Polecane posty

fito1973    0

Witam

 

Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące pracy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN)

 

Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam takie pytanie w zeszłym roku chciałem pryskać rzepak na choroby podczas kwitnienia Alertem środek miałem kupiny juz dwa lata wczesniej lecz termin ważności nie minął. Popryskałem tak 2 ha. Na kolejne 2ha kupiłem nowy Alert i sie okazało że na kwiat nie można pryskać, bo jest 30 dni ochrony od pszczół. Oczywiscie tym nowym nie poprysałem. Czy złamałem prawo w taki sposób i czy powinienem wpisać ten fakt do rejestru zabiegów? podobną sytuacje miałem 2 lub 3 lata temu z Bi58 w buraku cukrowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

Mam takie pytanie w zeszłym roku chciałem pryskać rzepak na choroby podczas kwitnienia Alertem środek miałem kupiny juz dwa lata wczesniej lecz termin ważności nie minął. Popryskałem tak 2 ha. Na kolejne 2ha kupiłem nowy Alert i sie okazało że na kwiat nie można pryskać, bo jest 30 dni ochrony od pszczół. Oczywiscie tym nowym nie poprysałem. Czy złamałem prawo w taki sposób i czy powinienem wpisać ten fakt do rejestru zabiegów? podobną sytuacje miałem 2 lub 3 lata temu z Bi58 w buraku cukrowym.

 

 

- zmiana dotycząca zakresu stosowania i toksyczności alertu nastapiła 22.06.2007 roku, i teraz tak, srodek wyprodukowany 21.06.2007 roku mogł byc stosowany do konca jego ważnosci na starych zasadach , srodek wyprodukowany z data 22.06.2007 juz wg nowej porpawionej etykiety-instrukcji....czyli na rynku mogły być w obiegu przez pewien okres 2 srodki niby takie same, jednakże różne...sam miałem problem aby się w tym połapąc, ale taka jest interpretacja...... (mozna sie zgodzić lub nie...) kupiony z data produkcji przed 22.06.2007 mogł byc stosowany po staremu do czasu jak był wazny, kupiony z data 22.06.2007 juz po nowemyu zgodnie ze zmianami w decyzji....

jeszcze jedno : alert obecnie jest skalsyfikowanym jako toksyczny dla człowieka, w związku z tym przy jego stosoaniu powinny być obecne 2 osoby majace aktualne zaswiadczenie i obie musza byc wpisane do ewidencji...wymog ten dotyczy wszystkich toksycznych i bardzo toksycznych dla człowieka..

reguluje to

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

z dnia 24 czerwca 2002 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych.

(Dz. U. z dnia 4 lipca 2002 r.)

 

 

PIORiN muszę Was pochwalić za sygnalizację :huh:

 

ktoś ta sygnalizację przeglada???:blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Czy są jakieś specjalne wytyczne co do zaprawiania nasion, czy takie sam jak dla stosowania wszystkich środków ochrony roslin ?


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

to samo rozporzadzenie

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

 

z dnia 24 czerwca 2002 r.

 

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych.

 

(Dz. U. z dnia 4 lipca 2002 r.)

 

§ 11. 1. Zaprawianie nasion środkami ochrony roślin odbywa się mechanicznie w przeznaczonych do tego celu zaprawiarkach.

2. Zaprawiarki eksploatuje się w pomieszczeniach wyposażonych w system wentylacji awaryjnej.

3. Zaprawione nasiona przed ich wysiewem należy przechowywać w:

1) oddzielnym, zamkniętym i oznakowanym pomieszczeniu,

2) workach papierowych, nieimpregowanych, trzy-, cztero- lub pięciowarstwowych zaopatrzonych w etykietę z napisem "ZAPRAWIONE NASIONA SIEWNE", na której umieszcza się nazwę użytego do zaprawiania środka ochrony roślin i datę wykonania zabiegu.

4. Przepis § 7 stosuje się odpowiednio przy przechowywaniu zaprawionych nasion.

5. W pomieszczeniach, w których zaprawia się nasiona lub je przechowuje, po wykonanym zabiegu niedopuszczalne jest wykonywanie innych prac.

 

+ szkolenie+ ewidencja, ale to już wiemy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

- zmiana dotycząca zakresu stosowania i toksyczności alertu nastapiła 22.06.2007 roku, i teraz tak, srodek wyprodukowany 21.06.2007 roku mogł byc stosowany do konca jego ważnosci na starych zasadach , srodek wyprodukowany z data 22.06.2007 juz wg nowej porpawionej etykiety-instrukcji....czyli na rynku mogły być w obiegu przez pewien okres 2 srodki niby takie same, jednakże różne...sam miałem problem aby się w tym połapąc, ale taka jest interpretacja...... (mozna sie zgodzić lub nie...) kupiony z data produkcji przed 22.06.2007 mogł byc stosowany po staremu do czasu jak był wazny, kupiony z data 22.06.2007 juz po nowemyu zgodnie ze zmianami w decyzji....

jeszcze jedno : alert obecnie jest skalsyfikowanym jako toksyczny dla człowieka, w związku z tym przy jego stosoaniu powinny być obecne 2 osoby majace aktualne zaswiadczenie i obie musza byc wpisane do ewidencji...wymog ten dotyczy wszystkich toksycznych i bardzo toksycznych dla człowieka..

reguluje to

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

z dnia 24 czerwca 2002 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych.

(Dz. U. z dnia 4 lipca 2002 r.)

 

 

 

 

ktoś ta sygnalizację przeglada???:blink:

 

 

Ale odbiegłeś ze sprawą odnośnie pszczół... pszczelarz ma zamknąć pszczoły czy rolnik nie może wykonać zabiegu?


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Czyli mam rozumieć że nie wolno zaprawiać w worki polipropylenowe ?? :blink:


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

Ale odbiegłeś ze sprawą odnośnie pszczół... pszczelarz ma zamknąć pszczoły czy rolnik nie może wykonać zabiegu?

 

na dzien dzisiejszy zakres stosowania alertu nie przewiduje mozliwości stosowania go podczas kwitnienia rzepaku,zreszta 30 dni prewencji wyklucza go aby stosować podczas kwitnienia wiec problemu z pszczołami nie moze byc, dodatkowo w etykiecie masz napisane ze

W celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających nie stosować:

a. na rośliny uprawne w czasie kwitnienia

b. kiedy na uprawie chronionej występują kwitnące chwasty

c. w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek, a także na roślinach, których

kwitnienie może rozpocząć się przed upływem okresu prewencji,

 

pszczoły to duży problem i w takich przypadkach zawsze musi pszczelarz oraz rolnik się porozumieć, a nie ze pasieki nagle znajuduja sie na polu bez wiedzy rolnika, mysleze wystarczy troche dobrej woli z obu stron aby obie strony były zadowolone

 

Czyli mam rozumieć że nie wolno zaprawiać w worki polipropylenowe ?? :blink:

 

- to musze dokładnie juz spawdzić w pracy, na dzien dzisiejszy nie jestem w stanie na 100% swojej odpowiedzi, odpowiem w tygodniu

 

wyłącznie we worki papierowe,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja poproszę o pomoc w zakresie nasiennictwa, otóż zamierzam w tym sezonie zasiać proso oraz nostrzyk biały w rolnictwie ekologicznym, jednocześnie zależy mi na jak najniższym koszcie nasion, stąd ze względu na ten właśnie koszt oraz ograniczoną dostępność nasion zamierzam zastosować materiał z konwencjonalnej hodowli, tutaj pojawia się moje pytanie czy mogę wysiać nasiona nie będące kwalifikowanym materiałem siewnym (z tego co zauważyłem nostrzyk nie znajduje się w ogóle w rejestrze), jeśli tak to z jakimi wiąże się to konsekwencjami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

dobre pytanie:)

 

przedewszystkim zwróć sie do swojej jednostki certyfikującej, ona powinna byc najlepiej w temacie

PIORIN wyda ci decyzje na wysianie nasion ( nie bedzie wpisane czy to ma byc kwalifikat) poniewaz ani proso ani nostrzyk nie figuruje w załacznikach do nasiennictwa jako materiał do oceny, wiec decyzja bedzie ogolnikowo, a czy mozesz swoj lub sasiada to juz jednostka certyfikujaca ci odpowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

no to ziemniaki mam tą no ... w każdym razie w tym roku sadzeniaki won a w następnym moge se zostawić. Ale jak wygląda dezynfekcja wcześniej nic nie mowili a teraz raptem że muszą oglądać jak będę pryskał ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

jak sobie zażyczyli to będą:) dezynfekcja jest wazna:) jezeli jest wykonywana ś.o.r. to nalezy fakt ten odnotowac w prowadzonej ewidencji, jezeli sa to środki ze zezwoleniem ministra zdrowia to do ewidencji nie trzeba, ale zeby nikt sie nie czepiał, mozna wpisac, wtedy wiadomo kiedy zabieg wykonano itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

A jak wygląda rejestracja producenta ziemniaka u was?? Bo planuje w tym roku zasadzić kilka ha ziemniaka jadalnego i wiem że muszę to zgłosić do was ale na stronie niema żadnej informacji jak to zrobić??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

zgłoś sie do najbliższej jednostki piorin w Twoim powiecie ( Oświecim ul. Kościelna 6a), tam otrzymasz wniosek lub pobierz i wypełnij wniosek o wpis do rejestru ze stronki druki, do tego wpłacasz 10 zł ( nr konta podadza ci w oddziale) i załatwione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3035

niewielu to ma a nikt nie sprawdza-chyba ze bedzie jakas akcja,wiec sie nie przejmuj.

wszyscy sadza ha ziemniakow ,ciekawe jaka bedzie cena 20 gr za kilo?


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

osoby nie wpisane do rejestru jezeli beda sprzedawac ziemniaki to grozi im opłata sankcyjna w wysokości 2270 zł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3035

jak wyglada sprawa reklamacji dzialania sor ,czy piorin ma tu jakis udzial,jak to dziala w realu.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

sprawa nie prosta....

z praktyki wiem ze czesto robi cos xle rolnik co sosuje srodek, a poxniej szuka winnego , zapominajac o sobie.....ale

w przypadku gdy zglaszasz zastrzezenia co do jakosci sor po zastosowaniu, to mozesz probowac do przedstawiciela firmy, piorin, moze tylko na podstawie dokumentow sprawdzic czy dobrze zastosowaleś srodek itd....typowej reklamacji nie przyjmuje, bo to nie nasza rola...

jednakze gdybys miał jeszcze jakies opakowanie sor ktore zastosowałes, (ale ta sama partia itd..) to mozna byłoby pobrać próbke sor i wyslac do badan, ale na Twoj koszt ( spore koszty)

 

rolnicy w takich przypadkach próbuja sie najczesciej porozumiec z firma i tu zalezy jak firma podchodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3035

kupilem najprawdopodobnie przemrozony chwastoks ale o 50 zl to chyba nie warto robic zamieszania,co ciekawe przemrozony roundap zadzialal,


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3035

zima byla ciezka tego roku a raundap babka trzymala w garazu i to 4 lata a perz i tak poszedl.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PGRdobrawola    21

Ja mam pytanie. Kiedy są i jakie okresy ochronne na kartofle i ziarka jeśli wogóle są. Bo z tego co czytałem to coś o pszczołach jest itp. Ja słyszałem tylko tyle że nie można wywozić gnojówki od listopada do końca lutego?


..."Mam dwa -U-R-S-U-S-y i dojną krowę
Chodź za GS na wino owocowe"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Odpowiedz Kolego dlaczego na stronie PIORINU nie można otworzyć w zakładce nasiennictwo wykazu plantacji kwalifikowanych w 2009 roku!!

Co będzie z danymi za rok 2010?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj