POLKOP

Zamiast kukurydzy

Polecane posty

POLKOP    2

Co dać krową zamiast kukurydzy i uzyskac takie same bądz lepsze efekty? Szukam zamienika kukurydzy poniewaz mam problem ze zbiorem brak usług rolniczych w mojej okolicy.Sam nie kosze bo za duży kawałek żeby kosic 1 rzędową a za mały aby kupowac sieczkarnie. Drogi zbior i uprawa przy obecnej opłacalnoćśi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

chyba kukurydza jest jedyną tak dobrą paszą dla krów no bo co innego


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor1992    0

Gdzieś słyszałem że można uzupełniać kukurydze surowymi ziemniakami (tzn że jednak bez kuku się nie obędzie) :P


Zetor siła i tradycja na polskiej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może młuta ale to też nie w dużych ilościach kukurydza musi być!!!!


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

niektórzy twierdzili że zwykłe wysłodki lub jakieśtrawy sudańskie, ale z mojego doświadczenia to zamiast kuku lepiej postarac się o dobrej jakości siano i więcej paszy treściwej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

też słyszłem że młuto jest dobre ma dużo białka, fakt jest taki że do tego kukurydza musi być, no ale wysłodki tzw, mokre są niezastąpione co roku kupywaliśmy z pobliskiej cukrowni którą niedawno zlikwidowali, może w tym roku uda się z Glinojecka załatwić tylko że transport o wiele droższy, wysłodki zawsze dawaliśmy rano, jak zjadły dostawały do tego sianokiszonke albo siano, a popołudniu kukurydze, żeby uzyskać lepsze efekty musisz dawać kukurydze bez tego nie da się normalnie utrzymać bydło mlecznego które potrzebuje pasz o dużej zawartości białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek116    3

zamiast kuku może być np:żyto na kiszonke, wysłodki (jednak są słabsze od kukurydzy), kiszone liście buraczane, słonecznik ewentualnie na wielką biedę gorczyca. do tego najlepszym ulepszaczem jest ccm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

żyto na kiszonke ono nigdy nie zastąpi kukurydzy a spadek mleka ostry, wiem jak nie mielismy kiszonki z kukurydzy bo się skończyła i dawalismy kiszonke z żyta to mleko natychmiastowo spadło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

słyszałem że sorgo jest dobre, a najlepsza mieszanka z kukurydzą - pół na pół. tyle że zbiór podobny jest do zbioru kukurydzy więc niewiele to daje. Co do cen to znajomy mówił mi że gospodarz pod toruniem oferuje usługę zbioru - jaguar + zwózka + ubijanie pryzmy - pełen zestaw za 500zł/ha w tym roku (gdy pryzma jest przy polu). Chyba to nie jest dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Sorgiem to szkoda sobie d... zawracać.

Cena ziarna kukurydzy w tym roku może być nie za wysoka, więc można kupić mokrego i zakisić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0
słyszałem że sorgo jest dobre, a najlepsza mieszanka z kukurydzą - pół na pół. tyle że zbiór podobny jest do zbioru kukurydzy więc niewiele to daje. Co do cen to znajomy mówił mi że gospodarz pod toruniem oferuje usługę zbioru - jaguar + zwózka + ubijanie pryzmy - pełen zestaw za 500zł/ha w tym roku (gdy pryzma jest przy polu). Chyba to nie jest dużo.

jest to chyba opinia tych co nigdy nie mieli u siebie do czynienia z sorgiem. a jest to bardzo przereklamowana roślina, taki zwykły zapychacz. 2 duze gospodarstwa obok mnie zasiały własnie rok temu sorgo z kuku(mix cropping czy jakos tak się nazywa ta technologia) troche ha na spróbowanie- efekt- natychmiastowy spadek wydajności- kiszonka ta po ok miesiacu 'próby' była dawana już tylko jałowiźnie

 

@ferdek07

 

pochwal się jaka masz wydajność na tym ekstra sianie :P wysłody(mokre) to tez bardziej zapychacz niż energia(która nie jest bardzo skomasowana),poza tym jak dasz dużo to rozwolnienia się pojawiają


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

wydajność około 5 tyś l rocznie a ja dokupuje w workach 25 kg chyba wysłodki suche prasowane z otrębami tzw "krówki" to po tym nie ma rozwolnienia a raczej coś odwrotnego :P

a pozatym jakbym przy starych budynkach jechął na kiszonkach to za niedługo mógłbym się w kostki drapać bez zchylania :P.

znajomi robią kiszonkę z kuku i też rewelacji z wydajnością nie mają, a tak wogóle przeciwnikiem kuku nie jestem tylko w moim przypadku jest to nie opłacalne, no chyba że pomożecie koledzy z AF wystrzelać wszystkie dziki w okolicy, a potem dziki na dwuch nogach (patologie okoliczną) co workami wynosi kolby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

Do kubi

mokrych wysłodków dużo sie nie daje chyba nie miałeś doczynienia z tymi wysłodkami zapychacz hehe, z sorgim to się zgadzam u mnie na wsi wszyscy posieli tez w tamtym roku i nic specjalnego szkoda pole, lepiej samą kukurydze, jeden wsiał samo sorgo na 3ha wysokie mu urosło ale po ugnieceniu z pryzmy zrobił sie placek mało masy z tego wychodzi ogólnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0

@drzewis98

 

ja jestem otwarty na wiedzę, jak wiesz coś o mokrych wysłodach czego ja do tej pory studiując się nie dowiedziałem, to śmiało możesz tutaj napisać miejsca na pewno wystarczy :P


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorgo jest dobre dla opasów. Mój wujek jak dawał same sorgo to mocznik w oczach spadał... Więć wnioske prosty tylko kukurydze chociaż troche to reszte uzupełnisz np:młuto , paszami i trawami.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
Co dać krową zamiast kukurydzy i uzyskac takie same bądz lepsze efekty? Szukam zamienika kukurydzy poniewaz mam problem ze zbiorem brak usług rolniczych w mojej okolicy.Sam nie kosze bo za duży kawałek żeby kosic 1 rzędową a za mały aby kupowac sieczkarnie. Drogi zbior i uprawa przy obecnej opłacalnoćśi.

a ile masz tej kukurydzy ??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

gdy w tym roku miesiąc temu brakło kukurydzy widać było po krowach nie zadowolenie a pasze nie pomogły i dawały mniej mleczka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Ale bzdury piszecie!kuku zastąpić młótem, kiszonką z traw,żyta,-dacie poprostu więcej paszy i będą mizerne efekty. Kukurydza to pasza ENERGETYCZNA i nie próbujcie zastępować jej paszami BIAŁKOWYMI.Zamiast kuku polecam wysłodki buraczane suszone, a na teraz mokre(jak jest zimno).Układanie dawek pokarmowych się kłania. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153
Gdzieś słyszałem że można uzupełniać kukurydze surowymi ziemniakami (tzn że jednak bez kuku się nie obędzie) :P

 

 

nie jestem pewien czy zastąpią kukurydzę

kuku to najlepsza pasza w 100%


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczygel18    1

w kiszonce z kukurydzy liczy sie ziarno a reszta to dodatek, zielona masa itp. W sierpniu skończyła mi sie kiszonka z kukurydzy i krokwi dostawały sianokiszonkę od razu zaobserwowałem spadek mleka. Kupiłem ziarno kukurydzy i dawałem około 4 kg dziennie na sztukę krowy. Krowy wdzięki śrucie kukurydzianej odzyskały poziom energii powróciły do "mleka"

jeżeli ktoś chce zastąpić kukurydze inną pasza może to zrobić ale poziom energii w mleku musi być zbilansowany z białkiem. Żeby uzupełnić poziom energii możesz podawać sirotę z kukurydzy bądź podawać dodatki paszowe np.tłuszcz chroniony ale jest troszeczkę drogi 25kg blatini około 450 zł dajesz go około 200gram ale to nie zasada zależy jak z tą energią jest w twoim stadzie. Warto tu zaznaczyć że poziom energii ma duży wpływ na zdrowotności stada oraz zacielenia a to podstawa wydajności, długo wieczności stada.


Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

My zanim zaczęliśmy robić kiszonkę z kukurydzy woziliśmy wywar z gorzelni oczywiście na bazie ziaren z kukurydz. Mleko się trzymało dobra alternatywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj