emilko

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna?

Polecane posty

emilko    20

Chciałby założyć nowy temat starej poczciwej bronie. Obserwując pracę polowe w ostatnich tygodniach odniosłem wrażenie, że poczciwa brona, która służy nam od wieków przechodzi do lamusa. Czy nasze dzieci będą oglądały brony już tylko w muzeach? Agregaty uprawowe skutecznie je wygryzły ? Jakie są wasze odczucia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

pługa i brony nic nie zastąpi taka jest prawda. agregaty się sprawdzają przy sprzyjającej aurze. jak pogoda płata figle to widzę powrót do tradycyjnej brony. nawet w gospodarstwach o dużym obszarze.tak zauważyłem w mojej okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

oj może na piachach, ale w glinie bez kultywatora lub agregatu aktywnego ciężko coś dobrze uprawić

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszcz8    40

Mam do sprzedania brony 5 . Przez dwa lata podczepiałem je tylko raz bo przeszkadzały i przestawić musiałem . Jeśli byłby ktoś zainteresowany pisać na pw lub gg .


Sprzedam wycinak Fella SU 145 , sieczkarnie Mengele Mammut 5800 , przyczepkę jedno osiową , , obsypnik do ziemniaków 5 .
CZĘŚCI FIAT 125p 1,5 ME !!! Niektóre części pasują do Poloneza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

brona zawsze będzie w gospodarstwie potrzebna choćby po to by na początku wiosny wyrównać nią glebę czy do innych prac polowych agregaty są dobre ale brona musi być przynajmniej dla mnie

Edytowano przez Klepk995

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

U mnie brony ciężkie 20 stały z 5 lat używane tylko do bronowania ziemiaków po wykopkach a 2 lata nic nie robiłem nimi. I tamtym roku sprzedałem.

Są jeszcze u nas co bronują, ale jak dla mnie to nie ma sensu. Jak przejade agregatem z wałkami to przynajmniej robotę widać a po bronie to specjalnie nie było widać.

Owszem na piachach to się przydaję, ale nie na mocniejszych ziemiach.

Są tacy jak ochen, bez urazy dla niego oczywiście, ale ja i z pługa myślę rezygnować.

W tamtym roku, pierwszy raz na połowie pola nie robiłem orki i jakoś po gruberze lepiej to wygląda, a ile mniej paliw i czasu.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ja używam bron do ruszenie ziemi po zimie pod QQ oraz po każdym pokosie lucerny. Wychodzi na to że broną robię najwięcej w gospodarstwie. :)


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

przecież bron jest najwięcej z maszyn uprawowych , w większym lub mniejszym stopniu brony są potrzebne u mnie w okolicy z bron jeszcze nikt ie zrezygnował :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

brona zawsze będzie w gospodarstwie potrzebna choćby po to by na początku wiosny wyrównać nią glebę czy do innych prac polowych agregaty są dobre ale brona musi być przynajmniej dla mnie

I co ci ta brona na wiosnę da?? Jedynie na piasku będzie w miarę efekt. Na mocniejszej ziemi to poleci po wierzchu.

Ja tam bron do tego od dawna już nie używam. Na wiosnę idzie albo kultywator z bronami albo odrazu agregat w zależności od ziemi. Same brony używam po talerzówce oraz gdy kasuje staro łąkę czyli tez po talerzówce.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

@andrzej2110 ja jeszcze bron do tego używam , bo jeżeli nawet jest słaby efekt to tytoniu w marcu czy na początku kwietnia sadził nie będę wiec pole stało nie ruszane nie będzie po drugie gdy już nawet uprawie pod ten tytoń to i tak bronuje by wymieszać oprysk z ziemią bo agregatem za głęboko pójdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

a u nas prawie do wszystkiego uprawiamy bronami 20 pięcio metrowymi. Agregat czy kultywator jedynie na cięższe ziemię jak jest bardzo sucho. Na lekkie ziemie nie widzę nic lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

to tak jak ja teraz, najpierw przejazd broną 5m na zębie 20 następnie siew nawozów i dopiero agregat aktywny z siewnikiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

są gospodarstwa co bron nie potrzebują ale są też takie gdzie bez bron jak bez ręki więc zdania są podzielone ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

No a nikt nie wspomina o bronowaniu po siewie dla przysypania zboża czy coś w tym stylu, a widzę że u nas sporo osób tak robi. Oczywiście w przypadku siewników "starszej generacji"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gadek5228    132

Ja używam bron tylko do pobronowania ziemi po siewie poplonu po żniwach,bo brona szeroka to i szybko się zrobi,a nie jak agregatem.Ogólnie to obyło by się i bez nich,w okolicy prawie nikt już ich nie używa..Mam jeszcze takie lżejsze brony(konne) którymi bronuję kartofle po wschodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze używam brony lekkiej do bronowania po siewie kukurydzy, jest to mój sposób, żeby dziki trudniej miały wybierać ziarno z pola po zasianiu. Brona ładnie zakrywa te stożki, które siewnik zostawia i dziki muszą pokombinować, powęszyć aby pod ziemią ziarno znaleźć. :D

  • Like 1

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

według mnie brony lekkie do bronowania roli są nic nie warte, przekonałem się po zakupie bron na 20 zębach

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie to przed siewem czy zboża czy kukurydzy to idzie agregat uprawowy UG Kombi 3,0B, brona to tylko po to jest używana, żeby dzikom życie utrudnić. :)

Edytowano przez sebekwolkasos

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michaldeutz    9

Ja tam uważam że nie ma jak to poczciwa brona wielu rolników porobiło sobie brony na wózkach i na wiosnę bronują żeby trochę wyrównać i dopiero wjeżdżają agregatami siewnymi.My nie bronujemy pod siew lecz po agregacie ścierniskowym razówkę bronami szczelę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siolek    0

Umnie brota to tylko po ziemniakach jak sciągam chwasty i takie tam duperela a w okolicy to też już nie robią ja osobiscie zapinam agregat do c-360 i se jade po polu nie odczuwam tak dziur itp. i mi sie wydaje że agregatem sie robi lepiej ale wolniej bo mam 2.20m a brony 5m to duża rużnica

I umnie na wiosce to może jeden rolnik na 20 gospodarst robi coś bronami a tak to nie widać już pomalu zanikają

 

A i takie pytanie w sprawie strony bo na kompie mam 8.14 a na stronie a af jak dodam odpowiedz to mam godzine do tyłu czyżby nie przestawiony czas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Bron nie używam już ładnych parę lat. Na wiosnę zawsze leci włóka, a przed siewem tylko agregat więc brona juz krzakami zarosła.

Tak że myślę że jest niepotrzebna w gospodarstwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedizetor56    95

Bo teraz jest randap zamiast bron :blink: ja zawsze od granic jade kultywatorem a potem bronami i co 2-3 lata trzeba opryskac granice.

Edytowano przez tedizetor56

Zetor Team.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

JA brony miałem, mam i mieć będę oczywiscie ciężkie 20 bo takimi idzie robote zrobic czy na wiosne czy przed siewem swietnie wyrownują i rozkruszają ziemię a takimi zwyklymi lekkimi bronkami to se można podrapać po d..... taka jest prawda :)

Edytowano przez Frytek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie czy ma ktoś może namiary na zęby do bron dobrej jakości ? Wiem , że tego jest sporo w necie , ale wolałbym coś sprawdzonego
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj