cris10

Kuhn Vari Master 121 wybór pługa 5 skibowego

Polecane posty

cris10    96

Witam , właśnie rozglądam się za pługiem używanym 5 skibowym obrotowym . Dziś oglądałem właśnie  pług jak w tytule , na odkładnicach ażurowych , z przedpłużkami , szerokie koło , vario itd  ogólnie ładny stan , dobrze utrzymany , robocze elementy ok , cena 29 netto , jednak handlarz obiecał dowieźć model 151 , niby mocniejszy. Jednak mam kilka pytań.

1. Na zdjęciu zaznaczyłem miejsca w których występują luzy , są tam tulejki , więc wymiana załatwi temat , ale na jak długo ? Ziemie mam ciężkie , glina , trochę piachu . Ogólnie lekko mieć nie będzie . 

2 . Czy ażurowe odkładnice będą dobre do poplonów wysokich jak np gorczyca ? I przede wszystkim jak się ażur będzie zachowywać na lekkiej ziemi , która się ładnie sypie , czy nie będzie przesypywać się ? Lekkich mam jakieś 20 ha tylko , no więc pytanie czy da radę przeboleć te lekkie , bo na ciężkie ziemie ażur idealny . 

3. Czy faktycznie szybko kuhny łapią luzy ? Na jakie punkty zwrócic szczegolna uwage ? Jakieś newralgiczne punkty ? 

4. Chciałbym by ktoś wyjaśnił mi oznaczenia tych pługów np 121 , 122 , 123 , 151 ,152, 153 ? Czym to się wszystko różni . 

5. Jak pisałem wcześniej mam ciężkie ziemie , czy pług Vari Master 151 da radę z ciągnikiem 175 KM ? Czy raczej szukać czegoś mocniejszego np Kverneland . Mam Overuma 4 skiby i raz już zostawiłem go w połowie pola wiec raczej odpada , chyba że nowsze po 2010 poprawili te wieże . 

Zapraszam do dyskusji i czekam na konstruktywne odpowiedzi .

Inked111111_LI.jpg

Edytowano przez cris10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

Mam varimaster 153, czyli ten mocniejszy i pracuje ciągnikiem 250 koni, u mnie traktor 170 koni  chodzi z pługiem 4 skiby - to jest ciężka ziemia. Ogólnie vario w tych pługach to nieporozumienie, niby ładnie zabudowane w ramie tylko że mimo osłon dostaje się tam ziemia, sworznie ciężko pracują ubija w beton i już skrzywiło mi jeden element od składania. Pług ciężki i długi, mam 1,5 tony klocek i niby nie brakuje przyczepności ale czuć go. Wysokich poplonów nie mam jednak orze dużo qq i czasem można dostać szału tak go zapycha, w vooglu nie mam takich problemów, poza tym oba pługi przepracowały podobny areał i w kuhnie mam już mocno wytarte piersi czego nie ma w voglu. Pare razy oberwało też wentyl w kółku - na feldze powinna być obspawana osłona wentylka. Drugi raz już bym go nie kupił, jedyna zaleta to chyba solidna rama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

może tutaj działa już powiedzenie nowsze to ch.... w PL dużo na sprzedaż ich nie ma , bo nie są zbyt popularne , a przedłużki masz w nim? Bo na internecie jest film z orki poplonu i świetnie kryje ale ma przed płużki natomiast jeśli miałbym kupować inny pług niż Kuhn to tylko chyba Kverneland .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

120/150 to przekrój ramy W mm

Trzecia cyfra to kolejna generacja 

Np

Pług 121 to rama 120x120 pierwszej generacji 

 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

Dzięki ! Tak właśnie myślałem że ta trzecia cyfra to generacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Co do ażura, mam w lemkenie i nawet na piachu lotnym orka idzie prawidłowo. Co do kuhna, to kolega ma 153 ażur, który chodzi za jd7810. Ogólnie jest zadowolony.

Edytowano przez jacek1296

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brat ma multimastera 153 przy jd7430 i powiem że jedynie możesz się martwić czy ciągnik 175KM nie będzie za mały A nie czy pług wytrzyma. Co do krycia to kryje dosłownie wszystko, nieużytek trawa 1,2 m wszystko przykryte, tylko przedpłużki kukurydziane największe odkłodnie i największy odstęp od korpusów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Posiadam varimaster 123 pracuje ze 140konnym ciagnikiem, 5ty rok albo 6ty mu leci. Jestem z niego bardzo zadowolony, jedyny minus to smarowanie swożni od skib, ogólnie smarowanie, przy vario troche tych kalamitek jest i czasem ciężko wpompować w nie smar... Poza tym złego słowa nie powiem, dobrze ustawić i równo jak na stole :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112
18 godzin temu, cris10 napisał:

może tutaj działa już powiedzenie nowsze to ch.... w PL dużo na sprzedaż ich nie ma , bo nie są zbyt popularne , a przedłużki masz w nim? Bo na internecie jest film z orki poplonu i świetnie kryje ale ma przed płużki natomiast jeśli miałbym kupować inny pług niż Kuhn to tylko chyba Kverneland .

Tak mam przedpłużki, do qq są konieczne, ale zapycha go okropnie, jak zapnę vogla idzie bez problemu. Po zbożu kryje ładnie ale jak robisz uwrocie i łapiesz to zaorane  z długości to potrafi zapchać nawet ścierniskiem jak wysoko skoszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz z małym prześwitem ten pług, u brata prześwit 102cm i w życiu się kuku nie przypchała, tylko raz przy kole jak w deszczu było orane, ale to przez koło roboczo-transportowe z tyłu pługa którego nie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

Patrząc po filmach na YT pług robi robotę , nawet przy poplonach wysokich ładnie kryje , nie widać by zapychało , może kwestia właśnie rozstawu korpusów i przeswitu , no i przedpłużkow .

maciej870323 napisał:

Chyba masz z małym prześwitem ten pług, u brata prześwit 102cm i w życiu się kuku nie przypchała, tylko raz przy kole jak w deszczu było orane, ale to przez koło roboczo-transportowe z tyłu pługa którego nie polecam.

A czemu nie polecasz tego koła z tyłu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

trzeba brać oddzielne robocze i transportowe, bo u nas jak jest koło całkiem z tyłu pług na poprzeczniakach długo się zagłębia w ziemię i powstają dziury na polu. Jak mieliśmy lemkena na testach miał jedno koło ale na środku pługa i to było super.


jacek1296 napisał:

Prześwit 102cm? Chyba rozstaw korpusów. Zobacz sobie na stronie kuhn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Sprawdziłem i jest tak jak myślałem: prześwit pod ramą max. 80cm, natomiast "prześwit między dłutami korpusów" czyli rozstaw korpusów wynosi nawet 115cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koks85
      Panowie który z tych? 4 zagonowa. 
      Unia tur 
      Agromasz pj4
      Akpil mix 40
      Którys można powiedzieć, że bardziej się wyróżnia na plus? 
       
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj