Skocz do zawartości

Jęczmień ozimy Titus - 15.10.2017

Siew: 2.10.2017 - 135kg - obsada 300 roślin / m2
Przedplon: jęczmień ozimy
Jestem bardzo ciekaw jak wyjdzie jęczmień po jęczmieniu, wiele osób mówi ze do d*py, ale wole posiać jęczmień po jęczmieniu niż jęczmień po pszenicy czy pszenice po jęczmieniu bo wtedy ni jak tego nie idzie sprzedać


Informacje o zdjęciu Jęczmień ozimy Titus - 15.10.2017

Informacje o kamerze

  • 50 mm
  • 1/320
  • f f/5.6
  • ISO 100
Wyświetl informacje EXIF o wszystkich zdjęciach

21 komentarzy

Rekomendowane komentarze

Jeśli uważnie śledziłbyś galerię @yacenty to zauważyłbyś dużą liczbę samosiewów jęczmienia/pszenicy w łanie, przez co kupujący marudzą.

Pewnie chodzi o samosiewy ;)

Swoją drogą ja w tamtym roku zasiałem jęczmień bezorkowo po pszenicy i jakoś wielkiego zanieczyszczenia nie było. Trafiło się kilka kłosków pszenicy, ba nawet całe paski gdzie zboże się rozsypało, ale było to nie do wykrycia w stosunku do ilości jęczmienia :)

[galleryimg=697306]

zaraz po żniwach trzeba zerwać ściernisko i zaorać z dwa tygodnie przed siewem. Z 10 lat siejemy jęczmień ozimy browarny po pszenicy i nie ma problemów z obcym ziarnem. później pług samosiewy przykryje a co powschodzi to agregat przed siewem zniszczy.

zaraz po żniwach trzeba zerwać ściernisko i zaorać z dwa tygodnie przed siewem. Z 10 lat siejemy jęczmień ozimy browarny po pszenicy i nie ma problemów z obcym ziarnem. później pług samosiewy przykryje a co powschodzi to agregat przed siewem zniszczy.

też tak myślę jak koniu napisał...

Tylko trzeba wziąć poprawkę, że nie wszędzie się tak da. U nas na ciężkiej glinie przy odrobinę gorszych warunkach nie ma szans urobić zaraz po siewie. 

A jakby samosiewy pszenicy czy jęczmienia przed orką potraktować odrobiną glifosatu? myślę, że problem by się rozwiązał

u nas takie ziemie, ze jak jest przyzwoicie z wilgotnością to się da.

Glifosatu unikam jak mogę - tylko na chwasty na ściernisku jeśli takie się trafią.

sam od ok 3 lat praktykuje jęczmień po jęczmieniu, raz zasiałem tylko po pszenżycie i to był najwiekszy błąd życia, pszenicy sieje b. mało bo tylko do prosiąt wiec teraz prawie 80 % uprawy jeczmienia mam po rzepaku ale czasami sprawa się komplikuje bo wiadomo nie mozna cały czas siac rzepak-jęczmień-rzepak-jęczmień  

E tam, jak zobaczylem ile samosiewów masz w rzepaku, to się za głowę złapałem, niby orane jak pisaleś, ale po bizonie jak wcześnie było zgruberowane to jęczmień pod koniec września zdarzył się wyklosil i można było go spokojnie na zielono skosić :D A w rzepaku mimo jęczmienia Ibis ładnie przykrył, i żadnych samosiewów nie było, nawet nie było sensu pryskać na samosiewy. Dużo zależy też od kombajnu mogę się założyć że ten John Deere więcej zgubi od poczciwego bizona. Widać po sąsiadach jak mają nowe kombajny to jest bardziej zielono niż po bizonach bo na wsi piec sztuk to widać porównanie.

A niby czemu dobrym bizone miałoby się nie dać porządnie wykosić? Robię u siebię, jadę powoli, pouatawiam jak trzeba i jest ok. Dla przykladu ja kosiłem swój rzepak a obok dominator 98 i po nim było o wiele bardziej zielono od wschodzącego rzepaku.

Dlatego piszę że bizona najłatwiej według mnie ustawić aby nie głubił i w miarę doczyszczał. Tak jak miejscowy usługodawca na usługach ile fabryka dała i zielono, jak gościu zaorał UG to i tak porosło tak że ścieżki widac, a u siebie spokojnie, od razu nogę z gazu zdjał. Ale jak pisze jest zależność że bizony najmniej gubią. Dlatego piszę że yacenty ma zielono przez to że kombajn dużo zgubił.

@Mich9 Stwierdzenie, że Bizon mniej gubi jest trochę na wyrost. Przez to tak się dzieje, że w zo 56 silnik ma 100 Km a heder ma 4,2 m. Przez brak mocy trzeba jeździć wolniej co zmniejsza straty. W zachodnich kombajnach moce silników w stosunku do szerokości hedera są większe i kosi się szybciej - rosną straty. Tylko, czy wolnjejsza jazda się opłaci jeśli zaoszczędzimy kilka kilogramów zboża a stracimy czas i paliwo?

ile kombajn ma prawo zgubić na pełnej wydajności?

wg książek 1.5% jest ok

Ile to jest 1.5% z 10ton?

A ile siejesz jako plon główny?

Nie chce mi się więcej dyskutować na temat bizona i nowszego kombajnu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×