kuzaj63

BIN-pozwolenie na budowę

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kuzaj63    45

Witam .Orientuje sie ktoś ile może kosztować załatwienie zezwolenia na budowę silosu zbożowego BIN?

Czy wogóle takowe załatwiacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dark34    0

tak potrzebne jest o ile mi wiadomo to okolo 600zl plany i jeszcze pozwolenie ale to sie musze popytac rodzicow i ci jeszcze dokladnie napisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Wszelkie budowy czy to na zgłoszenie czy to na pozwolenie nie są płatne!

Płaci się za plany, rysunki, mapki itp Sam dokument pozwalający budować jest bezpłatny.

 

Stawiałem zbiornik+plytę na zgłoszenie:

- mapka do celów projektowych za 400PLN - dostałem 4 kopie, przy okazji zaukualizowano mi teren (wykreślono jeden budynek który rozebraliśmy wieki temu),

- projekt mnie kosztował chyba z 1200 czy 1400PLN

- zgłoszenie w Starostwie za free,

po dwóch tygodniach pismo o tym iż nie wnoszą sprzeciwu co do prac.

Po pracach geodeta (to nie jest konieczne) i naniesienie na mapkę - 300-400PLN.

 

Co do szamba - potrzebowałem pozwolenia (tutaj jest potrzebny dziennik budowy):

- mapka ale wziałem tę jedną z tych czterech co miałem bo potrzebna jest jedna a ważna jest chyba 2 czy 4 lata więc zero kosztów,

- projekt jakieś 1600-1800PLN

- pozwolenie - NIC

- geodeta - 400PLN za wyznaczenie+wpis

- kieronik budowy i jego koszta - po znajomości nic nie zapłaciłem

- geodeta - 400PLN za naniesienie na mapę

- inspektor który podpisał się że jest to wszystko szczelne - 250PLN

 

Poza projektami ceny bez faktur.

 

Tak więc samo pozwolenie czy zgłoszenie NIC nie kosztuje ale kosztują dokumenty czyli jakieś plany, mapka itp

Ceny tych rzeczy tak naprawdę zależą od tego kto to wykona - jak masz geodetę w rodzinie to zrobi To za darmo, jeśli projektatna to i projekt masz za free.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Tak to wygląda od strony prawnej:

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

B ) płyt do składowania obornika,

c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,

d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;

 

Z tego wynika, że:

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5-21;

 

I dalej:

2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

 

Podsumowując, jeżeli silos będzie większy niż co na co zezwala PB, wtedy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie jako decyzja administracyjna nie kosztuje nic! Natomiast koszty wynikają z przygotowania kompletnej dokumentacji wymaganej przez urząd do wydania takiej decyzji.

Pierwszy koszt jaki należy ponieśc to mapa do celów projektowych, potem z taką mapą oraz decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu idziemy do projektanta. Polskie prawo jest na tyle "chore", że we wszystkich kwestiach dotyczących budowy funkcję nadrzędną pełni osoba z uprawnieniami architektonicznymi. Projekt konstrukcji w przypadku silosu jest prosty - ogranicza się do zbrojenia płyty pod silos. Natomaist do tego trzeba zrobic jeszcze plan zagospodarowania terenu i to najczęściej robi architekt. Do niczego ten plan nikomu potrzebny nie jest (w tym przypadku) - natomaist urząd tego wymaga.

W sumie taka dokumentacja powinna zmieścic się w przedziale 1000-1200zł (kompletna, gotowa do złożenia w urzędzie). W podanej kwocie, połowe będzie stanowił koszt mapy do celów projektowych wykonanej przez uprawnionego geodetę). UWAGA- kwoty orientacyjne dotyczą mojego rejonu. Natomaist trzeba miec świadomosc, że nie jest to pracochłonna dokumetacja i nie powinna kosztowac zbyt dużo.

Chyba wszystko w temacie. :blink:

 

EDIT:

@nikita - projekty na zbiornik typu szambo/gnojówka/gnojowica będzie droższy - bo jest przy nim więcej pracy niż w przypadku płyty pod silos.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

Dzięki Panowie za wyczerpującą odpowiedź.

Rozmawiałem z projektantem - załatwienie wszstkich "papierków" łącznie z mapkami ,kierownictwem budowy do 1500PLN więc chyba nie było by tak źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Myślę, że cena jest Ok, tym bardziej, że zawiera już koszt prowadzenia budowy przez kierownika. A w pierwszym poście pytałeś tylko o koszty niezbędne do uzyskania pozwolenia. Koszt kierownika budowy to już sprawa jednak "dalsza".

A tak przy okazji to jaki będzie ten BIN - i jaka orientacyjna cena?


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no jeżeli co cena za całość papierków i z kierownikiem budowy to wg mnie jest bardzo dobra.

I masz rację "jarekw" mówiąc że wszystko zależy od regionu - 100km ode mnie za mapkę do celów projektowych krzyczą 2 razy tyle.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

@darek89, bez obrazy, ale czy to co pisałem wcześniej jest niezrozumiałe?

Jeszcze raz powtarzam, wobec tego:

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

 

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1) budowa, naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m.

 

Czy BIN 28 ton jest wyższy niż 4,5 m oraz ma pojemnośc większą niż 30m3 ???


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

trochę odświeże temat

 

A co myślicie o takim rozwiązaniu na budowę bez pozwolenia:

budowa silosu dzielonego tzn zgłaszamy dwa zbiorniki ze wspólną scianą tzn "dzielimy" silos o średnicy 4m i wysokośći 4,5 m na pół po średnicy. I teraz silos z zewnątrz wyglada tak samo ale w środku "jest ściana z balchy" i każdy ze zbiornikow nie ma większej pojemności jak 30m3 ale łącznie mają ok 50m3. Zgodnie z tym co napisał przedmówca wszystkie wymagania na budowę bez pozwolenia są spełnione, czy tak?

 

Aha BIN 28 niestety sie spełnia tych wymogów ponieważ jest wyższy niż 4,5m z tego co patrzyłem to ma coś ok 6m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

Najmniejszy ma 5,092 m.

Lecz znalazłem inny silos, o niebo lepszy, bo lejowy - firmy ARGOPART. 10,5 t - wysokość 4,4 m.

Tylko dla mnie może byc za mały, albo musiałbym 4 kupić, a to drożej wyjdzie jak dwa 18 tonowe. Oczywiście mówię o Agroparcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Pytanie tylko gdzie się mieszka i czy te pozwolenie jest nam do czegoś potrzebne (ulga w podatku , Vat, itp), bo jeżeli ma tylko być to budowa płyty pod silos nie jest czymś skomplikowanym żeby tam był kierownik (którego i tak nie ma). Firma paszowa stawiła Nam silos wyższy niż wspominane 4,5 m ale mówili że bardzo rzadko ktoś bierze na to dokumenty.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek68    0

Takie największe silosy zbożowe na które nie trzeba pozwolenia robi AGOS mają wysokośc 4,45 i pojemność 28 m3 ( 20 ton ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek68    0

,Na postawienie silosu 8 t lejowego zakupionego za około 5000 musisz zapłacić za mapki także działek sasiednich (najnowszy wynalazek urzędasów) 600 zł geodeta na początku i końcu budowy 2x500 do tego kierownik budowy 500 i opłate za pozwolenie 112 = 2212 .Czy uważasz to za normalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek68    0

Nie trzeba pozwolenia do wysokości 4,5 m i 30 m3 Z paszowych mieszczą się w tym przedziale tylko silosy 5-6 t a z zbożowych płaskodenne do 20 t. Porównałem koszty zakupu silosu z kosztami biurokracji ,które są chyba niewspółmierne do całej inwestycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro8540    1

Zglaszać trzeba ale zgłoszenie nie kosztuje nic lub jakieś drobniaki.


Piwo to moje paliwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

mój paszowy ma 6.5 m , mieści 12 ton i stoi w stodole na środku bez pozwolenia :)


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj