atomik

choroby racic i szpary międzyracicowej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
atomik    148

witam

w moim stadzie 25 sztuk krów występuje problem kulawizny u kilku sztuk a co za tym idzie problemy z rozrodem. O ile pielęgnacja kopyt jest możliwa w oborze wolonostanowiskowej o tyle na uwięzi jest to problem. Owszem jeżeli ktoś ma chów pastwiskowy może dezynfekować racice swobodnie ale w okresie jesienno-wiosennym i to jest utrudnione. Chciałem was się was poradzić jak zlikwidować problem kulawizn w oborze uwięziowej. Nie mam mat legowiskoych, krowy stoją na płytkiej oborze. Czy i jak dezynfekować kopyta. Krowy na wiosnę mają przeprowadzaną korekcję racic oraz jałówki w wieku 1 roku. Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na ochwat ? Otwieram dyskusję.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

jakbys mial maty to dopiero mialbys problem. kulawizny z oborze uwiezowej nie da sie calkowicie wyeliminowac chyba ze krowa doi 2 laktacje i wyjazd. najprostszym sposobem i chyba najbardziej skutecznym jest poprostu eliminacja takich sztuk ze stada. u nie wlasnie jak na zlosc te z kulawizna nie maja problemow z rozrodem i dlatego jakos dlugo pozostaja no chyba ze jest juz totalna tragedia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

nie ma jak ruch ale brak dezynfekcji robi pewnie też swoje. czemu uważasz że maty jeszcze pogorszą sprawę ? myślisz że siedlisko będzie gorsze ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4porucznik01    15

u mnie 2 razy do roku tzn wiosna i jesień stanowiska się czyści do betonu i posypuje wapnem . jak krowa zaczyna kuleć podajemy jej lek od kulawki i przechodzi w tydzień. wiadomo ruch i korekcja racic to podstawa

Edytowano przez 4porucznik01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

znajomy mial maty i wywalil je bo krowy caly czas stojac tym bardziej na matach nie scieraly sobie racic. naturalnym odruchem jest ze krowa ktora sie porusza sciera sobie racice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

u mnie 2 razy do roku tzn wiosna i jesień stanowiska się czyści do betonu i posypuje wapnem . jak krowa zaczyna kuleć podajemy jej lek od kulawki i przechodzi w tydzień. wiadomo ruch i korekcja racic to podstawa

jaki lek od kulawki ?

jak stoi na słomie nawet minimalnie to nie ściera mimo wszytsko


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

oj mylisz sie bo sciera, zalezy tez jakie masz stanowista i ile sie nakreci przy nim u mnie w wiekszosci przednich racic sie nie robi bo nie ma takiej potrzeeby a stoja na slomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wetstudent    0

atomik widze mamy podobny problem.. u mnie co prawda na głebokiej ściółce, ale jałówki w wieku około roku dostały strasznego zapalenia szpary międzyracicowej... 3 sztuki odjechały mimo leczenia i opatrunków... na szczeście inwazje bakterii udało sie powstrzymać przez oczyszczenie stanowisk i sypanie wapna przed ścieleniem 2 razy w tygodniu, myśle że zeszłotygodniowe mrozy sie do tego przyczyniły i nieco pomogły.. tak że to samo i tobie polecam jesli problem dotyczy szpary to jest to choroba zakaźna i łatwo sie przenosi, wywołana przez bakterie Fuscobacterium necrophorum. antybiotyk jaki na to działać powinien(u mnie podawany ale w tak zaawansowanych zmianach był nieskuteczny) to Ceftiofur np w preparacie eficur albo excenel daje sie go pod skóre 3 razy 1 raz dziennie i to jest chyba 1 ml na 50 kg. to jeżeli problem dotyczy szpary bo jeśli kulawizny są spowodowane przez wrzody na podeszwie to raczej od kwasicy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4porucznik01    15

ten lek działa głównie na zanokcice potocznie mówią niektórzy kulawka . jeśli krowa ma wrzód pod,kopytem to ten lek nie pomoże ale na zanokcice u mnie pomaga .jutro podam nazwę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@tomek tak owszem przednie się ścierają ale kulawizna i problem dotyczy tylnych kończyn.

@wetstudent u mnie jałówki na głebszej ściółce są do 6-10 miesięcy potem je wiąże. Wrzodów podeszwy nie miałem w tym roku, w poprzednich latach się trafiały 1-3 sztuki. Kwasicy u mnie nie ma, raz jedna sztuka miała tylko.

niby kopyto zdrowe a krowa odciąża bolącą nogę szczególnie jak stoi. Przekłada się to na zacielenia niestety


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kony111    2

Po pierwsze trzeba ustalić przyczynę kulawizny, a tych jest wiele...

1. Napisz w jakich warunkach krowy są trzymane, tj. czy stoją na suchej ściółce, czy wilgotnej? Czy w oborze panuje wilgoć?

2. Co ile przeprowadzasz dezynfekcję obory?

3. Skoro problem dotyczy kilku sztuk to może jest jakiś problem żywieniowy? Niedobory wit. A,D,E, biotyny, mikroelementów np. Cu, Se, Zn? Czy stosujesz jakieś dodatki paszowe?

4. Czy może są w stadzie jakieś problemy z pracą żwacza? Występują wzdęcia? Kwasica?

u mnie 2 razy do roku tzn wiosna i jesień stanowiska się czyści do betonu i posypuje wapnem . jak krowa zaczyna kuleć podajemy jej lek od kulawki i przechodzi w tydzień. wiadomo ruch i korekcja racic to podstawa

Pierwszy raz słyszę o leku na kulawkę. Mówisz pewnie o antybiotyku, a ten nie zawsze musi działać... Choroby racic, o ile mają podłoże bakteryjne to bardzo często złożone zakażenia. Najczęstszymi bakteriami są Fusobacterium necrophorum i Dichelobacter nodosus. Obstawiam że to jest NAXCEL?

Edytowano przez kony111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

płytka obora słoma sucha, nie mam problemów z kwasicą oraz wzdęciami, stosuję witaminy schaumann tak jak zaleca producent z podwyższoną zawartością niacyny i wit A, dezynfekcja obora raz na rok wapno, budynek stary po remoncie zimą dość dużą wilgotność


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4porucznik01    15

sory za nieobecność ale neta nie miałem :( tak to antybiotyk . mój błąd w pisaniu . jest to EFICUR . u mnie pomaga chociaż jest drogi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

czyli zwykły bezkarencyjny antybiotyk jak Ceftiomax,Ceftiocyl,Excenel z substancja czynna Ceftiofur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

rmiecz8 napiszę tak nie raz obrabiało się racice bez poskromu ... Wystarczyło tylko dobrze nogę związać a nawet nie drgnęła jeden trzymał drugi robił... Antybiotyki podane wyżej są to antybiotyki ogólne podaje je się i na zapalenie macicy, wymienia, racic i wiele wiele innych rzeczy ... Był kiedyś fajny środek na racice nazywał się Florfenicol ale niestety z tego co wiem został wycofany z obiegu ... :/ Pamiętam że na jednej oborze stosowaliśmy roztwór Oksytetracykliny 5% rozcieńczonej z wodą i krowy 3 razy dziennie musiały przechodzić przez taką wanienkę po 2 tygodniach kuracji problemy z racicami ustały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

czy ktoś do odkażania stosuje EMy ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krowom powinno się wykonywac korekcje racic minimum dwa razy w ciągu roku w okolicach wiosennych (minimum tydzień przed wypasem) oraz w okolicach jesiennych co powoduje lepsze samopoczucie krowy . Przy nie zadbanych racicach spada mleczność krowy nawet do 15 % .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

czy ja pytałem o korekcję czy o dezyfekcję ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojtek01    14

@ atomik warto sobie przypomnieć o dziegciu na choroby racic .

 

@ atomik warto sobie przypomnieć o dziegciu na choroby racic .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Krowom powinno się wykonywac korekcje racic minimum dwa razy w ciągu roku w okolicach wiosennych (minimum tydzień przed wypasem) oraz w okolicach jesiennych co powoduje lepsze samopoczucie krowy . Przy nie zadbanych racicach spada mleczność krowy nawet do 15 % .

 

Korekcje się wykonuje kiedy zachodzi taka potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

krowka62 buhaha :D :D Korekcję powinno sie prawidłowo wykonywać tak jak kolega krystian napisał czyli 2 razy do roku ... Z reguły właśnie każdy o tym zapomina a potem płacz i lament bo krowa nie chce wstawać bądź nogi opuchły...Z własnej praktyki wiem że raz na rok z reguły wystarcza... ale zależy jeszcze dużo od tego na czym krowy stoja bo jak na gumach bo znam takie obory gdzie korekcję powinno sie wykonywać z 3/4 razy do roku ponieważ tak racice rosnął ...A gadanie bzdur że kiedy zachodzi taka potrzeba to sorki ale postoje ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Ja robię co rok albo 1, 5 bo niemam takiej potrzeby by robić częściej ja kiedyś też myślałem że te czyszczenie to szkoda kasy bo krowy normalnie chodziły i wstawały ale jak zrobiłem korekcję racic to sam niewieżyłem połowa miała wrzody ostatnio jak czyściłem to ani jedną nie miała opatrunku czyszczę tylko aby im zbyt nie urosły racice ale trzeba robić bo niewiadomo zawsze może jakaś bakteria się przyplontać i wtedy przy czyszczeniu wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj