Skocz do zawartości

Wapnowanie pod rzepaki

Czas najwyższy zabrać się za wapnowanie, za ok. tydzień trzeba będzie pomału dawać się do siewu rzepakuInformacje o zdjęciu Wapnowanie pod rzepaki


37 komentarzyRekomendowane komentarze

za tydzień do mnie też ma przyjechać tir 25t wapna i będziemy wapnować :Dile dajesz ton na hektar i co to za wapno kupiłeś i w jakiej cenie?

To akurat jest wapno magnezowe z kopalnii Józefka w świętokrzyskim. Sypałem ok. 4,5 t/ha na lżejszych ziemiach, na cięższe kawałki mam zamówiony węglan z Górażdży, ale coś walą w .uja, bo niby dzisiaj miały być dwa auta, a nie dojechało żadne.. Cena za to z Józefki 75 brutto z transportem. Z Górażdży 69, ale jak narazie jeszcze go nie mam ;)

a przy stosowaniu wappna i npk praktycznie bez odstepu czasowego nie beda wystepowaly straty nawozowe?

Dlatego przed orką idzie wapno, a na orkę. Zresztą, dolomit nawet jakby był wymieszany z npk, to prawdopodobnie nie zaszkodziłoby to ;)

do mnie właśnie z górażdży mają przywieźć :) mogłem już mieć na polu, ale słomy jeszcze nie zebrałem to przesunąłem termin na kolejny tydzień muszę jeszcze kilka kawałków zbadać jakie jest PH bo mam takie kawałki gdzie tylko pszenżyto rośnie :P

wujek dziewczyny ma tiry i rzepak wozi gdzieś tam w okolice opola czy brzegu a wraca z tirem wapna :)

do mnie też dwa auta mają przywieźć na próbę z tech motu podobno będzie można je rozsiać przez te zmijki co mam do rozsiewacza zobaczymy co to będzie :-)

Odnośnie tego wapna z Józefki, to pierwszy raz miałem. To akurat niby jest odmiana 05, trafia im się podobno też 03 z troche wyższą zawartością Mg, ale jak jest faktycznie to kto to wie... ;) Taki sobie dolomit, mógłby być lepiej zmielony, ale miałem do porównania próbki z Józefki i z Wszachowa, to ten Wszachowski dolomit to istne kamyki. Napewno nie było tam 50 % frakcji poniżej 0,5 mm.Michu Może zaoferowali Ci opolwiaka drobnomielonego, ew. bukowiak albo wojcieszowiak drobno mielony (mączka wapienna)

Jeśli chodzi o mg, to w kredzie chyba nie ma go zbyt wiele ;) Ogólnie u nas kreda mało popularna, ze względu na wysoki koszt transportu, powodowany dużymi odległościami od kopalń. Jak trzeba szybko podnieść niskie ph, to głównie idzie tlenek, a na podtrzymanie ph - węglan, lub węglan z magnezem na lżejszych ziemiach.

bez kosztów nie ma efektów każdy daje co mu pasuje dobrze dać wszystkiego czego pole potrzebuje u nas kreda luzem wychodzi chyba coś kolo 100 a tone 

Wszystko zależy od zawartości Mg w glebie. Mam takie pola, że nigdy nie był dawany magnez, a zawartość wysoka i b.wysoka (gleba ciężka ilasta) Najlepiej byłoby pobrać próby gleby do analizy.. koszt nieduży, a człowiek przynajmniej wie co w glebie "siedzi". Jeśli ph jest optymalne, a magnezu brakuje, to można uzupełnić go nawozami np.kizerytem, nie trzeba wapnować magnezem..

to tanio masz u mnie wapno idzie dostać w cenie 70zł a za krede trzeba dać koło 170zł+ za tonę

To była końcówka, rozsiewałem do wieczora żeby skończyć ;) I tak jakoś przy ostatnim RCW naszła mi myśl, żeby fotkę jebnąć, więc wziałem tel. i pstryknąłem ;) Odnośnie kieliszka, to wolę jak mi polewają niż jak sam mam polewać :D :D

Ja w tym roku rozrzutnikiem robie... i rcw chyba pojdzie "w krzaki" Jestem leworeczny więc po pierwszej kolejce zaboboniarze polewają sami.


Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×