Zaloguj się, aby obserwować  

Adengo® – wstrząsnąć, wymieszać i zastosować

logo_bayer.gif



Wszystkie cechy uprawy kukurydzy, oprócz późnego siewu pozwalającego na precyzyjne przygotowanie stanowiska, sprzyjają silnemu zachwaszczeniu. Należą do nich szeroka rozstawa rzędów wynosząca nie mniej niż 40 cm oraz rzadki rozstaw nasion, mieszczący się w przedziale 8-10 roślin na 1 m2, a także głęboki siew, na glebach lekkich, dochodzący nawet do 7 cm. Typowo pionowy wzrost wąskiej w przekroju, nie rozgałęziającej się rośliny, stanową minimalną konkurencję dla chwastów. Często opóźnione wschody, związane z chłodną wiosną, mogą nastąpić nawet trzy tygodnie po siewie. Nawet w optymalnych warunkach przez około 4-5 tygodni od siewu, powierzchnia pola kukurydzy pozostaje do dyspozycji chwastów, prawie zupełnie pozbawionych współzawodniczenia rośliny uprawnej. Jeśli w tym czasie nastąpi ocieplenie i towarzyszące mu opady, wzrost chwastów, w tym już ciepłolubnych, jest błyskawiczny i zachwaszczenie plantacji staje się poważnym problemem. Jak wynika z analizy czynników towarzyszących początkowemu wzrostowi kukurydzy bez względu jakie by nie były - zawsze sprzyjają jej zachwaszczeniu!

Jedynym rozwiązaniem problemu jest szybka eliminacja chwastów. Proces ich ograniczania powinien być rozpoczęty od momentu siewu, najpóźniej w pierwszych fazach wzrostu. Warunki te spełnia Adengo® 315 SC, zalecany przedwschodowo lub w fazie 1 do 2 liści kukurydzy. Dwie substancje czynne o odmiennych mechanizmach działania, uzupełniają się, i co istotne stanowią barierę dla chwastów uodpornionych. Izoksaflutol powoduje zamieranie chloroplastów, a tienkarbazon metylu, który jest w ogóle nową substancją aktywną stosowaną do odchwaszczania kukurydzy, blokuje aktywność enzymów, co w efekcie prowadzi do zakłócenia syntezy białek. Uzupełnieniem substancji czynnych preparatu Adengo 315 SC jest obecność cyprosulfamidu, sejfnera który przyspiesza rozkład substancji czynnych w kukurydzy i jednocześnie stymuluje wzrost jej systemu korzeniowego.

Zasadniczą cechą skutecznego herbicydu jest zakres zwalczanych chwastów. Na podstawie krajowych i zagranicznych badań wykazano, że Adengo 315 SC dzięki odpowiednio dobranym proporcjom substancji czynnych ogranicza występowanie blisko dziewięćdziesięciu gatunków w granicach 85 do 100%. Wiele z nich masowo występuje w kukurydzy. Do najgroźniejszych chwastów jednoliściennych należą prosowate. Najbardziej konkurencyjny przedstawiciel tej grupy chwastnica jednostronna jest niszczona prawie w 100%, minimalnie gorzej są zwalczane słabiej współzawodniczące palusznik nitkowaty i krwawy oraz włośnica sina i zielona. Co ważne na niektórych plantacjach kukurydzianych zaletą jest silnie hamowane we wzroście sorga. Na szczególna uwagę zasługuje bardzo wysoki efekt chwastobójczy w stosunku do komosy białej i szarłatu szorstkiego, których jak donoszą informacje z terenu, niektóre ekotypy uodporniły się na część substancji czynnych stosowanych do odchwaszczania kukurydzy. Ponadto z gatunków dwuliściennych należy zwrócić uwagę na możliwość wyeliminowania gatunków: bieluń dziędzierzawa, przytulia czepna, rumianów i rumianków, w tym maruny bezwonnej, psianki czarnej, większości gatunków rdestów (najsłabiej zwalczany rdest kolankowy, ale w ponad 80%) oraz samosiewów rzepaku, które po wschodach wiosennych nie ulegają jarowizacji i ich egzemplarze osiągają znaczne rozmiary rozwijając się tylko w formie wegetatywnej (brak kwitnienia). Również Adengo 315 SC zwalcza wiele chwastów niskiego i średniego piętra, które mają tendencje do bardzo liczebnych wschodów, zagłuszając wzrost kukurydzy w początkowych fazach rozwoju. Należą do nich: gwiazdnica pospolita, fiołki, przetaczniki, jasnota purpurowa, tasznik pospolity, tobołki polne i coraz częściej pojawiające się na plantacjach kukurydzy bodziszki. Badania prowadzone z Adengo 315 SC w krajach o znacznie cieplejszym klimacie wykazały wysoką skuteczność w niszczeniu chwastów z rodziny ślazowatych. Od kilku lat, zwłaszcza na południu Polski, pojawił się „nowy” gatunek - zaślaz pospolity. Jego wysokość dochodzi nawet do 3 metrów. Jest bardzo konkurencyjny i odporny na działanie większości herbicydów. W tej sytuacji Adengo 315 SC może się okazać bardzo praktycznym rozwiązaniem w jego zwalczaniu.

Uzyskanie dobrego efektu chwastobójczego związane jest z precyzyjnym stosowaniem środka. Adengo 315 SC zalecany jest przed i po wschodach kukurydzy. Mimo możliwości stosowania go w fazie jednego do dwóch liści kukurydzy należy pamiętać, że przede wszystkim działa doglebowo. Stąd zabieg bez względu na termin wykonania powinien być wykonany, gdy gleba jest wilgotna. Takie warunki sprzyjają wysokiej aktywności środka i wydłużonego działania w czasie. Zabiegów nie należy opóźniać, ponieważ zdecydowanie lepiej niszczy chwasty młode o jeszcze słabo wykształconym systemie korzeniowym, chociaż obie substancje aktywne w części są także pobierane przez liścienie i liście, a izoksaflutol także przez część podliścieniowa (hipokotyl). Substancja po zabiegu doglebowym jest przemieszczana do górnych partii chwastu, po zabiegu nalistnym w oby kierunkach od miejsca zaaplikowania. Badania dotyczące porównania skuteczności chwastobójczej w obu terminach nie wykazały większych różnic. Wahają się w granicach kilku procent i nie stanowią istotnej różnicy. Bezpieczną, zalecaną dawką preparatu jest 0,33 do 0,44 l/ha. Dawkę wyższą należy jedynie stosować na glebach cięższych z dużą ilością substancji organicznych oraz w przypadku zabiegów nalistnych, podczas bardzo silnego zachwaszczenia, zwłaszcza jeżeli na plantacji występuje masowo przytulia czepna, jasnota purpurowa i rdesty. Preparat nie ulatnia się i nie rozkłada się na świetle, dlatego bardzo dobrze działa w wierzchniej warstwie gleby. Cechę tą można wykorzystać także w systemie uproszczonej uprawy.

Adengo 315 SC jest przyjazny dla roślin następczych, rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych w kolejnym sezonie. W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji na tym stanowisku należy po wykonaniu orki na głębokość 20 cm ponownie wysiać kukurydzę

Użytkownicy herbicydów dążą do perfekcyjnych i w pełni efektywnych zabiegów. O sukcesie przesądzają czasami szczegóły. Pamiętajmy, że Adengo 315 SC przed użyciem należy wstrząsnąć, nawet wielokrotnie, do momentu gdy w opakowaniu pojawi się ciecz o jednorodnej gęstości. To cecha wszystkich preparatów produkowanych w formie użytkowej SC, stanowiących koncentrat w postaci stężonej zawiesiny. Później, środek należy dokładnie wymieszać z wodą tworząc idealną ciecz użytkową. Nie należy do niej dodawać innych preparatów, dodatków wspomagających oraz nawozów. Bezpośrednio po jej sporządzeniu, najlepiej w temperaturze nie niższej od 8oC, szybko wykonać zabieg i… obserwować jak giną chwasty!

Adam Paradowski


Instytut Ochrony Roślin - PIB Poznań

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
  • Like 1
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj