Skocz do zawartości


Inne zdjęcia w Budynki i obejścia gospodarskie / Farm buildings

Obora na 100 krów

samesilver
Zaloguj się, aby obserwować  

po półtora roku użytkowania

  • Like 1
Zaloguj się, aby obserwować  


17 komentarzy

Rekomendowane komentarze

I jak się obora sprawuje? Z jakich rozwiązań konstrukcyjnych jesteś zadowolony a co byś zmienił (system utrzymania, układ poszczególnych części etc) ? Gdybyś mógł podać jakieś wymiary typu długość legowiska, szerokość korytarzy, stołu paszowego, różnice poziomów etc. Sorki że tak dużo pytań ale jestem w trakcie pisanie pracy inżynierskiej i jako temat mam projekt obory dla bydła mlecznego pod kontem zaleceń prawnych oraz praktycznych spostrzeżeń w obiektach już istniejących.

Pozdrawiam.

na płytkiej ściółce. napewno wykorzystanie róznicy poziomów(blisko jednego metra wysokosci miedzy poczatkiem a koncem obory) do samospływu gnojowicy zdało egzamin nie potrzebujemy pomp. wykorzystanie starej konstrukcji dachu zmniejszyło koszty budowy. szerokośc stołu 4m, szerokosc korytarzy gnojowych 3m. przy drabinach paszowych wylalismy niskie progi aby krowy nie cofały sie tyłem do drabin i nie brudziły na stole. drzwi przesuwane nie zamykaja sie na wietrze, przy otwieraniu nie zajmują wiele miejsca, ale zimą troche wieje wystarczy wtedy foli troche włozyc w szpary i ok. musimy wymienic deski na kanale do odpływu gnojowicy na jakąś blache, bo przez deski nie za bardzo przecieka.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, chcesz powiedzieć/napisać że zarówno stół paszowy jak i korytarze nie są zrobione poziomo lecz ze spadkiem wzdłuż osi długiej budynku? Gdzie w takim razie ulokowane są kratki odpływowe? wspomniany przez Ciebie próg, jakiej jest szerokości, nie utrudnia usuwania odchodów? Posadzka ma jakiś wzór antypoślizgowy czy jest gładka? A i jeszcze odnośnie hali udojowej. Jak zorganizowane jest przemieszczanie się zwierząt do hali i dalej po udoju? Jak rozdzielane są zwierzęta już wydojone od tych które czekają na swoją kolej? Hala jest w obrysie budynku czy jest dobudowana po za nim?

jest 1% spadek do tyłu obory. przez środek kazdego korytarza idzie taki kanał deskami przykryty i tam wlatują odchody płynne a reszta jest wypychana ciagnikiem. posadzka nie jet idealnie gładka. hala jest dobudowana do obory zwierzeta są spedzane na poczekalnie a wychodzą na korytarz gnojowy.

A mógłbyś wstawić jakieś fotki na których było by widać poczekalnie wejście i wyjście z hali udojowej?

A po za tym to wielkie dzięki za odpowiedzi i podsunięcie praktycznych pomysłów :)

Hej Łukasz, powiedz mi jakie ma wymiary ta drabinka przy stole paszowym? Chodzi mi o wysokość, kąt pochylenia, oraz rozstaw rurek.. Jakbyś mógł to napisz bo zamierzam jutro robić, myślałem o 30 cm rozstaw 90 cm wysokości i 60 st. pochyłości, co o tym sądzisz? Pozdrawiam.

dokładnie nie pamiętam. jutro z rana pomierze i napisze ci. Wysokoś chyba taką samą mam albo 120cm a rozstaw tez coś koło tego. ale kąt napewno mniejszy

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×