tymtus

Zmiana monobloku na siłowniki dwustronnego działania

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tymtus    42

Siemka.
Wiem, że temat ten jest dla niektórych uciążliwy tak jak dla mnie. Otóż mam Belarusa 952 na monobloku, i przy orce z pługiem Kverneland AB100 (750kg) pług potrafi wychodzić z ziemi, i nie chce wejść ponownie. Szukałem rozwiązania na forum, ale nic to nie dało, na Bendarach przedstawiciel MTZ zaproponował mi wymianę monobloku za 6000 zł netto, ale stwierdziłem, że można to zrobić taniej i prościej, tylko nie wiem, czy mój tok myślenia jest poprawny.
Otóż gdyby wymienić siłowniki na inne z dociskiem (koszt w granicach 1000 zł za 2 siłowniki) i podłączyć rozdzielacz hydrauliczny jednosekcyjny (podnoszenie i docisk, koszt 400 zł). Czy zdałoby to egzamin?
Podłączyć przewody od starych siłowników do rozdzielacza i z rozdzielacza zrobić wyjście na nowe siłowniki.
Nie wiem, czy nie rzeba by zastosować rozdzielacza dwusekcyjnego. Proszę o porady i pomyusły jak to można zrobić.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coffey23    21

ale nie widze potrzeby takiej przeróbki zmień pług  żadne nowe ciągniki nie mają dociskania pługa do ziemi mtz to wyjątek w starych modelach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Przypuszczam, że twój problem wynika z błędnego działania regulacji pozycyjno-siłowej i złej regulacji pługa.  Nie wiem, jak ustawiasz ten pług. Nie jestem też w 100% pewien, czy monoblok nie ma już pomiaru siły uciągu na dolnych ramionach podnośnika (słabo znam ten system w MTZ). Dobrze wyregulowany pług (poziomowanie wdłużne i poprzeczne) powinien bez problemu zagłębić się w ziemię i utrzymywać głębokość pracy. Przy ustawieniu kola podporowego z tyłu (ostatnia słupica) automatyka w startch belarusach bez problemu utrzymuje głębokość pierwszej skiby. Wyrywanie pługa z ziemi powodowane jest złym wypoziomowaniem wzdłużnym  pługa albo błędną regulacją automatyki. Założenie siłowników dwustronnego działania i podpiecie pod sekcję od kipra to moim zdaniem poroniony pomysł, bo omijasz całą automatykę, która ma ułatwić pracę. Jej niewłasciwe działanie można naprawić, a pług ustawić prawidłowo.  Monoblok z tego co wiem nie ma elektroniki, wiec mechanicznie można dojść, co jest nie tak. Schemat da się znaleźć w sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Pług w miarę potrafie ustawić, bo jak pracuje z zetorem 16145, to takiego problemu nie ma, a możesz mi przybliżyć regulacje pozycyjno-siłową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

W 16145 regulacja pozycyjno-siłowa  działa na zasadzie pomiaru siły uciągu z dolnej osi ramion podnośnika (wykorbienie osi). Regulacja pozycyjna polega na utrzymaniu stałej pozycji paracujacego narzędzia, czyli stałej głębokości pracy. W przypadku, gdy pług nadmiernie się zagłębia, automatyka samoczynnie (czas reaksji zazwyczaj mozna lekko regulować) podnosi delikatnie ramiona podnośnika do osiągnięcia zadanej pozycji pracy i przechodzi w stan pływający.

W regulacji siłowej automatyka podnośnika stara się utrzymać stałą siłę potrzebną do uciagu narzędzia. Gdy pług napotka odcinek o wiekszych oporach pracy, podnosnik automatycznie spłyca orkę na tym odcinku i po ominięciu go wraca do zadanej głębokosci/oporów pracy. Ten system sprawdza się na jednorodnych polach bez zmiennosci gleby i pasów ugniecionych przejazdami. Ułatwia optymalne dostosowanie oporów narzędzia do siły uciągu ciągnika.

 

U ciebie objawy wskazują, że nieprawidłowo masz ustawioną regulację i podnośnik wyrywa pług do góry i nie wraca do pozycji praca. Albo masz uszkodzony jakiś czujnik, albo rozregulowany układ, albo niewłaściwie ustawiasz dźwignie do pracy. Skoro nie masz problemów w 16xxx, a tam tez jest taka regulacja, to pewnie problem tkwi w operowaniu mtz-tem.  Niestety, nie znam aż tak układu monoblok, aby ci doradzić, co i jak ustawić i jak wyregulować.

http://agrotrade.home.pl/inkontrahent.php?g=930

Przeglądnałem sterowanie monoblok-a i niestety, czujnik jest na górnym łączniku. Pług musisz podpinać na stałym otworze w pługu, a nie na fasolce. 

Problem moze być też w regulacji długosci linek. Widzę też dodatkowe podkładki regulacyjne "43" na schemacie.

Układ mozna latwo sprawdzić, zakładając sworzeń w otwór górnego cięgna i łom. "Impuls" dźwignią łomu powinien dac efekt w postaci minimalnego ruchu cięgien dolnych podnośnika w górę i ich opadnięcia. Podnoszenie ramion bez opadania świadczy o nieprawidłowym działaniu korektora.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A pług masz z kółkiem podporowym? Jeśli tak to powinieneś pracować tylko w systemie pracy kopiującym. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Jest z kółkiem podporowym,
Czyli trzeba przejechać cały układ, i go ustawić. Nie wiem, czy jestem na tyle dobry, aby to zrobić, i czy nie będzie potrzebna interwencja serwisu. Ale dziękuje bardzo za pomoc wszystkim aktywnym użytkownikom forum ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie chodzi o przejechanie całego układu tylko o sprawdzenie czy orząc używasz podnośnika tak jak należy. 

Ty powinieneś korzystać z kopiującej regulacji położenia maszyny. czyli podnośnik jest wykorzystywany tylko do podnoszenia i opuszczania maszyny a głębokość pracy jest ustalana kółkiem jakie posiada maszyna. 

Jeśli korzystasz z pracy automatycznej która ma znów trzy systemy siłowy, pozycyjny i mieszany to w zależności od oporu maszyny może pług wyciągać z ziemi.

http://www.pronar.pl/pdf/instrukcje/CIAGNIKI/BELARUS%20820_920_952_1025/BELARUS%20820_920_952_1025_PL.pdf

 

Strona 65.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

że co??? Nie wierzę, załóż nowe lemiesze dłuta to co ty masz za pług że nie chce wejść do ziemi? przecież jak jest obracalny tym bardziej waga spora, ustaw go bardziej czubkami niech idzie to ci wejdzie, (wieszak, bądź dystans obrotu w obracalnym) idiotyzm byś popełnił zakładając zwykły siłownik 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Jak pisałem pług AB100 750 kg czyli zwykła zagonówka, dlatego jest problem, bo obracany ponad 1,5T zawsze wejdzie ;)
"Podczas agregatowania ciągnika z maszyną, 

dźwignia regulacji siłowej 3 powinna być 
przemieszczona maksymalnie do przodu 
(pozycja ”9” na piktogramie). "
U mnie zawsze jest najbardziej na dole jak się da ;/
Edytowano przez tymtus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

naprawdę to wina pługa, i jego ustawienia, pług ma zawsze tendencje do zagłębiania się , a jak ty pług dociśniesz, to ciągnik straci zaparcie bo waga traktora zejdzie na pług, nonsens...   

 

Prawidłowo to ty składowe ciężaru pługa zabierasz na ciągnik, aby mieć lepszy uciąg, Tak jak Seweryn pisze, na siłowej regulacji, ( ja i tak orzę na pozycyjnej, i delikatnie odbieram ciężar pługowi a mam obrotówkę krone która waży ledwo 700 kg i mam gliny takie to po rzepaku taka sachara ale pług wejdzie a cięgnik jęczy 

po pierwsze ustawienie pługa masz zagonowy to rozkręć prawy wieszak, aby szedł bardziej czubkami to ci wejdzie, kup lemiesze z możliwością montażu dłut, ( jak cięgnik stoi w bruździe to pług musi być wypoziomowany, rama tak żebyś poziomice położył,)  to jest główny powód że ci pług wyłazi tym bardziej że ty masz elegancki pług nie tam jakiś złom, albo nawet jeszcze bardziej wieszak rozkręć żeby szedł czubkami to ty chłopie asfalt byś zaorał, nawet jak sachara do pług wlezie a ciąganik się zatrzyma bo nie da rady, 

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/lightbox/522589-mtz-82-krone-ustang/ Ja w takich warunkach nawet polskim 3 ug oralem to 360 3p dęba staną i tyle ale pług ci nie wyjdzie, daj zdj tego pługa to ci powiem jak i co regulować ;) 

 

Ja kiedys miałem PHX to jeszcze odważniki montowałem, ale mijało się to z celem, bo się uszy urywały od ciężaru 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Nie zakładam, że założyciel tematu nie potrafi ustawić pługa. Ale znam takich, co po przesiadce z C-360 nie potrafili tym samym pługiem orać. Bo w "starym" to rozkręcali cięgło na 5 obrotów i tam miało być. Bo zawsze tak się orało. Pług ma się sam zagłębiać. Do utrzymywania pługa na zadanej głębokości służy kółko kopiujące (jeśli jest). Prawidłowo wypoziomowany wzdłużnie i poprzecznie pług bez problemu sam się zagłębi w ziemię, nawet na zjechanych lemieszach, co najwyżej na dłuzszym odcinku.

Nadmierne zagłębianie się pługa ozbacza, że tył pługa jest ustawiony wyżej niż przód, z kolei wychodzenie pługa z ziemi spowodowane jest sytuacją odwrotną, przóg ustawiony jest wyżej niż tył.

Jesli pług wychodzi sam z ziemi, należy skrócić górny łącznik. Jeśli się zagłębia - wydłużyć.

 

To nie masa powoduje, że pług się zagłębia w ziemi, tylko kąt natarcia lemiesza i ruch maszyny. Gdyby to zależało tylko od masy, to dwuskibowiec konny nie powinien wogóle się zagłębiać, bo waży coś koło 100kg :D

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

no to świetny pług tak, jak ci tłumaczymy wzdłużnie i poprzecznie pług musi być wypoziomowany idealnie, ja się nie zgodzę jak masz lemiesze zajechane, to jak jest mokro to wejdzie ale jak jest sucho to ni h*uja, poprostu na chłopski rozum, jak rusek będzie stał w bruździe to rozkręć lewy wieszak tak aby po położeniu poziomicy w poprzek na pługu był poziom( każdy robi to na oko), cięgno w ciągniku ustawiasz tak żeby równo wyglądało na polu w czasie jazdy, (fachowo to po ustawieniu pługa należy jeszcze obrót skręcić żeby odebrać ciężar na ciągnik z pługa)  jak go ustawisz to będziesz asfald orał, szkoda że ja nie mam takiegop pługa  :wub:  :wub:  :wub:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jeśli masz problem z zagłębieniem pługa w ziemie musisz go zwalić na ryj szpicami. Dno bruzdy ma być lekko niżej po stronie szpica lemiesza.  Jeśli jest na odwrót to wyciąga pług z ziemi. Jeśli jest równo na krzywych polach lubi się dziać to samo.  Kombinuj. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szostiwf88
      Jeżeli ktoś szuka siłownika do maski John Deere 5620, 5720, 5820 o oznaczeniu AL175748 lub RE206116 to zamiennikiem jest siłownik, sprężyna gazowa FORD Mondeo IV Sedan klapy bagażnika - sedan 03/07- np. (FA Krosno 24477).
      Ja taki wstawiłem pasuje idealnie jak oryginał, a kosztuje ok. 30zł.
    • Przez dario1601
      koledzy prosil bym o opinie jaka zgrabiarke uzywana mozna kupic zeby nie naciac sie na cos bardzo awaryjnego interesuje mnie model do srodka o szer. rob. ok 8 m
       
    • Przez Strogonow
      Witam Panowie, Posiadam w swoim 7745 wspomaganie na orbitrolu z siłownikiem po prawej stronie osi (poprzeczny). Jako że sporo cofam z przyczepami itp. owy siłownik mi tego nie ułatwia, praca w polu też nie jest niczym przyjemnym i nie chodzi mi tu o trudności z obrotem kierownicą bo w porównaniu do serwa to niebo a ziemia. Chodzi mi głównie o różnicę obrotów w lewą i prawą stronę, jak i różnice w maksymalnym skręcie w obie strony. Jeżdżę już tak od dwóch lat i ni cholery nie mogę się do tego przyzwyczaić. Przechodząc do sedna, czy montował ktoś z was siłownik do wspomagania taki jak w zetorach z młodszych serii typu 7340/5340? Znalazłem takie rozwiązanie do ciągników typu C385/912 ale tylko dla tych bez przedniego napędu. Czy montaż dla ciągnika z przednim napędem nie przystosowanym do tego typu rozwiązania będzie mieć jakieś negatywne skutki?
    • Przez gregory81
      Witam wszystkich.
      Mam pytanie odnośnie EGR-u w Belarusach (tak zwana wersja 4) . Jak go się zaślepi to trzeba coś zmieniać w ustawieniach komputera? Może ktoś to już przerabiał.
    • Przez Historyk
      Witam, w moim Zetorze 10540 siłownik od wspomagania "przepuszcza" olej. Chcę go oddać do naprawy, ale nie wiem jak się zabrać do wyjęcia go z traktora.
      Czy trzeba spuszczać olej od wspomagania, czy wystarczy zatkać przewód?
      Łatwa to ogólnie robota? Może macie jakieś doświadczenia z takimi pracami?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj