Polecane posty

green    3

Witam Wszystkich

 

Poniżej załączam link do bardzo ciekawego, a mało znanego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z zeszłego roku, zapadłego w sprawie jednego z moich klientów:

 

http://orzeczenia.ns.../doc/D2A4A01715

 

Wyrok ten oparty został na odmiennej od przyjmowanej dotąd przez ARiMR interpretacji przepisów obowiązującego do r. 2009 rozporządzenia nr 1782/2003. Nowa interpretacja ma fundamentalne znaczenie, dla możliwości skutecznego wykluczenia przez ARiMR z systemu płatności bezpośrednich działek, które miały nie spełniać kryterium dobrej kultury rolnej na 30 czerwca 2003 r. (nadanie tzw. kodu DR 10).

 

Zagadnienie to powinno zainteresować wszystkich, którzy użytkują - albo są zainteresowani nabyciem - działek wpisanych do nieszczęsnego wykazu działek trwale wyłączonych kodem DR 10. Istnieje szansa stwierdzenia nieważności decyzji nieprzyznających płatności z tego powodu (albo je pomniejszających) w latach 2004-2008, a być może także - w dalszej perspektywie - wywalczenia odszkodowania, za lata, w których działki w sposób niezgodny z prawem wykluczone z płatności nie były przez użytkowników zgłaszane do dopłat.

 

w razie pytań proszę o kontakt.

 

_________________________

 

http://www.greenconsult.com.pl/


GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Czyli potwierdza sie prawda, że ten kto ma kasę to moze być bezkarny, a biednego to zawsze po d*pie leją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

Czyli potwierdza sie prawda, że ten kto ma kasę to moze być bezkarny, a biednego to zawsze po d*pie leją

 

 

Można mieć w życiu i taki punkt widzenia, ale niestety nie widzę w czym załączony wyrok miałby tą teorię potwierdzać?

 

pozdrawiam :)


GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vrykoulakas    11

A gdzie można sprawdzić wykaz tych działek, bo na stronie ARiMR strona z wykazem pisze

Niniejszy wykaz zawiera działki ewidencyjne określone wyłącznie na podstawie wyników kontroli na miejscu. Natomiast, w bazach referencyjnych systemu identyfikacji działek rolnych LPIS, powierzchnie działek ewidencyjnych, które nie były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r., zostały określone również na podstawie analizy obrazu ortofotomapy, pod kątem występowania elementów trwale nie kwalifikujących się do płatności - typu wody, zabudowania, drogi, lasy itp .
czy jest jakiś dostęp do tych baz LPIS ? pytam się bo zakupiłem właśnie z ANR 2,8 ha i nie wiem czy będę na nie miał dopłaty.

Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

A gdzie można sprawdzić wykaz tych działek, bo na stronie ARiMR strona z wykazem pisze czy jest jakiś dostęp do tych baz LPIS ? pytam się bo zakupiłem właśnie z ANR 2,8 ha i nie wiem czy będę na nie miał dopłaty.

 

 

Witam

 

Dobre pytanie. Wykaz znajdujący się w danym momencie w bazie LPIS nie jest publikowany. Szczerze mówiąc nie dziwi mnie to, gdyż:

 

- po pierwsze, jako że jest to system elektroniczny w każdej chwili może być on modyfikowany,

 

- po drugie zaś nie sądzę, żeby zasadniczo różnił się on od wykazu dostępnego pod linkiem, który Pan załączył. Po prostu ARiMR na wszelki wypadek zastrzega się, że spis działek wyłączonych na podstawie kontroli na miejscu przeprowadzanych począwszy od 2004 r., może nie być kompletny. - W teorii istnieje nadal możliwość, że rozpatrując czyjś wniosek o dopłaty pracownik Agencji zajrzy do archiwalnej ortofotomapy i stwierdzi na jej podstawie że w roku 2003 na działce był totalny nieużytek.

 

Jeśli chodzi o Pana własne działki, to najlepiej zrobi Pan występując do Kierownika właściwego miejscowo Biura Powiatowego ARiMR pisemnie z żądaniem wydania zaświadczenia w trybie art. 217 - 218 kodeksu postępowania administracyjnego. W zaświadczeniu tym ARiMR ma obowiązek podać Panu swój aktualny stan wiedzy odnośnie konkretnych, posiadanych przez Pana działek. W piśmie tym zażądałbym nie tyle informacji, czy dana działka jest na chwilę obecną w wykazie działek obciążonych kodem DR10, co raczej zażądał zaświadczenia, że w świetle obowiązujących przepisów unijnych do działki takiej a takiej, mogą być przyznawane płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

 

Zgodnie z art 218 par. 2 k.p.a. Kierownik Biura Powiatowego nie powinien ograniczyć się tylko do poinformowania Pana co aktualnie ma w rejestrze, ale także przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, czyli sprawdzić, czy na podstawie posiadanych dowodów - tzn. zdjęć lotniczych z 2004 - nie ma jakichś do tej pory nie zauważonych zastrzeżeń do danej działki.

 

pozdrawiam

 

________________

 

http://www.greenconsult.com.pl

doradztwo prawne - płatności bezpośrednie, PROW 2004-2006, PROW 2007-2013, fundusze strukturalne itp.


GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj