Skocz do zawartości

Pszenica Jara - przewódka

Od prawej Tonacja siana koniec września, środkiem Tybalt -jara i od lewej Tonacja siana na przełomie październik / listopad
12 komentarzy

Rekomendowane komentarze

Mieliśmy na wiosnę siać tybalta po kukurydzy na ziarno. Ale po tym co widzę to może zaryzykujemy i w grudniu posiejemy:D

osobiście nie siałbym jarych pszenic jesienia, jeżeli ozime pszenice maja problem z przetrwaniem zimy to tym bardziej jare, wolałbym posiać ozimą w tym miejscu. Ale próbować mozna, chodź u mnie też siali jarą jesienia kiedys

my tak raz sialiśmy jeśli dobrze pamiętam między świętami a sylwestrem i  plon był nie gorszy od innych pszenic natomiast raz jakos w listopadzie była zasiana i plon był kijowy, moze przypadek a moze cos w tym terminie siewu było. ogólnie nie bawimy sie juz tym, tak jak w tym roku jara dała lepiej od ozimej u nas i jak sie nie zdązy to na wiosne siejemy jarą bez kombinacji.

Jak widać jara o wiele lepiej poschodziła w opóźnionym terminie w porównaniu do ozimej. Mróz chwycił w fazie szpilkowania czyli w optymalnej fazie do przezimowania przewódki. W ubiegłym roku w podobnym doświadczeniu ozima we wrześniu jara koniec listopada - ozima przemarzał była bardzo rzadka, a jara poschodziła dopiero na wiosnę i jakoś ciężko było jej się zebrać może też podmarzała. W ubiegły dziwnym sezonie najlepiej plonowała bardzo wcześnie wiosną posiana jara w dobrym stanowisku.

Witam, tak sobie czytam od początku temat o uprawie bez orkowej i widziałem że się tam wypowiadałeś. Zdjęcia także z przed kilku lat. Więc dlatego piszę czy dalej stosujesz ten system. Czy ta pszenica była siana w takim systemie?

Tutaj uprawa konwencjonalna po buraku cukrowym.

Wniosek z tego eksperymentu najlepiej siać ozimą w terminie normalnym i opóźnionym. Przewódka w późniejszych terminach listopad grudzień.

Ta ze zdjęcia na wiosnę bardzo szybko wystartowała i  wiosenny przymrozek ją upalił. Później odrosła ale była gorsza od ozimej.

Ja planuję w tym roku zasiać przewódkę w terminie od połowy listopada do 1 grudnia.

Mam na tym polu jeszcze kukurydzę ziarnową i mam chęć tego nie orać ale całkiem nie mam jeszcze pomysłu jak się za to zabrać. Może spróbuję to pole po przekątnej jak jeden kolega doradzał w temacie o bezorkowej.

 

Czyli jak radzisz z przewódką? W ostatniej chwili przed zimą czy zrezygnować z niej na rzecz ozimej w opóźnionym terminie?

 

Jeszcze dodam że w tym roku pierwszy raz zasiałem przewódkę cytrę, w terminie wiosennym i dała mi 6t/ha. Co na moje warunki było rewelacyjnym wynikiem. Ozimych zawsze średnio było 5t/ha. Chodź ten rok był specyficzny i ozima tam gdzie sypała to sypała 7 t/ha. Ale średnia z całej powierzchni wyszła mi 4,5t/ha gdyż sporą część pola przez nie uwagę zaniedbałem i zagłuszyły ją jednoliścienne. W ostatniej chwili zastosowałem axial który uratował plantację i oddała średnio chociaż 4,5t/ha.

Tego nikt ci nie powie, to trzeba wyczuć To zależy od regionu przebiegu pogody i prognoz. Gdy przewódka zaczyna szpilkować ozimej jeszcze nie widać. Gdy przyjdzie zima i ozimej nie widać to będzie miała ciężko przewódka jakoś sobie poradzi. Na wiosnę przewódka szybko zaczyna rosnąć jak wróci mróz przemarza. Obecnie staram się zasiać ozimą najpóźniej na początku listopada i herbicyd tego samego dnia.

 

Spróbuj część ozima, część przewódka to zobaczysz

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×