marcin2057

Pasza treściwa z własnych zbóż dla krów mlecznych

Polecane posty

marcin2057    22

Witam serdecznie proszę o podanie mi receptury śruty dla krów mlecznych z udziałem własnych zbóż a mam do dyspozycji owies, żyto, pszenżyto i pszenice i do tego z zakupu jakieś witaminy, soje lub śrutę rzepakowa i pozostałe dodatki tylko jakie. Wcześniej był przedstawiciel Sano i zaproponował mi recepturę 64% zboże 31% Unipro Xp, 7% Camisan i do tego dla każdej krowy 50g. Kristall Heffe- drożdże.

Proszę o podanie mi dobrej receptury tak aby krowy dawały więcej mleka i najlepiej skład procentowy poszczególnych składników i ile dawać kg na szt. dziennie.

Za wszystkie pomocne informacje z góry dziękuję.

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj.TO jest ciekawy temat ponieważ każdy przedstawiciel z firm paszowych wciska własny towar :rolleyes: i każdy co innego proponuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam, wciska swój towar, a mi chodzi jak zrobić własną paszę ze zboża i zamiast tych wszystkich produktów sano można by zastosować śrutę rzepakową i soję i ewentualnie jaką kredę pastewną i potrzebował bym skład procentowy takiej paszy dla krów mlecznych tak aby więcej dawały mleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek1288    2

Chcąc osiągnąć dobre wydajności i nie starcić na płodności daje pasze na bazie własnego zboża. Nie polecam żyta, przenżyto w niewielkich ilościach gdyż podnosi somatykę w mleku. Stosuje do 25% śruty wysokobiałkowej (rzepak 50% soja 50% co daje ok 40 % białka) 70% zboże (najlepiej owies i jęczmień) 3% witamin ok 150g(Golden Milk ) , 1,0% drożdzy dolfos 50g + 1% kwaśny węglan :D I krowy sikają mlekiem, a przedewszystkim brak problemu z płodnością i racicami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby robić własne mieszanki treściwe potrzebny jest mieszalnik! Wtedy można wszystko wymieszać dokładnie i można dużo zaoszczędzić !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Chcąc osiągnąć dobre wydajności i nie starcić na płodności daje pasze na bazie własnego zboża. Nie polecam żyta, przenżyto w niewielkich ilościach gdyż podnosi somatykę w mleku. Stosuje do 25% śruty wysokobiałkowej (rzepak 50% soja 50% co daje ok 40 % białka) 70% zboże (najlepiej owies i jęczmień) 3% witamin ok 150g(Golden Milk ) , 1,0% drożdzy dolfos 50g + 1% kwaśny węglan :D I krowy sikają mlekiem, a przedewszystkim brak problemu z płodnością i racicami :D

Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło i bardzo za tą odpowiedź dziękuję,

a jeśli chodzi o wypowiedź PIOTRxxxDEERE to mieszalnik posiadam więc problemu nie będzie.

 

Jakiej firmy są te witaminy Golden Milk i mam pytanie odnośnie kwaśnego węglanu ,gdzie można go kupić?

Wszystkie te składniki czyli 25% śruty wysokobiałkowej, 70% zboża, 3% witaminy, 1% drożdży i 1 % kwaśny węglan mieszamy razem, tak i jaką ilość dajesz na 1szt. ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ja robię taką porcję:

400 kg zboża ( pszenżyto 20%, jęczmień 40%, pszenica 40%)

100 kg śruta sojowa

200 kg śruta rzepakowa

300 kg otręby pszenne

25 kg Somatostop (dodatek min-wit z dossche)

 

Najbardziej mleczne dostają dodatkowo wysłodki buraczane

 

Tego wszystkiego podaję około 1 kg na każde 2 l mleka powyżej 10 l

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek1288    2

Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło i bardzo za tą odpowiedź dziękuję,

a jeśli chodzi o wypowiedź PIOTRxxxDEERE to mieszalnik posiadam więc problemu nie będzie.

 

Jakiej firmy są te witaminy Golden Milk i mam pytanie odnośnie kwaśnego węglanu ,gdzie można go kupić?

Wszystkie te składniki czyli 25% śruty wysokobiałkowej, 70% zboża, 3% witaminy, 1% drożdży i 1 % kwaśny węglan mieszamy razem, tak i jaką ilość dajesz na 1szt. ?

 

Golden Milk to są wysoce skoncentrowane witaminy z SOYMAXU(lubelska firma jeszcze mało rozpowszechniona)cena 105zł ale polecam też BLATTIN . Daje w dawkach 1,5kg 2 razy dzienie na 20l mleka, 2 kg *2 = 25, 2,5kg*2= 30l, 3kg*2= 35l, 3,5-4 = 40kg nie jest to może wyżyłowanie krowy na maxa ale 35-40 l na dzień to bez problemowo :)

Kwaśny węglan sodu można kupić w każdym praktycznie punkcie z paszą. Polecam krajowy CIECH a nie te tureckie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek1288    2

ja stosowałem i jest dobry ma w sobie mniej wiecej wszystko witaminy, kwasny węglan sodu i weglan wapnia oraz niektóre minimalną ilość drożdzy, zapobiega kwasicy zwieksza strawnośc i pobranie paszy ale proponuje podawać oddzielnie drożdże troche drożej ale efekty nieporównalne.

Edytowano przez Szymek1288

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam, krowy już wyszły na pastwisko i teraz zaczął się problem z karmieniem bo nie wiem jak teraz karmić w tej chwili wygląda to tak rano po dojeniu wychodzą na pastwisko i tak do ok 12, potem ok 13 dostają po ok 3kg/szt. śrutę i potem od 15 do 19 na pastwisko i po powrocie na noc siano. Śruta składa się z 200kg owsa, 100kg pszenżyta, 50 kg śruty sojowej, 50 kg śruty rzepakowej, 20kg witamin sano Primasan i do tego 1% kwaśny węglan wapnia. Teraz jak chodzą na pastwiska młode krowy po ocieleniu 1-3 miesiące ,,zgubiły'' mleko i schudły i często widać jak te krowy się pienią z pyska i wszystkie tak rzadko sra.... ;[ . Co mam zmienić w żywieniu proszę o wskazówki.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek1425    3

przystawiam sie z pytaniem do pana @marcin2057 moja jedna tak ma ale po pasieniu ma bardzo dużo mleka w zimie miała 15-17 l a teraz ok.25 l nie wiem co robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Rzadkie sra... to wynik zakwaszenia. Dostają one za dużo białka. Teraz gdy trawa jest młoda zawiera dużo białka więc powinieneś ograniczyć ilość zadawanej przede wszystkim śruty sojowej i innych śrut lub na krócej wypuszczać krowy na łąki. Dziwię się wam trochę bo ja na waszym miejscu wypuszczałbym krowy dopiero na 2 trawę a pierwszą bym skosił, bo jest bardziej wartościowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319
Napisano (edytowany)

Witam, krowy już wyszły na pastwisko i teraz zaczął się problem z karmieniem bo nie wiem jak teraz karmić w tej chwili wygląda to tak rano po dojeniu wychodzą na pastwisko i tak do ok 12, potem ok 13 dostają po ok 3kg/szt. śrutę i potem od 15 do 19 na pastwisko i po powrocie na noc siano. Śruta składa się z 200kg owsa, 100kg pszenżyta, 50 kg śruty sojowej, 50 kg śruty rzepakowej, 20kg witamin sano Primasan i do tego 1% kwaśny węglan wapnia. Teraz jak chodzą na pastwiska młode krowy po ocieleniu 1-3 miesiące ,,zgubiły'' mleko i schudły i często widać jak te krowy się pienią z pyska i wszystkie tak rzadko sra.... angry.gif . Co mam zmienić w żywieniu proszę o wskazówki.

 

Biegunka jest niestety ciężka do uniknięcia jak głównym pożywieniem jest młoda majowa trawa. Jednym ze skuteczniejszych sposobów byłoby ograniczenie spasania trawy i dodanie kiszonki z kukurydzy (której zapewnie nie masz). Słyszałem, że dobrze jest dodać słomę jęczmienną- podobno zatrzymuje trochę biegunkę. Poza tym ważne, czy pilnujesz okresu karencji od siania nawozu do wypasu. Twoim krowom poprostu brakuje energii do zbilansowania bardzo dużej ilość łatwo rozkładalnego w żwaczu białka. W skutek spasania młodej zielonki jako podstawowej paszy objętościowej krowy produkuja bardzo duże ilości amoniaku, który w dużych ilościach jest trujący dla organizmu. Utylizacja amoniaku pochłania duże ilości energii (której nie dostarczasz zbyt dużo). Dlatego spadło mleko- parametry też polecą. Sianem niewiele poprawiasz, bo ono, podobnie jak zielonka jest bogate w bialko a zawiera dość mało energii. Powinieneś postarać się o paszę energetyczną (idelanie kiszonka z kukurydzy i ograniczenie czasu na pastwisku). Z braku laku wysłodki melasowane, ale czy zmniejszą biegunkę to już Ci nie powiem. Biegunka z czasem ustąpi (trawa codziennie zmienia skład - zawartość białka jak i suchej masy- im starsza, tym mniej "agresywna" dla układu pokarmowego krowy).

 

U nas od czasu jak siejemy kukurydzę nie ma większych problemów z biegunką. Krowy przez pierwsze 2-3 tygodnie pastwiskowania dostają przed wyjściem kiszonkę z kukurydzy ze śrutami zbożowymi i poekstrakcyjnymi (te drugie dobrze jest zmniejszyć jak się pastwiskuje, bo jeszcze bardziej pogarsza się stosunek białko/energia). Około południa zostają wypuszczone na łąkę, ale dostają tylko tyle trawy, że zjadają ją w ciągu max 1h. Po powrocie około 16 dostają kolejna porcję kukurydzy zmieszaną z paszami treściwymi (mniejsze ryzyko kwasicy żwacza). I tak w zasadzie całe lato- od czerwca krowy spędzają więcej czasu na pastwiskach i dostają więcej trawy kosztem kiszonki z kukurydzy. Niestety powoduje to spadek suchej masy w mleku, dlatego osobiście skończyłbym z wypasaniem, zostawiając tylko wybieg.

Co do pasz treściwych które dajesz, to też nie poprawiasz bilansu energii, bo owies 9główny składnik u Ciebie- z tego co pamiętam cechuje się szybkim rozkładem białka w żwaczu- w tej materii, proponowałbym ziarno kukurydzy dodać do mieszanki (dużo energii i to bypass i całkiem sporo białka, które nie ulega rozkładowi w żwaczu)

 

rmiecz8 ma rację, pierwsza trawa jest najbardziej wartościowa a taki sposób jej użytkowania to niestety marnowanie cennej paszy.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no coż @ppp jak zawsze wyczerpał temat :) ja tez nie jestem zwolennikiem wypasu bo krowy wycielone jesienia praktycznie do teraz na oborze spadek mleka nie przekracza 15-20% tego co dawały w szczycie laktacji a jednak teraz bedzie pozorny minimalny wzrost wydajnosci ale spadna parametry a pozniej juz coraz gorzej o dobra trawe i mimo ze dostaja 2* dziennie kiszonke z kukurydzy w ilosci takiej jak zima i pasze tresciwa tez to spadki beda mleka a krowy wycielone teraz bedzie trudno utrzymac z mlekiem na rownym poziomie przez te 5-6 miesiecy jak to ma miejsce zima ale u nas problemu z biegunkami nie ma kiszonka z kukurydzy zawiera duzo włokna w dodatku to pasza energetyczna i na trawy ktore sa wypasane nie siejemy zbyt duzo nawozu lepiej troche obornika na jesien lub gnojowke na wiosne bo intensywne nawozenie azotem powoduje biegunki i problemy z zacielaniem krow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marwasz199117    106

co powiecie na taką pasze dla krów: 100kg śruty rzepakowej,50kg śruty sojowej,150kg otrąb żytnich,150kg pszenżyta,50kg jęczmienia i dodatki mineralne z LNB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

co powiecie na taką pasze dla krów: 100kg śruty rzepakowej,50kg śruty sojowej,150kg otrąb żytnich,150kg pszenżyta,50kg jęczmienia i dodatki mineralne z LNB

 

bedziesz mial 20,5 % pasze ktora bedzie miala 6.67 Mj energi

nie wiem co te twoje witaminy zawieraja czy duzo wapnia ale ja bym dozucil troche kredy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid111    0

Witam!!

Panowie jest taka sprawa, a zarazem wielka prośba. Posiadam wraz z rodzicami 10 krow "mlecznych" szału nie ma bo srednio kolo 14 litrow na dzien. Stosuje srute 50% owies i 50% zyto. Kiszonka z qq okolo 25kg na głowe oraz siano sloma do woli. Czy zakup sruty rzepakowej pomoze w podniesieniu wydajnosci?? Pomozecie zbilansowac dawke z ( siano + kiszonka +sruta zbozowa + sruta rzepakowa). Bo te 14l to troche smiech. Wiem ze stado nie jakies super genetycznie staramy sie modyfikowac. Ale wiadomo to trwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Najlepiej jedno i drugie, ale jak już bym miał wybierać to jęczmień bo ma więcej białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja stosuję dla krów 50% pszenżyta, 30% jęczmienia i 10% mieszanki z jęczmienia owsa i pszenicy i do tego 10% łubinu. Jeżeli do dyspozycji było tylko pszenżyto i jęczmień to dawałem 60% jęczmienia i reszta pszenżyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj