Skocz do zawartości
News

News

Autorzy tego bloga

Zdrowa Krowa, czyli Projekt Kiszonka

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto

1119 wyświetleń

W marcu zakończył się pierwszy etap akcji szkoleniowo-promocyjnej Syngenta „Projekt Kiszonka 2013”. Akcja jest prowadzona, we współpracy ze sklepami, wśród rolników na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Ma na celu popularyzację wśród producentów mleka wiedzy na temat parametrów dobrej kiszonki, cech odmian, które są istotne dla kukurydzy przeznaczonej na paszę dla krów oraz zasad dotyczących przygotowania kiszonki.

W lutym i marcu tego roku odbyło się 20 spotkań ze wiodącymi sklepami w tych regionach oraz ich klientami – producentami mleka. Liczba osób w poszczególnych miejscach była zróżnicowana – od 40 do nawet 250 osób, w sumie w spotkaniach uczestniczyło 1750 osób.

Łomża.JPGNa każdym spotkaniu można było usłyszeć wykłady ekspertów – o kukurydzy kiszonkowej opowiadali m.in. prof. W. Podkówka oraz prof. Z. Podkówka z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – prof. R.Klebaniuk, dr B.Kiczorowska, dr C.Purwin.
Poza wykładami ekspertów akademickich, ofertę odmianową oraz herbicydową prezentowali przedstawiciele Syngenta.

Przedstawili oni nowe odmiany kiszonkowe:
- Winn (FAO 230-240)
- NK Famous (FAO 230-240)
- SY Consistent (FAO 240-250)
a także znane już odmiany, takie jak Drim, Exapic, SY Respect, NK Jasmic, czy NK Magitop.

Syngenta jest jedną z wiodących światowych firm, zatrudniającą w ponad 90 krajach przeszło 27 000 pracowników, zaangażowanych w realizację naszego celu: Uwalnianie potencjału roślin. Dzięki światowej klasy działalności badawczej, globalnemu zasięgowi i oddaniu wobec naszych Klientów, pomagamy zwiększać wysokość plonów, chronić środowisko oraz wpływać na poprawę zdrowia i jakości życia. Więcej informacji o nas znajdziecie Państwo na stronie: www.syngenta.com
Nawiązując do przekazu ekspertów, przedstawiciele Syngenta podkreślali, że nowoczesne odmiany kukurydzy Syngenta charakteryzują się niską zawartością lignin i drewna w roślinach, co podnosi ich strawność, a w konsekwencji energetyczność paszy, jaką jest kiszonka z kukurydzy. Dodatkowo, odmiany kiszonkowe Syngenta są dobrze dopasowane do lokalnego rynku, ze względu na wczesne i średnio wczesne FAO.

Posługowo.JPGNie zabrakło też prezentacji lidera na rynku herbicydów kukurydzianych – przedwschodowego i wcześnie powschodowego preparatu Lumax 537,5 SE oraz najpopularniejszego spośród herbicydów opartych na nikosulfuronie – powschodowego Elumis 105 OD.
Uzupełnieniem całości były również prezentacje innych firm obsługujących producentów mleka – firm paszowych, maszynowych i nawozowych.
Prawie zawsze na spotkaniach padało wiele pytań do prelegentów, a niekiedy rozwijały się burzliwe dyskusje. Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali materiały informacyjne Syngenta oraz drobne upominki.
Po części teoretycznej, czas na praktyczną, zbliżają się terminy siewów. Na poletkach pokazowych zostaną posiane odmiany, o których opowiadali przedstawiciele - Drim, Exapic, SY Respect, NK Jasmic, NK Magitop, Winn, SY Consistent, a także wczesna ziarnówka NK Ravello. Ciekawe, które odmiany spiszą się najlepiej?

Zabiele zakaleń.JPG

Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×