Skocz do zawartości

Skażona ziemia

Czy da się jakoś zaradzić takiemu przepałowi? Bo się już utrzymuje kilka lat. Mój rodzony ojciec załatwił tak ten kawałem. Nie było mnie wtedy w gospodarstwie, a on też nie pamięta czym konkretnie mógł to przypalić.
12 komentarzy

Rekomendowane komentarze

Mam tak samo na jednym kawałku. Sam nie wiem od czego to może być. Chyba trzeba próbki do laboratorium oddać.

A moze tu wiecej slomy bylo i siewnik wyzej poszedl i wymarzla? Bo u siebie tez mam takie 3 siewniki ale tez nie a calrj dlugosci. Byla sloma siewnik sie zapchal redlice poszly wyzej i wiosna wymarzlo. Nawet gdyby jakis oprysk zaszkodzil to spalilby na calej szerokosci opryskiwacza a nie tak jak tu

Słomy nic nie było, bo nic tam nie wyrosło. Pierwsza plama powstałą kilka lat temu po opryskaniu żyta, i od tej pory miejscowy przepał. Zresztą co miało wymarznąć jak to jest owies.  

Kolego to samo mam od paru lat na jednym kawałku też mi robi się taki plac obojętnie co by było zasilane ale co roku daje dużo wapna i już jest coraz lepiej a najszybciej to działa chyba kreda wapniowa

Na pewno było spowodowane opryskiem. ph nie spadnie punktowo na szerokości lanc opryskiwacza. Przypuszczam, że mógł zwyczajnie nie wypłukać lanc, bo to jest na samym wjeździe. Z roku na rok jest mniejsza plama, ale zastanawiam się czy jest sposób na zniwelowanie, lub przyśpieszenie rozkładu związków chemicznych. Mam też mniejszą plamę na innym kupionym polu. Poprzedni właściciel sam przyznał że spuścił przez przypadek 200 l oprysku z opryskiwacza.

Żeby skazić ziemię musiał by w jednym miejscu Twój ojciec wylać 200 litrów rozmieszanego środka. 100 % masz niedobór tam. Sąsiad miał to samo płakał mi że brat mu pole skaził. Miałem trochę wapna, wziąłem na teczkę i rozsypałem łopatą bardzo grubo na kwadracie 3 m x 3 m. Po przeoraniu na zaznaczonym kwadracie poszła Polifoska 8 również w dużej dawce. Po wschodach ładne zielone i tak zostało aż do żniw. Resztę gdzie był plac oczywiście ponownie wypadło. Po żniwach wziął próbkę i wyszło że potas jak i fosfor bardzo niski poziom. Ph było również niskie. Wiadomo że od razu tego się nie usunie ponieważ danie bardzo wysokich dawek jest nieekonomiczne. Nawozy sztuczne + poplony momentalnie poprawią stan gleby.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×