KlaudiaRolniczka

Ziemniaki formownica czy obsypywanie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam, uprawawam ziemniaki na glinie klasa ziemi to przeważnie 3 klasa i jest troszkę brył. 

Moje pytanie brzmi czy lepiej jest zrobić ziemniaki po sadzeniu  formownicą czy obsypywac radelkiem kilka razy w roku. 

Co daje lepszy efekt i plon? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zależy od wilgotności gleby oraz możliwość jej zaskorupiania. A więc np jeśli możliwe jest wystąpienie suszy co ostatnio jest niemal pewne to najlepiej jest ograniczyć ilość przejazdów uprawowych w ziemniakach i uformowac redliny odrazu po sadzeniu. W ten sposób zachowa się nieco wilgoci a poprzez uciśnięcie ziemi nastąpi szybsze ukorzenienie rośliny. Ale formowanie redliny na niektórych rodzajach ziemi nie jest wskazane. Jeśli gleba jest ciężka zwiezla ze skłonnościa do zasklepiania się to lepiej pozostać przy redlach. Oczywiście można uformowac redliny na takim polu ale jeśli w czasie formowania redliny gleba będzie mokra a następnie przejdzie susza i nie będzie możliwość nawadniania to może dojść do tego że taki ziemniak wogule nie przebije się na zewnątrz. A jeśli już jakimś sposobem urośnie to kopanie będzie katorgą. Wszystko jednym słowem zależy od wilgotności gleby. I możliwości nawadnia. Generalnie lepiej przejechac formownicą tylko że jeśli są pacyny to ona jch raczej nie rozkruszy i zostaną do jesieni. 

Edytowano przez Gość
Pomyłka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Formownica zdecydowanie lepsza na takie suche lata. Tylko że cenowo też dużo droższa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
    • Przez Avenger
      Witam.
      Kupię sortownik do ziemniaków produkcji rosyjskiej z koszem przyjęciowym (jestem także zainteresowany zakupem osobno samego sortownika i kosza). Najlepiej żeby, maszyna była co najmniej w dobrym stanie, kompletna (gotowa do eksploatacji, bez konieczności wkładu finansowego) z tym, że nie liczy się wygląd farby i lakieru tylko stan części gumowych czyli rolek i taśm. Za "zdrową" maszynę jestem skłonny zapłacić dobrą i rozsądną cenę. Interesują mnie oferty z całej Polski ale także takie dotyczące pomocy w sprowadzeniu sortownika z zagranicy. Mile widziana pomoc w załatwieniu ewentualnego transportu.
      Mój numer kontaktowy: 506 832 478 - jeśli nie odbieram to proszę o cierpliwość bo na pewno oddzwonię. Woj. wielkopolskie.
      Pozdrawiam.
    • Przez ziom00263
      Witam, czy posiada ktoś z was rurociąg podziemny ciśnieniowy z rur PCV do wody, która zasila deszczownie? Jeśli tak to prosił bym o opinie, na co warto zwrócić uwagę przy budowie takiej sieci, jakieś rady. Zamierzam w tym miesiącu zacząć budowę, rurociągu z rur pcv fi 110, na odcinku 1900 metrów.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj