Spike98

Rozwój gospodarstwa.

Polecane posty

Spike98    1

Witam.
Za rok rodzice chcą przekazać mi małe gospodarstwo 3h, Chcę je powiększyć i mieć hodowlę mleczną. Mój park maszynowy jak na razie powinien mi wystarczyć, posiadam: ursus c-330, brony średnie, pług dwu skibowy Grudziądz, kultywator 11 łap, sadzarkę 2 rzędową, obsypnik, kopaczkę konną, siewnik konny przystosowany do ciągnika, wóż ciągnikowy duży, przyczepkę 1 osiową (samorubkę), przetrząsarko-grabiarkę Akpil, 2-wie krowy rasy simental. Mam kilka pytań:
1. Czy rodzic (ubezpieczony w KRUS-ie) może się starać na dofinansowanie? (jeśli tak to jakie)
2. (jeśli może i otrzyma) To czy stoi coś na przeszkodzie, aby rok po otrzymaniu dofinansowania przepisał mi gospodarstwo.
3. Jeśli chcę otrzymać MR muszę mieć szkołę rolniczą czy może być szkolenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

rodzice moga wzamian za przepisanie ci gospodarstwa otrzymac 120% doplat do 2020r. a o mr mozesz sie starac nawet bez szkoly (musisz miec oplacony krus przez odpowiedni okres czasu) chyba ze masz technika to bez zadnych dodatkowych problemow....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

poczytaj w necie znajdziesz info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

Wlasnie chcialbym sie dowiedziec czy rodzice mogli by wziasc dofinansowanie na modernizacje czy cos podobnego aby zakupic ziemie i naprzyklad za rok przekazac mi gospodarstwo.

A na co mozna przekazac MR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

mr na maszyny, nie wiem czy na ziemie tez chyba tak.... nawet jesli rodzice by cos z uni dostali ( w co watpie z 3 ha, moze na male gosp...) to przez piec lat nie moga przekazac ani sprzedac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

niech Ci rodzice przepisza gosp, ubezpiecz ich jako domownikow i juz ;) tylko bedziesz musial za nich skladki placic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

srednia wojewodzka albo srednia krajowa zalezy.... jest w pip tematow o tym to poczytajcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

niech Ci rodzice przepisza gosp, ubezpiecz ich jako domownikow i juz ;) tylko bedziesz musial za nich skladki placic

Czyli oni będą mogli wziąć dofinansowanie następnie będą mogli przepisać pod warunkiem, że ich ubezpieczę?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie jesli wezma to nie beda mogli przepisac... podalem przyklad jesli by poprostu przepisali aby im sie lata do emerytury liczyly....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Zazwyczaj po wzięciu jakiegoś dofinansowanie jest okres przez który trzeba go spełniać/utrzymywać i jest to kilka lat w zależności od programu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

Aha, ja tak myślałem aby mnie wzięli mnie jako domownika, aby lata praktyki nabić do mr

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

moze byc i tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

Zazwyczaj po wzięciu jakiegoś dofinansowanie jest okres przez który trzeba go spełniać/utrzymywać i jest to kilka lat w zależności od programu

Tak więc biznes plan piszę sam więc mogę ustalić że np. do dwóch lat  powiększę grunty o kilka ha? A po tym mogą mi przepisać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie to zalezy od programu z jakiego korystasz i jest ustalone z gory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Po pierwsze MR jest dla gospodarstw z ha ze średniej chyba krajowe to coś ok. 10 ha.

Po drugie 3 ha na dzisiejsze czasy to mało żeby coś rozpoczynać.

Po trzecie pomyśl ile kasy wladujesz na zakup ziemi, krów, dojarki, sprzętu, kwota mleczna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

Tak było chyba z poprzedniego PROW teraz podobno start jest ze średniej regionalnej (tj. ok 4 ha) a w czasie zakończenia biznes planu min 10 ha.
Lepsze to niż startować od zera.
Owszem, ale od razu krów nie będę hodował ponieważ max w obecnym pomieszczeniu zmieściłbym max 6 sztuk, ale czym je wykarmić. Na pierwszym planie byłyby grunty abym jako tako się mógł utrzymać z tego, a w późniejszym czasie założyć hodowlę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Jako tako się z tego utrzymać... Nie wiesz co mówisz.

Lepiej będzie wydzierzawić tę ziemię, sprzedać sprzęt, za te pieniądze kupić fajny samochód, a reszte przepić :P takie jest moje zdanie

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

A masz możliwość żeby wydzierżawić ziemię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

Z tego co się orientuję to parę ha można było by zebrać, ale tak myślałem, aby wziąć dotację na powiększenie gospodarstwa, oczywiście upewniając się prędzej czy są jakieś grunty niedaleko mojego gospodarstwa. Aktualnie w mojej miejscowości mają być sprzedane 4 ha pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3ha -szału nie ma, ale dla chcącego nic trudnego :)

 

My np: W ciągu 5 lat powiększyliśmy areał z 7 do (na dzień dzisiejszy) 15.5ha

Fakt że na początku ciężko było się rozkręcić.Też zaczynaliśmy od Ursusa C-330 :) 

 

Radziłbym ci pomyśleć o gospodarstwie ekologicznym- masz dodatkowe dopłaty.Mógłbyś także posadzić maliny/truskawki ok 0,5 ha ( ceny w ekologii są trochę wyższe niż w gosp. konwencjonalnym). Stopniowo mógłbyś dokupować pole. Wiadomo że z 3 czy 15 ha zbóż się nie utrzyma. Krowy to dobry pomysł, zysk jakiś jest. Ale ceny mleka raz spadają, raz rosną. 

 

Z 3 ha owoców/warzyw można zarobić więcej niż nie jeden 20-hektarowy gospodarz na zbożu ;)

 

Co do pola to jak chcesz na poważnie wziąć się za gospodarzenie to wydzierżawiaj i stopniowo dokupuj pole jeśli się jakieś trafi, nie wiem jak w twojej okolicy ale w mojej już coraz ciężej o kogoś kto sprzedaje pole.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj