livebird

Jałówki na Krowy mamki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
livebird    54

Witam mam pytanie mam jałówkę bardzo spokojna została mi po krowie która poszła na rzeź z przymusu jakiś rok temu, i miałem tą jałowke  sprzedać na rzeź razem z bykami ale naszło mnie żeby ją zacielić i jako krowe mamke bo aktualnie kupuje byki odsadki i pytanie brzmi czy jak sie ocieli to krowa powiedzmy bedzie dojona tylko przez ciele i jak odsadze to ciele kupie małe i dam jej to powinna przyjąć ? no i czy będe musiał cośdoić czy ciele wystarczająco sobie poradzi? nie bedzie z tym problemów ? Ewentualnie mogła by chodzić po pastwisko bo istnieje opcja zagrodzić 1 ha łąki koło domu. co sądzicie o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380

zależy od rasy, jak typowo mięsna to nic się nie stanie, jak HF lub coś podobnego to będzie potrzebne dojenie, z przyjęciem cielęcia jest różnie, na "na dwoje matka wróżyła" czy przyjmie czy nie ale jak już to lepiej zaraz po ocieleniu dołożyć drugiego o takim samym wieku bo jak byś chciał trzymać długo laktację pod kilka cieląt to to nie przejdzie 


Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

Jałówka RW czyli jak powiedzmy nawet te dwa cielęta by doiły krowę te 5 miesięcy a zaciele ją powiedzmy po 3 miesiącach od ocielenia (oczywiście jak się będzie latowac ale pamiętam że zazwyczaj po tym czasie krowy już się nam latowały) to cielęta odsadze będą mialy 5 miesięcy a krowa opcjonalnie w drugim miesiącu ciąży a zasusza się dopiero później więc przez ten okres by cielaka nie dało rady podpiąć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
9 godzin temu, livebird napisał:

Witam mam pytanie mam jałówkę bardzo spokojna została mi po krowie która poszła na rzeź z przymusu jakiś rok temu, i miałem tą jałowke  sprzedać na rzeź razem z bykami ale naszło mnie żeby ją zacielić i jako krowe mamke bo aktualnie kupuje byki odsadki i pytanie brzmi czy jak sie ocieli to krowa powiedzmy bedzie dojona tylko przez ciele i jak odsadze to ciele kupie małe i dam jej to powinna przyjąć ? no i czy będe musiał cośdoić czy ciele wystarczająco sobie poradzi? nie bedzie z tym problemów ? Ewentualnie mogła by chodzić po pastwisko bo istnieje opcja zagrodzić 1 ha łąki koło domu. co sądzicie o tym?

Jak najbardziej da rade. Jednak potrzebny jest okres przyjęcia/przyzwyczajenia adoptowanego cielaka przez mamkę. Uwiąż ją. A cielak jak raz się dorwie to nie odpuści jej. Z początku pomagasz obcemu cielakowi przystawiając do strzyków uwiązanej mamki, aż załapie. Zależnie od charakteru trzeba czasem ostro/stanowczo przypilnować żeby nie odrzucała. U mnie nawet odsadek był tak sprytny, że podchodził do krowy od tyłu ssać w momencie, kiedy jej cielak ją doił, a ona nie zauważała starszego pasożyta, inaczej odgoniłaby go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

To spróbujemy zacielić i się zobaczy jak to z nią będzie jak narazie od cielaka u nas i spokojniótka jak i wszystkie byki które były od małego jak się coś uda to pomyślę dokupić jeszcze ze dwie mięsne i się pastwisko zrobi porządne będą łazić 

Jałówia ma 16 miesięcy i jakieś 500 kg myślę na pewno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się ile mleka dają krowy ras zachowawczych w ciągu laktacji? Chciałbym mieć w stadzie 5 krów aby otrzymać dopłatę. 
    • Przez Soltys85
      Jak w temacie krowie leci krew z nozdrza, pojawiaja sie skrzepy, wet stwierdzil ze moze byc to zakrzepica płucna, miał ktos taki przypadek??? Czekac czy uciekac z nia???
    • Przez gregory-5000
      Sprzedam pompę próżniową Fullwood AMBASSADOR. 2szt.
      Pompy pochodzą ze zlikwidowanego gospodarstwa rolnego. Posiadam 2 szt. Jedna była używana rok czasu. Druga używana około 10 lat , ale też jest sprawna - została wymieniona profilaktycznie. Świebodzin, woj lubuskie , tel. 602554693.  3900PLN za 2 szt.

    • Przez Radek65
      Dzień dobry, czy można krzyżować miedzy sobą Czerwonego i Czarnego Angusa? Chodzi mi o to czy należąc do związku hodowców bydła można krzyżować te 2 rodzaje bydła i czy nadal będzie to bydło czysto rasowe? Czy lepiej mieć jałówki Angusa a byka np. Simentala?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj