Polecane posty

kamil9    0

Witam,

 

Na razie pytam się czysto teoretycznie wielkich planów nie mam(bo pola nie mam :/).

 

 

Ile trzeba mieć hektarów żeby w ogóle myśleć o działalności rolnej z której można się utrzymać przynajmniej jak na najniższej pensji krajowej czyli około 13tys rocznie.

I co trzeba by było posadzić?

Są jakieś dofinansowania do tworzenia nowych gospodarstw rolnych ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oj nawet z dofinansowaniem jest bardzo ciężko zacząć od zeraz. Przez pierwsze pare lat to aby będziesz wkładał niewidząc końca a dopiero potem zacznie coś procentować. Ja też zaczołem od zera w tamtym roku a teraz mam ponad 30 ha dzierżaw ale to same sprzęty opryski nawozy itd to bardzo duży koszt mi już od tamtego roku na wszystko poszło ok. 100 tys. i nadal mało :)

 

A co do działalności rolnej to możesz mieć 1 ha i tez mieć zyski zależy na co się nastwisz i jaka będzie cena w danym roku. Np. ja mam 1 ha truskawki jak jest cena to z 1ha będzie ok.50 tys zł zysku w sezonie a jak nie ma ceny to i 5 nie zarobisz jedynie dołozysz do interesu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil_b    0

Na start całkiem pomocny może być program dofinansowania Młody Rolnik. Tylko nie wiem czy spełniasz wymagania, żeby wziąć udział w tym programie.

 

To jest program dla osób pełnoletnich, które nie ukończyły 40 lat i nie prowadzą działalności rolniczej na dzień składania wniosku, a po raz pierwszy rozpoczną samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego w wymaganym terminie (w ciągu 180 dni – od wydania decyzji o przyznaniu pomocy oraz spełnią inne warunki, które dotyczą beneficjenta i jego gospodarstwa).

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w internecie, nie będę zamieszczał linków, bo nie można na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0

Na pewno nie spełniam bo nie mieszkam na wsi i nie mam pola rolnego większego niż 28 arów.

 

oj nawet z dofinansowaniem jest bardzo ciężko zacząć od zeraz. Przez pierwsze pare lat to aby będziesz wkładał niewidząc końca a dopiero potem zacznie coś procentować. Ja też zaczołem od zera w tamtym roku a teraz mam ponad 30 ha dzierżaw ale to same sprzęty opryski nawozy itd to bardzo duży koszt mi już od tamtego roku na wszystko poszło ok. 100 tys. i nadal mało :)

 

A co do działalności rolnej to możesz mieć 1 ha i tez mieć zyski zależy na co się nastwisz i jaka będzie cena w danym roku. Np. ja mam 1 ha truskawki jak jest cena to z 1ha będzie ok.50 tys zł zysku w sezonie a jak nie ma ceny to i 5 nie zarobisz jedynie dołozysz do interesu

 

od zera czyli nie mieszkałeś na wsi i nie miałeś swojego żadnego pola a ni maszyn rolnych ? Jak tak to 100tys to na prawdę nie wiele. Sam traktor to pewnie 20tys minimum. A za dzierżawę to też przeważnie ludzie coś chcą.

 

Wracając do mojego pytania to chodziło mi o to ile pola trzeba mieć na start? bo na pewno nie 1h tylko 6-7 czy więcej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam od zawsze na wsi tylko że niemiałem nic aby budynki gospodarcze w stanie surowym ściana + dach a co do dzierżaw to mieszkam na takim wypiz*owie że psy d*pami jeszcze szczekają same pola po umarłych ludziach na wsi u mnie jest 6 budynków z 50 w tym jeden gość ma aby 10 ha a reszta ziemi to ugory które biore bez jakiego kolwiek problemu :P A co do tematu 10 ha to już by spokojnie starczyło na start :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0

Ok to już o ilości pola mniej więcej mam pojęcie. 10h to jakieś ~170tys zł.

Wykształcenia rolniczego zakładam że nie muszę mieć ?

Orientuje się ktoś może czy są jakieś dotacje na zakup ziemi ?

 

Co można zacząć działać na start na powierzchni 10h żeby można było się szybko rozwinąć( bo chyba bydło odpada ale za to może kurnik(mam na myśli też swoją pasze czyli posadze kukurydze i co tam jeszcze trzeba w końcu to 10h) ?? + sad) ?

Edytowano przez kamil9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot2385    57

Były preferencyjne kredyty na zakup ziemi ale już tego nie ma . Do prowadzenia gospodarstwa nie potrzebujesz wykształcenia rolniczego ale jakbyś chciał korzystać z funduszy unijnych to już tak... Gdybym wiedział jaka uprawa daje szybkie zyski to zamiast hodowli miałbym tylko to co na polu... Problem w tym że w rolnictwie są tak silne zawirowania cen że np w jednym roku ładnie zarobisz na jakieś uprawie a już w następnym możesz dołożyć do interesu. więc wchodząc w jedną konkretną gałąź produkcji trzeba mieć też jakiś zapas gotówki w razie niepowodzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Z kurnikiem tez tak łatwo nie jest wystartować, żeby przebić się w dzisiejszym czasie musiałbyś w jednym rzucie mieć chociaz kilkaset sztuk drobiu. Do tego potrzeba też gotowych mieszanek paszowych bo z własnej kukurydzy i pszenicy nie beziesz miał wystarczających przyrostów masy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0

Dzięki za odpowiedzi. Ale zakładając początki w rolnictwie to jaka uprawa była by najłatwiejsza a jednocześnie w miarę opłacalna czyli żeby koszty się wróciły.

Jeszcze 1 pytanie jaką uprawę polecili byście na działkę oddaloną 40km od domu wielkość to 28 arów i myślę że tam mógłbym spróbować. (niestety maszyny rolnicze musiał bym wynająć bo nie mam). Ziemniaki opłaci tam posadzić ? Dla siebie 3 worki na zimę i resztę sprzedać ?( ziemia podobno dobra ale nie uprawiana łąka(dawniej uprawiana), w tej chwili w dzierżawie na krzywy ryj podobno krowy się tam pasą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad004    7

Jak nie masz żadnego zaplecza i zaczynasz od zera do dobrze ci radze daj sobie spokój rolnictwo to ciężka harówa czasami nawet przez 24h aby do czegoś dojść to potrzeba wielu lat pracy. Ale to twój wybór ja mogę tylko doradzić jak chcesz coś więcej wiedzieć to pisz


Valtra-Power Partner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0

Dobra to teraz zakładając że nie będę sadził dla zarobku a dla siebie to co opłacało by się posadzić na 28 arach zakładając że chciałbym dojechać na polce 1 raz w miesiącu a jak się da to 1 raz na 2 miesiące czy dobrą opcją by było pół na pół kukurydza i ziemniaki ? W innym temacie robię kurnik to kukurydze bym troche wykorzystał dla siebie a troche dla kur. Chyba że to zbyt mało bo zarośnie trawą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad004    7

najlepiej załóż tam ogródek warzywny swoje lepsze niż kupne jak masz zamiar robić kurnik to część na zboża na pasze a część na warzywa i ziemniaki na spożycie tyle że na taki ogródek trzeba przynajmniej 2-3 razy w tygodniu zajrzeć ogólnie dbać trzeba żeby ładne było i ładnie rosło

Edytowano przez konrad004

Valtra-Power Partner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Luba
      Witam wszystkich bardzo serdecznie,
       
      Wraz z grupą przyjaciół tworzymy portal dla rolników. Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie oprogramowania które wyeliminowałoby papierową dokumentację prowadzoną w gospodarstwie.
       
      Sam jestem rolnikiem i doskonale zdaję sobie sprawę, że temat jest bardzo rozległy, dlatego chciałbym Was prosić o propozycje funkcjonalności które wg Was powinny się w takim portalu znaleźć. Głównie chodzi o rzeczy związane z dokumentacją (rejestrami, ewidencją, książkami), którą trzeba prowadzić albo nie trzeba ale i tak się prowadzi dla siebie. Jeżeli macie jakieś inne sugestie to oczywiście też będą mile widziane.
       
      Pozdrawiam,
      Luba
    • Przez Rolnik11441
      Witam mam pytanie czy ktos mial taki problem w zetor forterra 11441 ze nie bylo wogole ciśnienia oleju?
    • Przez Paatryk12dsa
      Witam, moi rodzice prowadzą gospodarstwo o powierzchni 15 ha i hodowlę bydła mięsnego, gospodarstwo na 100% przepiszą na mnie i mam dylemat czy warto iść do szkoły rolniczej, czy lepiej wybrać inny kierunek ?  
    • Przez Robson11
      Witam proszę o poświęcenie chwili czasu i wypełnienie ankiety . dziękuję i pozdrawiam https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScUm3c5Geitb429pHPpig1WxUQ9wOCq-9BIzndhoM8YrcAwbA/viewform?usp=form_confirm
    • Przez Danielkoltun
      Witam , Na początek PROSZĘ o pomoc kogoś obeznanego . Sprawa wygląda tak że jest umowa ustna z właścicielem pola któremu płacę dzierżawę ja piszę o dopłatę i to wszystko . Dzisiaj przyszło pisemko że jest do zapłaty 5500 tyś za to że pan xxx od którego zbieram to pole nie płacił swojego ubezpieczenia , Może ktoś miał podobny przypadek ??? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj