MARIAN1056

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby

Polecane posty

MARIAN1056    0

Zastanawiam sie nad produkowaniem biopaliwa z własnego rzepaku na własne potrzeby tylko. Myśle że przy tej cenie ropy jaka jest byloby to opłacalne. Kwestia tylko zakupu odpowiednich maszyn. Nie wiecie może jak to wygląda od strony formalnej, czy wogóle mozna takie coś robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekPL    76

O produkcji i opłacalności produkcji przeczytaj sobie w RPT w numerze 12/2011


POMOGŁEM KLIKNIJ ZIELONĄ STRZAŁKĘ Z PRAWEJ STRONY MOJEGO POSTU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ginterpol    20

tak kalkulując na skróty to z tony rzepaku uzyskasz około 250l napędu przy dzisiejszej cenie hurtowej po 5,25zł brutto daje kwotę ponad 1300zł. pozostają makuchy które sprzedaż(nie znam ceny i nie wiem kto kupi).

jeśli cena rzepaku była by 1300zł to makuchy były by twoim zyskiem..

trzeba podkreślić fakt że z paliwa zakupionego można odjąć VAT i akcyzę gdzie cena spada już do około 3.4zł/l(mogę się mylić o jakieś grosze..)

kupując 250l po 3.4zł płacisz 850zł a tonę rzepaku sprzedaż po 1800-1900zł tak że makuchy musiał byś sprzedać po 1000zł za 750kg (1333zł/1tonę) aby wyjść na zero a gdzie koszty, robota i zysk????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Ale od paliwa produkowanemu samemu tez trzeba chyba zapłacić akcyzę, więc to się wtedy staje jeszcze mniej opłacalne a i prasa do wyciskania tez na pewno nie jest tania i pozostają makuchy z którymi nie wiadomo co zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

W grudniowym rpt jest opisane B) Dodatkowo spadek mocy i większe zuzycie oleju rzepakowego niż ON, opłacalność by była gdyby rzepak kosztował 1tys zł za tone. Nawet na stacji paliw jakiś miesiac temu B100 było tańsze o około 1zł od ON a teraz taka sama cena :D

Edytowano przez rafalkom555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem zaraz dostane złotą łopatę.

Policzmy cenę oleju rzepakowego własnej produkcji za litr.

Nakład zł na hektar rzepaku powiedzmy 2500zł plon 4t, a więc 2500/4=625zł za tonę

z 1000kg mamy 350l oleju czyli 625/350=1.8zł za iltr bez sprzedaży makuchu.

Teraz prąd do prasy.

Prasa ślimakowa [PS-400] 1.5kw wydajność 12kg rzepaku na godzinę.

1.5kw razy 0.65zł [cena prądu] =0.975=1zł

przez tą godzinę przerobimy 12kg rzepaku czyli mamy około 5l oleju

1zł/5=0.20zł koszty prądu na 1l oleju

1.8zł za olej + 0.20zł =2zł za litr

Czyli wychodzi że 1l oleju bedzie nas kosztować 2zł. Jeśli mielibysmy większą prasę to koszty prądy na 1l by zmalały.

Do tego dochodzi jeszcze parę czynników takich jak amortyzacja, zakup prasy, ale nie wiem jak to by rozsądnie policzyć.

Co prawda na samym rzepakowym pojedziemy c-360, c-330, mf 255, bizonem, ale nie wiem czy nowe silniki by to przepaliły. Można by zakupić reaktor do produkcji biodiesla ale w tedy koszty drastycznie wzrastają. Warto też zaznaczyć że jeśli byśmy kupowali też rzepak to cena za sam olej wzrośnie do około 4.5zł,a w tedy oszczędności minimalne, a więc cenę 2zł otrzymamy tylko przy własnym produkowaniu rzepaku.

Myślę że moje wyliczenia są dość sensowne. Jeśli ktoś coś zauważył to proszę o uwagi w komentarzu.

Edytowano przez dawidursus323

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj