michal33554

Problem z żytem - brak ziarna w kłosach

Polecane posty

michal33554    5

Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2354
kiedy pryskales fungi? w życie jak kwitnie nie wolno niczym pryskac bo nie zapyli sie. ewentualnie mogą spowodowac to obfite i ciągle opady deszczu

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1587
10 godzin temu, wojtal24 napisał:

tylko pamietaj nim mozna siac tylko raz

Można siać  i drugi raz tylko trzeba więcej wysłać kg/ha .

Co rok biorę z centrali na 1ha i mam na drugi rok na resztę swoje i tak co rok .W tym roku ten drugi odsiew sypał lepiej jak te z centrali.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal33554    5

Podczas kwitnienia zawsze było słonecznie , może zdarzył sie jakis przelotny opad, ale to raczej nic nie zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez michal33554
      Witam, wziąłem w dzierżawe 5 ha ziemi prawie całością klasa 4b. Zacznę od tego że ziemia nie widziała wapna od jakichś 15 lat. Słoma była ścinana 2 lata z rzędu z żyta i pszenżyta. Planuje zasiać tam żyto dańkowskie Opal rok po centrali - mam już zamówione tylko nie wiem ile wysiać tego na hektar. Rolnik od którego będe brał , powiedział że spokojnie wystraczy 150 kg / ha. Nie będzie za rzadkie ? No tylko tyle że właśnie rok po centrali a ziarno bardzo grube. Nie chcę wysiewać tam teraz wapna ani polifoski, bo ta dzierżawa jest raczej tylko na rok.
    • Przez pop129
      Witam, dzisiaj będąc na polu, zauważyłem na życie właśnie takie plamy, niestety nie mam lepszych zdjęć, ale może ktoś będzie wiedział, co to za plamy na liściach, od czego się pojawiły i ewentualnie co trzeba z tym zrobić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Przez Mich9
      Szukam kółka tego plastiku co jest w szkrzyni wskazuje on poziom ziarna, nie mogę tego nigdzie znaleźć, siewnik to kongskilde Demeter, może hassia bądź nordstean ma podobne. Może miał ktoś podobny problem?
    • Przez Kamkow1
      Witam. Jestem młodym początkującym rolnikiem więc potrzebuję kilku porad odnośnie żyta. 
       
      Mianowicie posialem żyto Serafino które w tamtym roku było brane z centrali.  
      Przedsiewnie dałem 120 kg/h Tarnogranu. Lecz chciałbym się dowiedzieć jaki nawóz oraz w jakiej ilości polecacie na wiosnę  aby plon był w okolicach 6t/h. Oraz jakie środki stosować. 
    • Przez Hvelektronik
      Kupie Panel diodowy który wskazuje straty ziaren znajduj się on w kabinie po prawej stronie
      znaczyłem  na zdjęciu może być uszkodzony byle by był kompletny nie grzebany
      Panel może pochodzić z kombajnów dominator 88, 98 108 i chyba mega 1 tez ma taki sam.
      tel 517210708
       


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj