MTZ 820
 

MTZ 820

  • 3913 wyświetleń

Budowa wiaty Całą konstrukcje stawialiśmy 6 godz Jest 8 takich kondygnacji



Rekomendowane komentarze

  • Zaawansowany
  • Maniek
  • 6 537

Napisz jaką ma szerokość jedno przęsło i jaki jest koszt takiego jedno przęsła oraz co ile metrów stawiasz słupy :rolleyes:

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • jarekw
  • 2 464

Nie żebym się czepiał, ale to co widac na zdjęciu to nie są kondygnacje ;) Na to powinno się mówic układy nośne lub układy poprzeczne. :rolleyes:

A przy okazji to pamiętajcie o tym, żeby koniecznie dac stężenia ścian podłużnych w minimum jednym polu. Dobrze byłoby dac też jakieś stężenia połaciowe.

W projekcie konstrukcyjnym na pewno jest to dokładnie pokazane.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Gość

O widzę kolega również chodzi do TB :D;)

Która klasa i gdzie ?? :D

 

edit: Kolega 10 latek starszy, to już nie chodzi :)

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Gość

Tak jak tutaj będą ściany wypełniające zewnątrz, to tutaj będą duże ściany i potrzeba je wzmocnić :D

Tak mi się przynajmniej wydaje :P

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • jarekw
  • 2 464

A co to jest to "stężenie"? Wybaczcie niewiedzę, ale ja "mechanik" :)

 

Trochę trudno jest na to pytanie odpowiedziec nie mając do dyspozycji jakiegoś rysunku lub pół godziny czasu na pisanie ;) Postaram się więc jakoś tak zwięźle powiedziec o co chodzi z tymi stężeniami.

Tak jak pisałem we wcześniejszym poście to co Kolega nazywał "kondygnacjami" powinno się nazywac układami poprzecznymi. Jeden układ zgodnie ze zdjęciem składa się z dwóch słupów oraz wiązara kratowego. Układ ten ma dużą sztywnośc w swojej płaszczyźnie i tak jest zdolny do przenoszenia obciążenia (ciężar własny, śnieg na dachu itp.) Jeśli jednak (tak jak na zdjęciu) zestawimy ze sobą kilka, klikanaście lub kilkadziesiąt takich układów to całośc tej konstrukcji nie jest już wystarczająco sztywna, zwłaszcza w kierunku podłużnym. I właśnie aby uzyskac przestrzenną sztywnośc konstrukcji należy zastoswac stężenia (inaczej tężniki). Są to najczęściej elementy prętowe, czyli pręty okrągłe (najczęściej), kątowniki lub zestawy kątowników (odpowiednio przy większych i dużo większych obciążeniach).

Oczywiście oprócz stężeń ściennych występują tez stężenia połaciowe (dachowe) umieszczone pomiędzy wiązarami. Ilośc oraz rozmieszczenie stężeń zawsze zależy od działających obciążeń, wymiarów konstrukcji oraz przeznaczenia. Ale jest pewne minimum, które należy zawsze zastosowac.

Dodam tylko, że z tego co widac na zdjęciu połączenie słupa z fundamentem należałoby potraktowac jako przegub (podstawa słupa jest słabo rozbudowana i rozstaw śrub mocujących jest niewielki w stosunku do osi układu poprzecznego) dlatego stężenia sa tutaj niezbędne ponieważ sama obudowa może okazac się zbyt słaba do zapewnienia odpowiedniej sztywności konstrukcji.

Wykonanie stężenia spowoduje powstanie w konstrukcji ściany umownej kratownicy złożonej z trójkątów. A trzeba pamiętac, że trójkąt to figura geometrycznie niezmienna.

To tak w dużym skrócie.

Najlepiej to obejrzec dokładnie konstrukcję trochę większej hali i tam będą wszystkie te elemnty widoczne.

 

Jeśli chodzi o koszt dokumentacji i pozwoleń to pewnie byłoby to jakoś tak:

- mapa do celów projetkowych (od 400 do 1000zł zależnie od rejonu i wielkości działki)

- wypisy, opłaty skarbowe i inne "duperele w urzędach" około 200-300zł

- projekt będzie minium skadał się z części architektonicznej i konstrukcyjnej (czyli instalacje można założyc na własną rękę po zakończeniu budowy), koszt projektu konstrukcji to od około 8 do 12 zł/m2 powierzchni użytkowej. Cena zawsze zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji. Dla prostej konstrukcji pewnie możnaby zejśc nawet poniżej 8 zł/m2 (ceny z mojego rejonu), u Was może byc inaczej. Do tego trzeba doliczyc koszt podpisania części architektonicznej przez architekta to będzie w granicach ~300 do 600zł.

Powyższe ceny dotyczą mojego rejonu i są orientacyjne. Poza tym wszystko jest dla założenia, że taka wiata/hala powstaje jako uzupełnienie zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym. W innych przypadkach będzie to już inaczej wyglądało.

 

 

Jeśli chodzi o kwestię pozwoleń to w "Gminie" można sobie z wójtem kawę wypic :P Od czasu reformy samorządowej wszystkie kompetencje z tym związane przeszły na starostwo powiatowe i tam trzeba to wszystko załatwiac. Poza tym taki obiekt jak na zdjęciu podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę W zabudowie zagrodowej można bez pozwolenia postawic budynek do 35 m2 powierzchni (licząc w wymiarach zewnętrznych) o rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m. Wiata na zdjęciu będzie dużo większa. Bez pozwolenia można też budowac obiekty tymczasowe (użytkowanie do 2 lat).

 

 

Ufff, ale się naprodukowałem :huh:

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj