Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
asmodat    0

Chciałbym rozpocząć temat z darmowymi programami żywieniowymi. Interesują mnie zarówno programy internetowe jak i takie na PC. (np.: WinPasze Mroczko - znam i mam)

Wiem że jest jeden wielki zagraniczny serwis, który się tym zajmuje (dodaje się parametry, liczy się paszę) ale nie pamiętam nazwy.

 

Z mojej strony PHPU Rolskład: http://rolsklad.pl

-Na razie dodanych jest mało produktów, ale

-Wprowadzone są normy żywieniowe i antyżywieniowe -> nie można zrobić złej paszy nawet nie znając się na rzeczy (strosuki i ograniczniki ilościwe zbórz np: pszenżyto + żyto etc)

-Można zmieniać i ustalać ilości komponentów w paszy (MIN, MAX, RÓWNO)

-Można zmienić zasyp

-Program wylicza najniższą cenę z zadanych komponentów jak i ustala jakość w zadanej cenie

-Można zmieniać ceny komponentów, tak, że program policzy nam paszę najtańszą dla nas - oczywiście z zadanych normach

-Program pokazuje parametry paszy i informuje czy pasza jest poprawna, czy nie i jeśli nie to jakie parametry osiągneły dolną, a jakie górną granicę

-Program pozwala wydrukować recepturę - nie trzeba nic przepisywać.

-W pomocy można znaleźć film instruktażowy generowania receptur.

Edytowano przez asmodat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Super reklama.

 

A tak na poważnie, Excela każdy ma, normy znaleźć też nie problem, nic więcej nie potrzeba.

 

 

-Wprowadzone są normy żywieniowe i antyżywieniowe -> nie można zrobić złej paszy nawet nie znając się na rzeczy (strosuki i ograniczniki ilościwe zbórz np: przenżyto + żyto etc)

.

 

Zboże przez "rz", przenżyto, budzi zaufanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodat    0

Dzięki, za czujność !

 

Pewnie, że można samemu w excelu. O ile ma się owe normy, i poprawne parametry. Chociaż to co piszesz to dla mnie nowość, ponieważ rzadko się zdarza, że producent podaje jaki wpływ na parametry jednych składników ma dodanie innych, oraz jak to wpływa na objętość mieszanki (można zrobić zasyp paszy, który nie zmieści się w mieszalniku). Życzę powodzenia we wprowadzaniu norm na wszystkie kombinacje mieszanek enzymatycznych i nieenzymatycznych do excela w zależności od wieku i stadium zwierzęcia. Co ma ogromny wpływ na wynik. Dla przykładu gdybyśmy robili paszę dla drobiu, to tylko jedno ze zbóż miało by 8 rodzajów tych samych zmieniających się parametrów (innymi słowy przyswajalność zmienia parametry, a ta nawet w przypadkach ogólnych jest bardzo rozstrzelona chociażby po cyklu, nie ma co nawet wspominać gdy w grę wchodzi rasa). Racja, że można policzyć wszystko na kartce papieru, ale ze 100% pewnością gwarantuje, że nie będzie to zrobione możliwie wydajnie i szybko. To co opisałem to tylko ułamek tego co należy brać pod uwagę. Chyba, że się hoduje dla pasji jedną świnkę dla rodziny, to można ją wtedy nawet maślanką karmić (wyliczoną z excela) i trzymać w domu jak pieska.

 

Takie podejście do sprawy nie dziwi, że co drugi post na forum to problemy zdrowotne zwierząt lub słabe przyrosty / nieśność / brak apetytu etc i narzekanie, że ma się 3PLN zysku na tuszce. Ale czego by się spodziewać, skoro niektórzy nasi polscy wykładowcy nadal nadal uczą liczyć na jednostkach owsianych...

Edytowano przez asmodat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Wszystko ok, ale układanie dawek pokarmowych w darmowym programie w przeglądarce być może bez możliwości weryfikacji danych raczej nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem. Można to potraktować raczej jako ciekawostkę, rozrywkę czy względnie do porównania ze swoimi wynikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodat    0

Widział Pan kiedyś wszystkie parametry strawne podane przez producenta ?, Odpowiedź jest prosta - nie, i nigdy pan takich na żadnej etykiecie nie zobaczy. Natomiast program może mieć do nich dostęp.

 

Gdyby firmy ujawniały dokładny skład, a nie same parametry, to wtedy można było by liczyć tak jak Pan mówi. Nikt składu nie poda bo to tajemnica, a to właśnie skład + czynniki biologiczne a nie same parametry np.: koncentratu określają to jak komponenty paszy są przyswajane. Można mieć np.: Dwa koncentraty mające dokładnie te same parametry ogólne, ale parametry paszy z obu będą diametralnie różne. Z tego powodu nigdy nie policzy Pan paszy ani nawet w bliskim przybliżeniu nie porówna nic, z koncentratu czy premiksu, którego kupuje pan od zewnętrznej firmy, chyba że ma pan program, który może to zrobić lub zrobi pan własny koncentrat / premiks.

Edytowano przez asmodat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Sam robię paszę na premiksach, a obliczenia prowadzę na EN i aminokwasach strawnych i to w zupełności wystarcza przy dokładności mieszania mieszalnika pionowego i zmienności partii zbóż. Enzymy, witaminy, makro mikro elementy mają zawierać się w odpowiednim przedziale.

Program to nie jest jakieś magiczne narzędzie, posiada jakiś algorytm obliczeń i tyle, ważne jest by rozumieć to co się liczy, gdyż łatwo się przejechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodat    0

Jeśli ma się taką wiedzę o jakiej Pan pisze, wtedy się zgadzam. Tyle że w większości przypadków nie każdy ma dostęp do takich informacji a jeśli nawet ma to nie zawsze jest w stanie samodzielnie jej użyć. Program nie jest magiczny, ale z pewnością szybszy niż ręczne obliczenia typu excel i chroni przed błędami.

Edytowano przez asmodat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krisz98
      Witam, chciałbym się doradzić w sprawie założenia małego gospodarstwa. Chcą hodować bydło rasy hereford. Mam 5 ha łąki, chce zrobić wiatę, łąkę ogrodzić siatką, siano i kiszonkę będę robił sam z łąk brata, który ich nie użytkuje. Chce kupić dwie krowy z cielakami, czy powie mi ktoś jak jest z dopłatami nigdy wcześniej nie korzystałem z żadnych środków. Te krowy to będzie tylko taki dodatek, ponieważ pracuję.  
    • Przez sawyer23
      Witam.Czy w wiacie bez pozwolenia do 50m2 moge hodowac bydło?
    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj