Daro81

Używany pług obrotowy zachodni do 20 tys.zł - 4 skiby

Polecane posty

Daro81    2

Witam, posiadam Pronara P5 100 KM, obecnie mam pług Unii Grudziądz Ibis L 3x42cm. Jednak przy mojej ziemi i terenie ciągnik ma bardzo lekko, a mam dość nadrabiania szerokości orki szybkością. Dlatego zastanawiam się nad zmianą pługa na coś zachodniego czteroskibowego, oczywiście obrotówka. Z gotówką nie mogę zaszaleć więc 20 tys zł to jest maks. Jakie modele w tej cenie były godne uwagi?  Super jakby koło podporowe miało funkcję transportu, gdyż na chwilę obecną część areału mam prawie 30km od domu. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Ciągniczek nie za wielki, ale już coś można do niego podpiąć. Jeśli bardzo zależy Ci na kole transportowym to proponuję pługi półzawieszane, one wszystkie będą spełniały to kryterium.

Co do ceny to w klasie średniej można coś w tych pieniądzach znaleść. Z wyższej półki za tą cenę będą mocno zajechane i tu nie zalecam pchać sie, gdyż wymiana elementów roboczych i doprowadzenie do pełnej sprawności często przewyższa kwotę 10 000 zł.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro81    2

Aż tak bardzo na tym kole nie zależy, bo i tak jak tylko trafi się okazja kupić coś blisko to kupię a tamtą ziemię sprzedam. Pług na stałe półzawieszany niestety odpada bo mam za wąskie działki by manewrować z takim zestawem. A jakieś przykłady jaka to jest klasa średnia?  Jak przeglądam oferty to tyle tych modeli różnych jest że głowa boli, jedne odmalowane odpicowane w tej samej cenie co inne na których widać piętno czasu i hektarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault145    4

poszukaj sobie jakiegoś overuma. 3 skiby na obrocie by ci starczyły. ja mam 4 chodzi z renault 145.14 i powiem Ci szczerze ze ma co robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja posiadam Gregoire Besson-a i jestem zadowolony.Jest dość ciężkim pługiem więc przedni tuz byłby wskazany.Szukaj nie spawanego i niemalowanego,wtedy będziesz miał pewność że nikt przy nim nie kombinował.Dobrą opinią w mojej okolicy cieszą się również Kuhn-y.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro81    2

Dlaczego obrotówkę tylko na szerokie pola? Ja w tej chwili nie wyobrażam sobie orki zagonowym pługiem. Nie dość że działki wąski to jeszcze bruzda po środku, a przy orce ile razy trzeba zachodzić  by móc od orać. Obrotówkę obracam i nie ma pustych przejazdów. Tyle razy już obracałem pług i ani razu nie zatrzęsło ciągnikiem. Polecasz Bometa, a nawet go nie masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Mam 1 działkę szerokości 16 m (0,38ha) i tą działkę orze jedną stroną pługiem zagonowym, i uważam że pługi obrotowe szczególnie na pola wąskie i o nieregularnych kształtach, osobiście do pługa zagonowego Unia Tur dołożyłem 5 korpus.

 

Odnośnie trzęsienia przy obrocie zależy to od hydrauliki jak i od pługa, niektóre mają siłownik który na czas obrotu "liniuje" pług i tym minimalizuje drgania obrotu.

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ale przeżywcie. Każdy pług orze tak samo. Przy kupnie należy zwracać uwagę na trzy rzeczy: luz na obrotniku, czy rama nie pogięta, spawana itp. oraz na cenę i dostępność części. Marka i producent nieistotny. I najlepiej jakby odkładnice były oryginalne i mało zużyte, wtedy za małe pieniądze można mieć dobry sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

No nie każdy orze tak samo a wynika to choć by z typów odkładnic,  wysokości słupic co ma znaczenie przy oraniu poplonu, szerokości na lemiesz. Reszta w sumie się zgadza.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Jakby każdy pług orał tak samo to ludzie nie bzikowali by na punkcie tych zachodnich ;) zwykłym na niskim korpusie nie poradzisz sobie na łąkach torfowych a  te  nie poradzą sobie z zeschniętej glebie. Jedynie ich cel  jest taki sam.

Można by polecić z zabezpieczeniami na kamienie, vario, z różnymi typami dłut, odkładni...  więc nie każdy taki sam.

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Dokładnie. tak samo jak nie każdy nadaje się do orki na 30 cm,  robię bruzdy różnej szerokości, obracają skibę mniej lub bardziej.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro81    2

Skoro marka i producent nie istotny, czemu ludzie kupują używane zachodnie za choćby te 20 tys jak za dużo mniejszą kwotę można mieć nowy polski? 

Tak jak wspomniałem na chwilę obecną mam pług Unii Ibis L, z odkładnicami XXL, nie narzekam na jakość orki z wyjątkiem miejsc w których gleba jest ciężka i tłusta, wtedy momentalnie ziemia przylepia się i już się nie orze tylko redli... 

Zabezpieczenia na kamienie nie ma, bo śruby zrywalne ciężko nazwać zabezpieczeniem. Problemu z kamieniami nie mam, no może trochę jak jest bardzo sucho i twardo. W tamtym roku tak było i po trafieniu na kamień śruba się nie zerwała tylko lemiesz skrzywił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pisząc, że każdy orze tak samo miałem na myśli pługi o podobnych odkładnicach, i rozstawach korpusów. Kupują zachodnie, bo wszyscy myślą, że są takie wspaniałe. Tak jak np. wszyscy uważają, że lemken jest najlepszy, przez to ceny są wysokie, a jest cała masa dużo tańszych i lepszych pługów, ale nikt ich nie kupuje bo to co nie jest lemkenem jest be. Po prostu takie niczym nie poparte przekonanie. Wszyscy wkoło mają lemkeny więc ja też muszę mieć. Jak kupiłem swojego Brenig-a to wszyscy się śmiali co to za wynalazek i na dodatek z 1976r. Ale jak zdarzyło się, że razem z sąsiadem mieliśmy poplon  przez miedzę i u niego wszystko na wierzchu po lemkenie a u mnie nawet listek nie wystawał to zmienili zdanie. Ja dałem za swojego 4000zł (w tym nowe lemiesze za ponad 1000zł), a on kupił pogięty pług za 5000zł i drugie tyle włożył w remont, a i tak ten pług nigdy dobrze orał nie będzie. Ale może się pochwalić, że ma lemkena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Ja mam bardzo słabe ziemie, kawałki nie za duże. Posiadam pług Agro-Masz PJ5 i jak dla mnie jest wystarczający. Miałem ciężką obrotówkę, ale sprzedałem, bo to nie był trafiony zakup. Na chwilę obecną bruzda to nie problem, i tak się przed siewem uprawia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Stałem przed podobnym wyborem 2 miesiące temu i kupiłem Overuma za 15 tys. zł i po 2 dniach orki jestem bardzo zadowolony. Priorytetem było dla mnie zabezpieczenie non-stop, w miarę lekka konstrukcja, cena do 20 tys. zł i żeby stan był w miarę ok. W tej cenie z innych popularnych marek z zabezpieczeniem non-stop ciężko coś znaleźć.
Dokładnie taki model kupiłem:
https://www.olx.pl/oferta/plug-obrotowy-4-skibowy-overum-cv-498-h-na-zab-hydraulicznym-CID757-IDi0MZ9.html#b62dc5161c;promoted

Za te pieniądze to stwierdziłem, że jak nie będzie orał to go sprzedam za to samo i kupię kolejny.  Pług miał wymienione przez handlarza odkładnie, ja wymieniłem piersi i jedną odkładnie przedpłużka, reszta elementów w bardzo dobrym stanie. Pług waży ok 1450 kg, więc chyba jeden z lżejszych z zabezpieczeniem non-stop.

Elementy robocze szeroko dostępne różnych producentów, generalnie kupowałem co tańsze bo i tak nie wiem które dłużej wytrzyma.

Pług ma ze 20 lat i ma trochę pęknięć zmęczeniowych - pojawiających się rys, ale poprawiliśmy trochę spawów i myślę że będzie służył.
Co do wad to Overum obraca się odwrotnie niż inne i wału zbytnio nie da się dołożyć, ale za to ciągnik nie musi tak wysoko podnosić do obrotu.

 

Wcześniej miałem pług zagonowy Unia Tur i Zetora Forterra nie mogliśmy ustawić do tego pługa, a ten orze luks, ciągnika nie ściąga, poplony ładnie kryje, generalnie jestem zadowolony.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jeżeli nie można było ustawić to musiało być coś pogięte lub niesprawne.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7
Elektrotechnik

 

w 100% zgadzam się z Twoim ostatnim postem. Każdy by chciał lemkena bo to lemken... :D Ja kupiłem pług Steeno 4x40 obrotowy z kostką, przedpłużkami, zabezpieczeniami kołkowymi, nigdzie nie spawany, wszystkie el. robocze w idealnym stanie za 7000zł! Znajomi nie mogą się nadziwić jak on pięknie kładzie i przykrywa resztki pożniwne czy poplony. Dodatkowo nie stawia takiego oporu jak niektóre wynalazki i bardzo lekko idzie. Ciągam go 115 konnym ciągnikiem i mam spory zapas mocy orząc prędkością 7km/h na głębokość ok 25cm :) Wieczorkiem wrzucę zdjęcia bo akurat wczoraj coś porobiłem :) Z czystym sumieniem polecam ten pług :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Podepne sie pod temat jesli mozna .Panowie wczoraj sprzedalem rzemieslicze badziewie 4x40 awemaka i chce cos kupic na ciezkie ziemie .Nie koniecznie obrotowy bo frotka na najszerszym ogumieniu ma slaba zwrotnosc .Problem u mnie jest taki ze ani stara UG potem jakis podobny wynalazek z puchaczowa i ten z awemaka nie chce odwracac ciezkiej gliny .Ziemia jest ciezka i jesli jest troche mokro wszystko sie pcha i przykleja na odkladnicach .Ciagnik ma ciezko a jakosc takiej orki nie zachwyca,jakiego pluga szukac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

Stałem przed podobnym wyborem 2 miesiące temu i kupiłem Overuma za 15 tys. zł i po 2 dniach orki jestem bardzo zadowolony. Priorytetem było dla mnie zabezpieczenie non-stop, w miarę lekka konstrukcja, cena do 20 tys. zł i żeby stan był w miarę ok. W tej cenie z innych popularnych marek z zabezpieczeniem non-stop ciężko coś znaleźć.

Dokładnie taki model kupiłem:

https://www.olx.pl/oferta/plug-obrotowy-4-skibowy-overum-cv-498-h-na-zab-hydraulicznym-CID757-IDi0MZ9.html#b62dc5161c;promoted

Za te pieniądze to stwierdziłem, że jak nie będzie orał to go sprzedam za to samo i kupię kolejny.  Pług miał wymienione przez handlarza odkładnie, ja wymieniłem piersi i jedną odkładnie przedpłużka, reszta elementów w bardzo dobrym stanie. Pług waży ok 1450 kg, więc chyba jeden z lżejszych z zabezpieczeniem non-stop.

Elementy robocze szeroko dostępne różnych producentów, generalnie kupowałem co tańsze bo i tak nie wiem które dłużej wytrzyma.

Pług ma ze 20 lat i ma trochę pęknięć zmęczeniowych - pojawiających się rys, ale poprawiliśmy trochę spawów i myślę że będzie służył.

Co do wad to Overum obraca się odwrotnie niż inne i wału zbytnio nie da się dołożyć, ale za to ciągnik nie musi tak wysoko podnosić do obrotu.

 

Wcześniej miałem pług zagonowy Unia Tur i Zetora Forterra nie mogliśmy ustawić do tego pługa, a ten orze luks, ciągnika nie ściąga, poplony ładnie kryje, generalnie jestem zadowolony.

 

nie  wiem dokładnie jak tam masz rozwiązany obrót ale u mnie w v&n jak urwałem obrotnice po naprawie "źle" założyłem siłownik i obracał odwrotnie czyli własnie tak jakby górą( tak jest u cb?). Wystarczyło obrócić ten  cały konik przed założeniem siłownika obrotu, może u cb tez sie tak da oczywiscie jesli masz zamiar monować wał.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Podepne sie pod temat jesli mozna .Panowie wczoraj sprzedalem rzemieslicze badziewie 4x40 awemaka i chce cos kupic na ciezkie ziemie .Nie koniecznie obrotowy bo frotka na najszerszym ogumieniu ma slaba zwrotnosc .Problem u mnie jest taki ze ani stara UG potem jakis podobny wynalazek z puchaczowa i ten z awemaka nie chce odwracac ciezkiej gliny .Ziemia jest ciezka i jesli jest troche mokro wszystko sie pcha i przykleja na odkladnicach .Ciagnik ma ciezko a jakosc takiej orki nie zachwyca,jakiego pluga szukac?

Przede wszystkim z odkładnicami ażurowymi. Na ciężkiej glinie będą orać idealnie, natomiast nie będą się w ogóle nadawać na piaski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Nie do końca się zgodzę z kolegą Elektrotechnik.Na glebach lekkich wbrew pozorom też ładnie orze,chyba że kolega pisząc piaski ma na myśli dosłownie żwirownie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Jeżeli nie można było ustawić to musiało być coś pogięte lub niesprawne.

 

Pług był u mnie od nowości i nie był pogięty. Z ursusem 914 orał dobrze, potem kupiłem Forterre która ma szerszy rozstaw kół i pług nie dorzucał 1 skiby pomimo że był przesunięty maksymalnie w stronę oranego poza tym przy takim przesunięciu ściągało ciągnik. W Overumie pierwszą skibę regule się poprzez przesunięcie poprzeczne za obrotnicą i śrubę rzymską ustawiającą kąt, a w pługu Unii było tylko przesunięcie poprzeczne na belce zaczepowej i to może był problem.

Co do kierunku obrotu to nowsze Overumy mają możliwość obrócenia obrotnicy żeby odwrotnie obracał, w tych starszych chyba tak się nie da, ale nie jestem pewien. Pług mam od niedawna i dopiero go rozgryzam.

 

Oglądałem kilka pługów zanim kupiłem tego Overuma i w tej cenie trudno coś wybrać. Duża część ma komplet elementów roboczych do wymiany, a to spory wydatek na 8 skib, albo trafiały się spawy na obrotnicy. Także przy używce marka ma drugorzędne znaczenie. Ważne żeby spełniał warunki jakie sobie postawisz i żeby jego stan był zadowalający. Co do marki to jeśli na stronie lemiesze.pl mają do niej części w produkcji to już nie musisz się martwić o materiały eksploatacyjne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj