plati

Wozidlo budowlane do obory

Polecane posty

plati    105

Witam. 

Moi rodzice prowadzą gospodarstwo rolne. Kiedy zaczynali gospodarowac(40 lat temu) postawili nową obore oczywiście uwieziową jak na tamte czasy. 

Posiadają 22 krowy i niestety obora nie jest na tyle przystosowana żeby dało usuwać obornik mechanicznie, jedynie za pomocą taczki. 

Zastanawiam się nad zakupem wozidla budowlanego typu  "karolinka". Zastanawiam się czy ktoś używa takiego wozidla i czy spełnia ona swoją rolę? 

 

Chętnie kupił bym takie wozidlo na terenie Śląska, Małopolski, świętokrzyskiego czy łódzkiego. 

 

Będę wdzięczny za każdą opinię jak z funkcjonalnością takiego pojazdu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639

Sprawdziłeś czy wozidło zmieści się do obory?

W Karolince najczęściej montowany był taki sam silnik jak w Dziku. Te silniki były trochę "grymaśne" podczas  uruchomienia.  Nieraz tżeba się naszarpać.

Wyładunek skrzyni ładunkowej jest ręczny, nie ma hydrauliki.

Oczywiście zawsze możesz zamontować jakiś mały silnik z osobówki i założyć hydraulikę do wywrotu.

U mnie we wsi jeden rolnik przez parę lat używał wozidła do transportu kiszonki, aż w końcu kupił małą ładowarkę.

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380

pytanie czy będzie się mieścić, jeszcze jest jedna fajna opcja pt bobcat s 50 

 


Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Wyladunek polega na zwolnieniu dzwignini i skrzynia się kipruje. 

 

Ostatnio oglądałem karolinke którą miała silnik z forda 1.8

 

Jeśli chodzi o bobcata to jest jeszcze więcej fajnych opcji ale wtedy jest rozmowa o innych pieniądzach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380

wiadomo na takiego trzeba od 20 do 30 szykować jednak masz wtedy sprzęt do wszystkiego a takie wozidło jest dobrym pomysłem, masz tura na gospodarstwie?

 


Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Mam ladowarke teleskopowa JCB. 

Ta karolinka którą oglądałem była w miarę przyzwoita. Jedyny minus był taki że wydawała się dosyć wysoka. 

 

20-30k to jednak trochę za dużo dla mnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380

wysoka ? w sensie załadunku? wiesz coś za coś, możesz burty obciąć ale nie wiem jak masz i czy zwrotność nie będzie problemem 


Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Z obcięciem buty pojawia się problem tego typu, że wywrot straci wtedy środek ciężkości.

Jeśli chodzi o wywrotnosc to akurat nie odgrywa dużej roli bo obore mam przejazdową 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639

Jakie masz wymiary bramy do obory? Znając je można coś doradzić.

Ile pieniędzy możesz wydać?

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Wys 2.8x2.3 szef

Chodzi o jak najtańszy zakup. Takie wozidlo do 5000 oglądałem więc, nic innego w tej cenie nie znajdę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Mam ale to nie wchodzi w grę. 

 

Chyba jedynym wyjściem jest wozidlo, więc będę szukał czegoś w przystępnej cenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639

Mały traktor z przyczepką wywrotką to najprostsze rozwiązanie. Koszt budowy takiej prostej przyczepki nie jest duży.

Ewentualnie skrzynia samowyładowcza na TUZ. Tania i prosta, do tego nie wymaga siłownika.

Chyba, że jest jakiś powód aby niewykorzystywać ciągnika no wywozu obornika z obory? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Jest kilka

 

Pierwszy to taki, że ciągnik jest wysoki i za każdym razem trzeba by składać rurę od przewodowki.

Drugi jest taki że c360 jest za szerokie i do tego mało sprytne.

 

Ciągnik odpada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639

W takim przypadku wozidło Karolinka to dobry wybór ale pomyśl o zmianie silnika, na jakiś z osobówki lub z zagęszczarki, agregatu pradotwórczego itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Właśnie to które oglądałem miało założony silnik 1.8 diesel z forda i robilodobre wrażenie.

 

Pewnie kupię coś do 5k ale niekoniecznie karolinke, ze względu na ten silnik. 

Narazie jednak nie ma nic w pobliżu interesującego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Chciałbym coś z większymi kołami, bo zjazd na płytę jest utrudniony 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639
2 godziny temu, wsbil napisał:

To jest Waran 1500 produkcji NRD. Silnik V2 Ifa, moc około 15KM.

@plati zawsze możesz sam zbudować takie wozidło. Most od Żuka, silnik z skrzynią biegów od samochodu z przednim napędem. Oś kierowaną można też zrobić samemu, wykorzystując gotowe zwrotnice. 

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Wiesz co, mógłbym cos takiego zrobić, ale zwyczajnie nie mam kiedy. 

Ja pracuje zarobkowo,  a ojciec mimo że ma predyspozycje, nie jest w stanie czasowo tego zrobic. 

 

Mam s-18 ale na mościeod stara(co sprawia że jeże zbyt szeroki), skrzyni mercedesa, ale nie nadaje się do takich robót niestety 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639

Ciężko coś doradzić. Niski, wąski, zwrotny, na dużych kołach i tani.

Oprócz wozideł z silnikiem benzynowym, były też produkowane w Polsce, z silnikiem diesla produkcji Ifa V2, takim jak były montowane w RS09, Multicar.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Wiem, jakby było łatwo to bym nie pytał. 

 

Po prostu nie kupię czegoś co nie spełni swojej funkcji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luki987654321
      witam, stoje przed zakupem wycinaka piłowego do kiszonek na tylny tuz, jaką markę wybrać strautmann, triolet, bvl czy inny? na co zwracać uwagę przy zakupie i jak z ceną i dostępnością części zamiennych
    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj