Korals

Jęczmień jary skracanie

Polecane posty

Korals    3

Chciałbym się dowiedzieć czy ten jęczmień jest już do regulacji, na większości pola jęczmień wygląda jak na zdjęciach ale są miejsca na polu gdzie przez kwietniową suszę jest mniejszy gdyż później wykiełkował. Chciałbym zastosować Moddus Star w dawce 0,4-0,5l/ha. Czy będzie to dobre rozwiązanie czy może wybrać inny regulator, czekać już czy już wyjeżdżać? 

IMG_20200601_192025-612x1280.jpg

IMG_20200601_192013-612x1280.jpg

IMG_20200601_192016-612x1280.jpg

IMG_20200601_191807-612x1280.jpg

IMG_20200601_191803-612x1280.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    181

Termin optymalny to był dawno. Na przyszłość, rozcinaj rosliny wzdłuż i pilnuj1 kolanka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ten jęczmień to już do kolan pewnie masz. Ja 18 maja pryskałem Moddusem i to już było trochę późno, miał wtedy koło 25cm na oko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Czyli ten Moddus to już za późno? Dać sobie spokój 

 

Jęczmień jest nie równy na tych zdjęciach jest trochę do połowy kolan a w innym miejscu na glinie gdzie wykiełkował później jest trochę za kostkę,jaki regulator będzie dobry dla tak nierównej plantacji? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

gdzieś ty był jak skracać trzeba było. pełna dawka etefonu tu tylko ratuje teraz sytuację. pewnie liść flagowy już idzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Jęczmień jest nie równy na tych zdjęciach jest trochę do połowy kolan a w innym miejscu na glinie gdzie wykiełkował później jest trochę za kostkę,jaki regulator będzie dobry dla tak nierównej plantacji? 

 

Jęczmień został kupiony od rodziny także co do odmiany nie mam pojęcia, przedsiewnie wysiane zostało 100 kg Mocznika na hektar, 250 kg Polifoska 6, pogłównie 125 Saletrzaku i 50 kg Saletry, wszystkie ilości oczywiście są podane na hektar. Jęczmień nie byl skracany wcześniej gdyż wyglądał bardzo słabo a po ostatnich desczczach majowych (80l w tydzień) ruszył i wygląda jak wygląda. Gdybym go skracał wczesnej przy braku opadów na horyzoncie to myślę że do tej pory niewiele by z tego jęczmienia zostało 

Edytowano przez Korals

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Ja kiedyś miałem rowniez nierówny i dawałem normalnie moddus przy pierwszym kolanku tych starszych większych roślin, ten późniejszy dopiero w fazie 3 liści był . Potem na flagowke 0.7 cerone i jęczmień był równy niski i stał w każdą wichure

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Wg etykiety moddus do drugiego kolanka. Rozetnij kilka roślin i sprawdź jak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Czytałem w internecie i pisze,, Środek stosować od końca fazy krzewienia do końca fazy rozwoju kłosa w pochwie liściowej
(widoczne pierwsze ości)" wieczorem wyrwe kilka roślin i wstawię zdjęcie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Skracaj. Termin już dawno minął. Przy tej pogodzie bez skracania to się położy. Nie omijaj miejsc gdzie jest niższe . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Jakbym go potraktował Medaxem Max 0.5kg na hektar, pomogłoby mu to czy zaszkodziło w obecnej fazie? 

Widziałem PawNic14 ma ten sam problem co ja w jęczmieniu, a z dostępnych środków mam tylko Medax Max pod ręką, tylko czy nie jest już za późno na niego a jeśli nie to jaką dać dawkę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    181

Zaszkodzić nie zaszkodzi, cos tam napewno zadziała, medax jest najdroższy ale najlepszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Tak wygląda dokładniej, chyba już zbyt duży do regulacji jest, zaczyna flagowke wypuszczać, odpuścić mu już regulacje? 

IMG_20200602_150302-1280x612.jpg

IMG_20200602_150312-1280x612.jpg

IMG_20200602_150307-1280x612.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    181

Rozetnij źdzblo wzdłuż, do pierwszych widocznych ości możesz lecieć, chyba widać lekki maczniak na liściach robiłeś jakiś zabieg?

Edytowano przez michal_19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Nie robiłem, było sucho w kwietniu to było czysto a teraz po tych desczczach ostatnich coś może się rozwijać, chyba zostawię ten jęczmień taki jaki jest bez skracania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Miejmy taką nadzieję z tego co wiem to nie jest to jakiś jęczmień wysokopienny także zobaczę, za rok będę bogatszy o doświadczenia z tego roku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    181
1 godzinę temu, Korals napisał:

Miejmy taką nadzieję z tego co wiem to nie jest to jakiś jęczmień wysokopienny także zobaczę, za rok będę bogatszy o doświadczenia z tego roku 

Przedewszystkim wczesniej kontroluj plantacje i rozcinaj rosliny , najlepiej sie uczyć na błędach

54 minuty temu, zetor6211 napisał:

Dołączam się do pytania. Chciałem w tym roku spróbować skracanie. przegapione ?

IMG20200602164234.jpg

Zeby skracanie bylo bardzo skuteczne to przegapione , jak rozcinasz to cała roślinę wzdłuż, a nie tylko do pierwszego kolanka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor6211    1

kurcze ;/ ciągle czekałem bo chciałem widzieć taka krope 1.5 cm od korzeni.... właśnie pierwszy raz chciałem i nie zdążyłem ;/. dzięki wielkie za odpowiedź ✌️👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

A w jakiej fazie obecnie jest mój jęczmień? 

Medax Max usztywnił by go trochę nie robiąc mu krzywdy? 

Edytowano przez Korals

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    181

Najmniejsza roślina ze zdjęć zaczyna strzelać w zdzblo te największe to chyba liść podflagowy ciezko określić ze zdjęć ,mówiłeś ze juz.flagowy wychodzi to juz sam wiesz najlepiej, medax krzywdy nie zrobi trochę usztywni napewno, strasznie nierówna plantacja 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Ryzykować?? Od jutra do niedzieli ma być pogoda a od niedzieli znowu opad deszczu. Jak ryzykować to w jakiej dawce? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj