Ograniczenia dotyczące stosowania produktów zawierających neonikotynoidy stanowią poważny cios dla europejskiego rolnictwa

IMAGE_2.png



Plan Komisji Europejskiej nie będzie miał pozytywnego wpływu na zdrowie pszczół

Monheim, 29. kwietnia 2013 r. – Spółka Bayer CropScience uważa decyzję Komisji Europejskiej w sprawie ograniczeń dotyczących stosowania produktów zawierających neonikotynoidy na obszarze Unii za poważny cios dla postępu technologicznego, innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Na posiedzeniu Komitetu Odwoławczego, które odbyło się w dniu dzisiejszym, jedynie połowa państw członkowskich poparła wniosek Komisji dotyczący ograniczeń. Spółka Bayer CropScience jest zdania, że plan Komisji nie będzie miał pozytywnego wpływu na zdrowie pszczół.

Bayer CropScience obawia się, że ograniczenie stosowania neonikotynoidów spowoduje straty w plonach, obniży jakość żywności oraz wpłynie na spadek konkurencyjności europejskiego rolnictwa.
Będzie to miało negatywne skutki dla rolników, wspierających ich innowacyjnych firm, przemysłu nasiennego oraz całego łańcucha wartości branży spożywczej.

Jako firma, której działalność opiera się na wiedzy i badaniach naukowych, Bayer CropScience wyraża swoje rozczarowanie faktem, że wyraźne dowody naukowe odegrały drugoplanową rolę w procesie podejmowania decyzji. Zdaniem spółki, decyzja Komisji jest niewspółmierna do sytuacji – jest to utrata możliwości na znalezienie rozwiązania, uwzględniającego obawy szerokiego grona zainteresowanych stron oraz wszystkie dostępne środki z zakresu odpowiedzialności za produkt. Dalsze restrykcje w stosowaniu skutecznych środków ochrony roślin będą zagrażać zdolnościom rolników w zakresie zwalczania niebezpiecznych szkodników, co może poważnie ograniczyć ich możliwości wytwarzania wysokiej jakości żywności.
Spółka Bayer CropScience nadal jest przekonana, że neonikotynoidy stosowane w sposób odpowiedzialny, prawidłowy i zgodny z instrukcją są bezpieczne dla pszczół. Spółka będzie współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i władzami w państwach członkowskich, aby przeciwdziałać złożonym skutkom tej decyzji oraz dalej wspierać swoich klientów.

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj