Skocz do zawartości

Kombajn do warzyw do ursusa c 330


lekas330

Kombajn do Warzyw
Do; selreów, buraków, marchwi, pietruszki.
Współpracuje z ciągnikiem o mocy 30 km (ursus c-330 m) NIE tak jak firmowe maszyny które potrzebuja 80 koni mocy. C-330 radzi sobie z nim bez zadnych problemów w kopaniu jak i w podnoszeniu nawet z sała szkrzynio-paleta dzięki paru przeróbka. takich jak wzmocniona pompa, wspomaganie tylnego tuz.
Wykonałem go samodzielnie w tym roku, zaczołem robić go gdzieś koniec listopada a skończyłem nie dawno ponieważ była praca w polu i nie mialem czasu. W sumie robiłem jakieś pół roku.
Koszt budowy wyniusł mnie chyba jakies 25tyś zł nie licząc swojego czasu.
Opis budowy- do zrobienia tej maszyny kupiłem przyczepe samozbierającą z której są koła miała też być oś ale stwierdziłem, że bedzie za ciężka do musiałem sie liczyć z kilogramami i wstawilem kawałki osi od wozu w kórym trzeba było robić nowe kołnierze na piastach. Rama jest z ceownika z którego była przyczepa, dodadkowo został zamknięty przez mnie co wzmocnilo konstrukcje. Wykorzystane też zostały siłowniki oraz inne różne materiały.
Kombajn ten jest zaczepiany na tuz i z przodu do uchwytu, co łagodzi nacisk na ciągnik. Nie tak jak w orginalnych gdzie jest zapinany na belke i zamiast cięgna to cały ciężar trzyma siłownik.
Przód kopiacy zrobiony jest z profila 80-40-4 przy cześci kopiacej wzmocniony jeszcze wałkiem 40.
Redlice robiłem sam z blachy 14 i z przodu jest dospawany lemiesz z rysora. Talerze tnące wykonane z pił od krajzegi. Koła trzymające głebokość kopania są od podbieracza od przyczepy. Jak widać na zdięciach mamy rożne ustawienie kół w zalezności czy do kopania na płask czy do redlin.
Cały ten przód do kopania jest łamany u góry co daje komfortowy transport oraz prace w polu.
Do podniesienia przodu użyłem siłownika od tura c 360, który zamocowany jest do przystawki z boku ciagnika. Taśma ta napędzana jest mechanicznie za pomocą wom>reduktora z przyczepy samozbierajacej> wałka> i kłó zębatych. Bardzo dobrze zdało to egzamin. Jak też zauważyliście nie ma osłony na ten łańcuch, ponieważ nie było już czasu na to, ale w najbliższym czasie bedzie to zrobione bo łańcuch się będzie zużywać i też chodzi o bezpieczeństwo. Rolki napędowe jak i podporowe tej taśmy pochodza od kombajnu ANNA. Taśma była zamówione na wymiar w firmie www.kij.pl koszt tej taśmy 3 tyś.
Warzywa i z ziemia z taśmy kopiącej wpada na doczyszczarke. W której jest taśma od bolko. Jest ona napędzana silnikiem hydraulicznym 2,2 kw, oraz ma regulacje kąta pracy za pomoca profili wsuwanych w siebie. Praca tej doczyszczarki jest dobrze widoczna na foto.
Z doczyszczarki warzywa wędruja taśma poprzeczna napedzana hydraulicznie do skrzyni. Do napędu służy silnik 7 kw. Cały podajnik ma hydraulicznie rególowana wysokość, służy to do dopełniania skrzyń. Taśma ta też była zamawiana w firmie www.kij.pl koszt 2500 tyś oraz rolki napędowe pod tą taśme. Osłony taśmy wyginane na giętarce. Do ramy mamy składane pod taśme widły na skrzynie, pierwsza skrzynia jedzie na zapas a druga jest opuszczana hydraulicznie, służą do tego siłowniki z przyczepy. Na foto to dokładnie widać. Cała hydraulika jest napędzana z ciągnika za pomocą pompy 25L. Przy kombajnie mamy możliwość regulacji szybkości taśm za pomoca zaworów. Siłowniki obsługiwane z ciagnika za pomocą 4 sekcyjnego rozdzielacza, jedna sekcja przerobiona na pozycje pływającą do taśmy kopiacej.
Ciągnik ma też wspomaganie tuz z siłownikow od przyczepy. Olej został zabrany z siłownika z ciągnika. Przez korpus został wyprowadzony przawód gdzie mam szybko złącze i dopinam to wspomaganie gdy jest mi potrzebne.
Kombajn ma też instalacje elektryczna, tylnie światła od zetora forterra, obrysowe światła, oraz odblaskowe.Jest też przedni halogen do kopania, maszyna w pełni dostosowana do pracy w nocy.
Wszystkie giecia frezowania oraz toczenia wykonane w Przedsiębiorstwie Wielo Branżowym Rafała Maja w Piekarach gdzie kiedyś byłem uczniem (praktykantem).
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do komentowania moich maszyn oraz siewników do warzyw ojca wcześnij wystawionych na konkursie:)


Rekomendowane komentarze

nie taniej byłoby kupić kombajn ziemniaczany np. bolko i go trochę zmodyfikować?

chyba raczej nie bo bolko jest duzy i potrzebuje duzo miejsca do nawrotu. nie ma mozliwosci kopania do skrzyn. i jego przerobka tez by duzo kosztowala. a ja sam sobie chcialem zrobic kombajn jaki jak chce :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v