lukaskurp

Przepisy budowlane

Polecane posty

lukaskurp    7

wredna literówka, oczywiście "dobudówka"

 

Witam, na pewno wielu z was stawiało oborę bądź jakieś inne budynki więc, mam zamiar dostawić do obecnej obory przybudówkę. Będzie to budynek ok. 180m2 i na jego budowę chce wykorzystać środki z MR więc na pewno niezbędne będą mi do tego plany i odpowiednie pozwolenia. I tu moje pytanie bo gdy byłby to oddzielny budynek to sprawa prosta, kupić plan i załatwić resztę. Może wie ktoś jak to się ma w stosunku do tego co ja planuje, trzeba wynająć firmę projektową która sporządzi projekt tego co stoi i tego co chcę czy może wystarczy projekt samej przybudówki. Poza tym jak ktoś jest w temacie to mógł by taką zgrubną drogę załatwiania formalności przedstawić.

Edytowano przez lukaskurp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

oprócz projektu będziesz potrzebował z gminy decyzję o warunkach zabudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

oprócz projektu będziesz potrzebował z gminy decyzję o warunkach zabudowy.

Najpierw musisz wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy.Otrzymasz go po ok.2tyg.Potem (lub równolegle)robisz projekt budowlany.Po otrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy składasz wniosek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.Na decyzję czekasz ok. 1mies.Potem możesz budować.To tak w skrócie.Poza tym musisz uwzględnić czas na uprawomocnienie obu decyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Nie jest to trudne ale napewno pracochłonne. Tak jak powyżej, warunki zabudowy z gminy jako podstawa, ale do tego potrzebujesz mapę (nie musi być do celów projektowych).

Kolejna sprawa to znajdź architekta na własną rękę lub w wydziale budownictwa poproś o namiar na taką osobę (dobrze mieć taką osobę z polecenia gdyż często jest trochę taniej a do tego każdy błąd jest do sforsowania bez dodatkowych kosztów, bo zdarza się).

Jeśli nie masz projektu starej obory to będzie ci musiał architekt zrobić inwentaryzację, a potem dorysuje taką część i tyle budynku ile będzie Ci potrzebne.

A teraz kilka kosztów z moich regionów czyli woj. lubelskie:

 

-warunki zabudowy - bezpłatnie

-mapa do warunków zabudowy 30 zł i za każdą następną 3,6zł

-mapy do celów projektowych od 150-450zł (zależy od wielkości działki i czy dany teren takie mapy posiada w geodezji)

-inwentaryzacja ok 600zł

-projekt z dobudowaną częścią ok 800 zł, może być drożej jeśli projekt będzie zawierał instalacjuę elektryczną i wodną (ok 200 za instalację)

-kierownik budowy od 1000 do 1500zł

 

 

Uważam, że tanio nie jest więc jeśli mieszkasz w lesie i nie potrzebujesz wcześniej projektu( nie masz życzliwych sąsiadów którzy by łaskawie donieśli władzom o pracach budowlanych i/lub nie robisz dobudowy na wniosek ) to taniej będzie dobudować oborę a potem zrobić samą inwentaryzację. Zaoszczędzisz w ten sposób przynajmniej 2000zł.

Edytowano przez LeonOr

KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaskurp    7

Jak wcześniej wspomniałem wpisałem tą modernizacje w Młodego Rolnika, co prawda mieszkam na odludziu, ale jeżeli cenowo mnie to nie zje to postaram się pełną ścieżką te formalności przejść bo zawsze ktoś życzliwy może się znaleźć.

zapowiada się wiosenne pielgrzymowanie hmm.

dzięki za orientacyjne ceny, nie przedstawia się to tak szaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter1222    156

Z tymi dobudówkami to tak jest wujek za garaż 180m2 za plan zapłacił 1000zł a my jak dostawialiśmy do domu 40m2 to 4000zł. :mellow:

Edytowano przez pioter1222

Sprzedam siano i sianokiszonkę w belach ,możliwy transport!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Przykładowo, jeśli zacznę budowę budynku bez pozwolenia i innych wymaganych papierów to jak tylko zakończę, to mogę już robić inwentaryzację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Ja przechodziłem dwa lata temu formalności w sprawie dobudówki budynku inwentarskiego i w lecie rozbudowę domu mieszkalnego i nie widzę różnicy w formalnościach. W obu przypadkach ta sama ścieżka po urzędach.

 

Inwentaryzację radzę robić tylko w przypadku wcześniejszej samowoli lub bardzo starych budynków które widnieją na mapach ale nie są sprecyzowane ich funkcje (mieszkanie lub gospodarczy), jeśli budynki wcześniej były budowane z planami i jest do nich dostęp poprzez własne zasoby lub archiwum wydziału budownictwa, to lepiej rozbudować korzystając z przeróbek.

 

Ceny które podałem we wcześniejszym poście mogą się różnić, gdyż ja korzystam z własnych rozwiązań i kontaktów. Mapy, różne skale i różne przeznaczenia więc i cena (w moim przypadku ta za 30 zł nie mogła służyć do celów projektowych, tylko do zgłoszenia).

 

Jak robiłem mapę pod sadzawkę to 2500 zapłaciłem bo teren był kilku hektarowy i geodeta musiał wytyczyć na miejscu działkę i nanieść poziomy i rowy.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Dzięki za odpowiedź. Właśnie trochę jest na samowolę i chcemy to jakoś uregulować prawnie, żeby już było wszystko dobrze, jak będziemy się przymierzać do budowy chlewni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj