pedzel

Skracanie jęczmienia jarego

Polecane posty

pedzel    2

Witam czy przy nawożeniu jęczmienia jarego azotem w wysokości 80-90kg/ha jest potrzeba skracania go żeby się nie położył? Mam posiany jęczmień quench browarny ale pójdzie jako paszowy siew 160kg/ha 20.03, ziemia III klasy pod korzeń dałem 200kg polifoski 6+200kg saletrzaku, tydzień temu poszedł dolistnie mocznik 20kg+mikro+fungicyd i planuje jeszcze raz opryskać dolistnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WarrioR90    45

ja terz uprawiam jeczmien jary na browar, co roku skracam dawka zależy od warunków. w tym roku dawalem 0.6l/h cerone przy nawozeniu 170kg/h, a po stanowisku buraczanym dwa dni temu jak pryskalem na grzyba drugi zabieg dodawalem jeszcze po 0.2l/h 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedzel    2

czyli skracanie raczej obowiązkowe też myślałem o cerone, mam jeszcze jedno pytanie na grzyba T1 poszedł bumper 250 czy moge go zasosować również na drugi zabieg bo mi został ?chciałbym go połączyć z  mocznikiem + insol 3+cerone i po jakim czasie od pierwszego zabiegu fungicydem zrobić drugi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snickers    6

Czym można w tej fazie bezpiecznie skrócic jęczmień jary, jaki środek można zastosować i w jakiej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

Witam wczoraj wykonywałem oprysk jęczmienia goldem chciał bym go skrócić mam pytanie ile powinienem teraz poczekać żeby zastosować regulator?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Pierwsze kolanko jest 1-2 cm nad ziemią poszło 150kgN .Czym teraz najlepiej skrócić i usztywnić ? na innym kawałku mam już drugie kolanko 3-4 cm od pierwszego kolanka.

Dać Modus 0.4l/ha czy lepiej bedzie mieszanke CCC + Modus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja bym zastosował 1 l CCC, a po lustracji w fazie BBCH 39 rozważyłbym zastosowanie etefonu. Modus można dawać - jednak zawsze lepiej wychodzi z CCC ( sam jest za drogi)

Pierwsze kolanko jest 1-2 cm nad ziemią poszło 150kgN .Czym teraz najlepiej skrócić i usztywnić ? na innym kawałku mam już drugie kolanko 3-4 cm od pierwszego kolanka.

Dać Modus 0.4l/ha czy lepiej bedzie mieszanke CCC + Modus?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Niekonieczne ale dałbym chociaż 0,75l etefonu żeby nie zeskrobywać go z ziemi jak wywali burza. Słoma jęczmienna jest miękka a kłosy z ośćmi zbierają dużo wody robiąć się ciężkie, dodać do tego silny wiatr i zboże leży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Niekonieczne ale dałbym chociaż 0,75l etefonu żeby nie zeskrobywać go z ziemi jak wywali burza. Słoma jęczmienna jest miękka a kłosy z ośćmi zbierają dużo wody robiąć się ciężkie, dodać do tego silny wiatr i zboże leży

pisząc etefon masz na myśli cerone? a można by tak np. 0.5l cerone i 0.5 stabilian ? Dzięki za podpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Cerone lub jakiś jego zamiennik zawierający etefon, wszystkie są w tej samej formulacji więc daje się te same ilości od 2 kolanka do pierwszych ości 0,75l. Stabilan to CCC a jęczmień bardzo słabo reaguje na tą substancje. Zrobiłem kiedyś próbę i na jeden przejazd opryskiwaczem dodałem 1l antywylegacza płynnego 625. Nie zauwarzyłem różnicy pomiędzy jęczmieniem pryskanym CCC a ty nie pryskanym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Wielkie dzięki za porady może kiedyś będę miał okazję się odwdzięczyć :) Zrobię tak jak pan pisze i zastosuje 0.75l.Na przedplon rośnie już gorczyca dawkę zaplanuje na 4t może do 5t dojdzie.Na ściernisko poszło wapno tlenkowe.Bo trochę słabe pH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Ja osobiście w tym roku robiłem Medaxem Max i powiem że ładnie usztywnił dałem 0.6kg/ha w fazie 2 kolanka i potem poprawka etefonem dolałem do mikro i fungi 0.7l i ładnie stał tam gdzie wyłączyłem lance na Medaxie w celu sprawdzenia czy coś daje i było widać gołym okiem róznica na wysokości nawet 15cm. Wpadla burza i lerzał a reszta obok pięknie dostała do żniw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Od tego jest forum żeby dzielić się swoimi doświadczeniami i sobie nawzajem pomagać

Na sciętą słome po pszenicy rzuciłem 100kg mocznika i zrobiłem podorywke. Dziś posiałem 25kg/ha gorczycy na poplon. W zeszłym roku siałem wcześniej, zaraz po 20 sierpnia to jeszcze we wrześniu musiałem orać bo zakwitła.

Medax czy moddus napewno robią dobrą robote ale są dużo droższe. W tym roku burza zaraz przed żniwami przewróciła mi jęczmień pomimo 0,75l cerone. Plon około 5t. Może gdybym użył medaxu lub moddusa ustałby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

kup zamiennik modusa i daj 0.4 l. to średni jęczmień to u stoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj