Zwalczanie chwastów w uprawie zbóż ozimych – Huzar® Activ

HuzarActiv_Logo.jpg



Sławomir Kaszubowski
Dział Rozwoju Bayer CropScience


Skuteczna ochrona przed chwastami jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na końcową jakość w uprawie zbóż. Chwasty bardzo mocno konkurują o wodę, składniki odżywcze, miejsce i dostęp do światła, przez co bardzo często wpływają na znaczną redukcję plonu lub w skrajnych przypadkach, do jego straty. Dodatkowo, pozostawione chwasty często są idealnym miejscem rozwoju chorób i szkodników oraz dostarczają nowe nasiona do „magazynu nasion w glebie” na następne lata.

W przypadku optymalnych lub wczesnych siewów jesiennych i spodziewanym dużym nasileniu chwastów, szczególnie uciążliwych jak np. miotła zbożowa, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, chaber bławatek - najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kontrola zachwaszczenia już od jesieni. Zabiegi jesienne gwarantują ograniczenie konkurencyjności chwastów już od wczesnych faz rozwojowych zbóż.

W przypadku opóźnionych siewów lub gdy nie było możliwości wykonania zabiegów herbicydowych jesienią należy odpowiednio wcześnie przygotować się do ochrony wiosennej. Przed wyborem odpowiedniego herbicydu należy przeprowadzić lustrację pola pod kątem, jakie chwasty występują na danym polu oraz jakich gatunków można się spodziewać przy określonych warunkach pogodowych.
Dokładne rozpoznanie gatunków chwastów, określenie ich liczebności oraz znajomość ich cyklu rozwojowego w znacznym stopniu może wpłynąć na skuteczność wybranej strategii zwalczania chwastów.

Przy wyborze produktu szczególnie istotna jest znajomość „ sposobu działania” danego herbicydu, czyli jak niszczy chwasty, w jakich warunkach, jak długi jest okres jego działania oraz w jaki sposób można rozpoznać reakcję chwastów na jego zastosowanie. Biorąc pod uwagę te czynniki można przystąpić do wyboru odpowiedniego dla danego pola herbicydu.

Z punktu widzenia ilości zwalczanych chwastów, łatwości aplikacji, innowacyjności i niezawodności, jednym z ciekawszych nowych herbicydów do stosowania wiosną jest Huzar Activ 387 OD.


Skład preparatu oparty jest na dwóch substancjach aktywnych, o odmiennym sposobie działania (jodosulfuron i 2,4-D) oraz sejfnerze (mefenpyr dietylu), który wpływa na bezpieczeństwo roślin.
Jodosulfuron metylosodowy jest substancją z grupy sulfonulomoczników o znakomitych właściwościach chwastobójczych, przeznaczoną do kompleksowego zwalczania chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w uprawie zbóż ozimych.

2,4-D jest substancją z grupy fenoksykwasów w formie estru skutecznie niszczącą wiele gatunków chwastów dwuliściennych w uprawie zbóż, w tym chaber bławatek (również biotypy wykazujące w niektórych rejonach odporność na preparaty z grupy ALS)


Dwie, inaczej działające, ale uzupełniające się substancje aktywne, gwarantują wysoką skuteczność. Dodatkowo działanie herbicydu wzmocnione jest poprzez to, że zostały one połączone w nowej, płynnej technologii formulacyjnej ODesi®.

Formulacja ODesi zapewnia:

  • lepsze zatrzymywanie cieczy na powierzchni chwastów
  • lepsze rozprzestrzenianie i pokrycie cieczą chwastów
  • lepsze pobieranie substancji aktywnych



Preparat Huzar Activ posiada jedno z najszerszych spektrum działania. Potwierdzają to wyniki z wieloletnich badań przeprowadzonych w wielu lokalizacjach w Polsce

huzar_1.jpg


huzar_2.jpg



Huzar Activ poza szerokim spektrum zwalczanych chwastów jest również preparatem, który można stosować przez długi okres wegetacji, w zależności od wschodów i faz rozwojowych ważnych dla nas gatunków chwastów, bez negatywnego wpływu na roślinę uprawną.

Przy stosowaniu herbicydów w celu uzyskania wysokiej skuteczności należy unikać wykonywania zabiegów:

  • gdy rośliny chwastów są mokre,
  • w warunkach dużych różnic temperatur na początku wiosny (np.:, gdy występują przymrozki nocą, a w dzień panują wysokie temperatury - takie warunki występowały m.in. wiosną 2011 – następuje wtedy ograniczona możliwość pobrania preparatów przez chwasty
  • gdy chwasty są w złej kondycji (są uszkodzone lub osłabione po zimie)
  • gdy roślina uprawna jest w stresie (nie konkuruje z chwastami)



W wyżej opisanych warunkach chwasty nie są w stanie pobrać wystarczającej ilości substancji aktywnej, co może prowadzić do zmniejszonej skuteczności.


Poniżej znajduje się przykład wyników z lokalizacji doświadczalnej, gdzie jeden z zabiegów był wykonany w nieodpowiednich warunkach (wysokie różnice temperatur z przymrozkami).


Skuteczność Huzar Activ przeciwko miotle zbożowej w różnych terminach stosowania


huzar_3.jpg



Stosując Huzar Activ najlepsze efekty chwastobójcze uzyskuje się, gdy zwalczane chwasty są we wczesnych fazach rozwojowych, gdy warunki, w jakich wykonujemy zabieg gwarantują dobre pobranie preparatu przez chwasty oraz przy odpowiedniej technice zabiegu. Substancje aktywne preparatu w znacznym stopniu działają poprzez liście chwastów, więc należy je dokładnie pokryć herbicydem. Ciecz robocza powinna być, więc nanoszona w postaci drobnej lub średniej kropli.

agrofoto


6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Gość HubertOjdana

Nie wiem czy te artykuły są sponsorowane ale musze dodac wlasne spostrzezenia odnosnie HUZARA ACTIV, dla przestrogi kupujacych. o roku pryskam ok. 200ha zboz, w poprzednim zdecydowałem się na Huzara Activ wyzej opisanego. Środek zniszczył wsyzstkie chwasty o których producent informuje na ulotce oraz reklamie, niestety nie zniszczył miotły zbożowej.
Pryskane było w terminie odpowiednim przy temp 15C dzein pochmurny, lecz nie deszczowy. Nie ma mowy i jakimkolwiek zaniedbaniu bo wszelkie inne chwasty z pola zostały usuniete.
Przyjechał przedstawiciel Huzara i przyznał się, że wina lezy po stronie producenta po czym zadeklarował się dać nam w ramach rekompensaty środek na xx hektarów.
Niestety ów Pan przedstawiciel zobaczył mój wpis na Agrofoto o nieskutecznosci Huzar Activ, przyjechał do mnie na firmę i powiedział że skoro publicznie wypisuję takie herezje ( oczywiscie byly one prawdą) to on rezygnuje z rekompensaty i rząda usuniecia wpisu.
Obiecałem wiec przestrzegam przez Huzarem tych którzy chcą wiosną Miotłę zwalczyć.

niestety to prawda - huzar aktiv jest naprawdę niezłym preparatem ale ostatnie 2 sezony kompletnie nie radzi sobie z miotłą co zmusiło mnie do rezygnacji z użytkowania...
podejrzewam że miotła się uodpornił na w/w

  • Like 1

Coś musi być z tym Huzarem, ostatnio coraz to więcej osób narzeka na miotłę przy użyciu tego środka. Ja od dwóch lat na pszenicę ozimą stosuje Herbaflex. Na miotłę zbożową jest świetny, a zawsze przedtem właśnie też z nią miałem problem (chyba macie rację, że szybko może się udoparniać). Co do reszty upraw np. pszenżyto, to fajnie rozpisane jest na stronie cheminovej, które środki działają na zwalczanie chwastów w danych uprawach: http://www.cheminova.pl/po/uprawy/uprawy.htm :)

Stosujecie któreś z nich? Bo mam problem z chwastami w kukurydzy i nie wiem jaki środek, powinienem użyć w tym roku. Myślicie, że Successor będzie dobry w kukurydzy? :rolleyes:

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj