Skocz do zawartości


Inne zdjęcia w Materiał siewny / Pasze / Nawozy / Środki ochrony roślin

Materiał siewny

zobaczymy czy warty wydanych pieniędzy


Informacje o zdjęciu Materiał siewny

Zrobione z Sony D6603

  • 4,6 mm
  • 10/400
  • f f/2.0
  • ISO 64
Wyświetl informacje EXIF o wszystkich zdjęciach

33 komentarzy



Rekomendowane komentarze

Żaden mat. siewny nie jest wart 3 - 3,5 krotności ceny rynkowej ziarna, czy to paszowego czy konsumpcyjnego ;)

  • Like 1

To wg Ciebie co należy siać żeby zbierać wysokie plony? I nie myślę tu od 4t/ha...

Chyba nie sądzisz że kwalifikat zagwarantuje ci wysoki plon, wysoki plon to składowa wielu czynników, ja kupuję tylko na rozchów bo ze swojego materiału też po 10 ton z ha pszenica wychodzi

Tylko policz ile pracy musisz włożyć żeby zrobić taki materiał siewny, żeby zrobic masę tysiaca nasion na tym samym poziomie, do tego zaprawic tak jak są zaprawione i tym samym co są zaprawione te nasiona z centrali.

Ta myśl bezcenna  :D kupię materiał siewny będzie wysoki plon  :huh: Stig ma sporo racji . Kto komu zabroni kupić wialnię i tryjera , zaprawić to można samemu i to bardziej konkretnie tylko zaprawa z dodatkami wyjdzie ponad 40zł/q  B)

Czasami ze swojego ziarna mozna zrobic lepszy material siewny.Wystarczy dobrze wyczyścić i zaprawić a nie bedzie dobiegał od kwalifikatu z centrali a nawet może byc lepszy.2 lata temu brałem jedna odmiane z centrali i do ideału jej troche brakowało,po przepuszczeniu przez wialnię troche odpadu było.

jak by dobrze policzył to nw czy kwalifikat tak samo nie wyjdzie albo taniej bo masz dopłatę i to co swoje wysiać to sprzedasz

@lazik Wysoko cenisz swoją robotę, za drogi jesteś :D Nie kwestionuję stosowania nasion kwalifikowanych, ale ich rzeczywista wartość nie stanowi trzy - czterokrotności cen rynkowych ziarna (mówimy cały czas tylko o zbożu). Apropo's zaprawiania ; kwalifikat często jest zaprawiany zaniżonymi dawkami zaprawy, bywa że na etykietce widnieje inna, droższa zaprawa, niż faktycznie użyta. Niestety, w tym kraju nie można polegać wyłącznie na rzekomej uczciwości producenta i sprzedawcy..

@massei Przy "starej" stawce dopłaty w wys. 100zł/ha i cenie kwalifikatu oscylującej w ok. 2 - 2,5 krotności ceny ziarna w skupie, faktycznie wychodziło podobnie.. No ale dziś mamy sytuację, że stawka DMS oscyluje w granicach 70 zł/ha, kwalifikat jest 3-4 krotnie droższy od ziarna w skupach, a stawki w skupie nie wzrosły, lecz nawet spadły w stosunku do tych, sprzed kilku lat ;)

@willi nie wysoko może tylko naprawdę trzeba na to wszystko czasu, a jak ktoś sam obrabia 100 hektarów i ma najac ludzi żeby wiać zboże to też sporo zapłaci :) a z tym że kwalifikat jest różny to się zgodzę :) dlatego najlepiej brać z jednej sprawdzonej hodowli :) swoje ziarno też kosztuje dajmy na to tona 650 zł, od tego po przewianiu odejdzie 40 %, jezeli ma być wysokiej jakości, to dajmy na to niech 100 kg sto zł kosztuje, plus do tego zaprawa 40-50 zl to masz 150 zl za sto kilo :o a kwalifikat 170-190 zl to nw czy się opłaca samemu robić przy tym ;)

up stosujesz jakaś magiczna matematykę. U mnie w tym roku odpad to 5% który tez jest wartościowy a nie śmieć. Więc dalej tona kosztuje tyle samo plus koszt czyszczenia.

Za te pieniądze co przepłacać dać w ofierze na mszę jak ksiądz święci pola za modlitwę o urodzaj.

Jak ktoś wierzy że ksiądz pomoże to może dać

Ale tak między Bugiem a prawdą to ceny tego niby kwalifikatu są powalajace. Takie same zboże tylko wyczyszczone i byle jak zaprawione do tego. Jeszcze żeby za ceną szła jakość ale tej też próżno szukać.

@lazik Przeważnie sypię pszenicę (pierwszy rok "po centrali, C2) na przyczepę i wiozę do kumpla do sąsiedniej wsi, który ma całą instalację do przyg. mat. siewnego, bo sam go produkuje. Na 2,5 t. wyczyszczonego i zaprawionego ziarna, dostałem w worku trochę plew i połówek ziaren ;) Tak że wiem jak producenci kwalifikatu robią.. gdyby chcieli odseparować 30 - 40% ziarna, to napewno zmienili by profesję :D Odnośnie zaprawy.. 40 - 50 zł/100 kg. hmm... To swoje zaprawiałbyś takimi drogimi cudami, a kwalifikat z centrali jest zaprawiany przeważnie Certicorem, rzadziej Scenikiem, a niejednokrotnie samym tebukonazolem, gdzie koszt zaprawy nie przekracza 15 zł/100 kg, gdyż producent mat. nasiennego kupuje zaprawę w beczkach 200 l. ;)

@lazik k....a ciebie po.....ło chyba .u mnie przeważnie odpada przy dokładnym czyszczeniu do 10 % zależnie od roku czasami jest to niecały worek i nie wieże ze w okolicy u ciebie nikt nie robi usługi czyszczenia przynajmniej .mi pszenicę częściowo robił @koniu i griga tez u niego robił a skoro jechał do niego prawie 100km to znaczy ze opłacało mu się.

nie żartujcie że 10 % odpadnie tylko :o to u mnie dla prosiakow malych jak wieje odpada 20%. nie wszystkie centrale tak odwalaja z tym ziarnem, ja biore przewaznie z Danko, bo np z rolimpex jest troche rak jak tu niektórzy piszą.

Kutwa ! 100 km zboże wieźć do czyszczenia i zaprawiania ?! Toż to k**wa w Australii znalazłby bliżej... ;) chyba że miał tego całą wannę, to co innego. Ja mam u siebie we wsi, ale nie chcą zbytnio się bawić w takie ilości po 2 - 3 t. więc jadę 4 km. dalej do kolegi ze szkolnej ławki i opierdzieli to "migiem" :D


Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×