Dobra dawka Ostrożnie z energią

111.jpg
Antoni Sikora
Specjalista ds. żywienia
Blattin Polska


Prawidłowe żywienie krów mlecznych powyżej dwusetnego dnia laktacji i w tych dwóch zasuszonych to preludium do uzyskania efektywnej produkcji oraz prawidłowej zdrowotności stada w następnej laktacji.

Krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe takie jak: białko, energia oraz makro- i mikroelementy, a ich wydajność nierzadko przekracza dziesięć tysięcy kg mleka za 305 dni laktacji. Przy tak wysokiej produkcji nietrudno o błędy w żywieniu. Pogoń za coraz większą wydajnością mleka sprawiła, że zwierzęta we wczesnej laktacji są żywione niemalże z aptekarską precyzją, natomiast na dalszy plan odsuwane są grupy krów laktujących powyżej dwusetnego dnia i we właściwym okresie zasuszenia.

HPIM0334.JPG



Zwierzę zbliżające się do końca laktacji ma w pełni odbudowane rezerwy ciała, ale ich dzienne pobranie suchej masy jest nadal dość wysokie i plasuje się na poziomie około 19-20 kg suchej masy. Krowa we właściwym okresie zasuszenia pobiera około 13-14 kg suchej masy dawki. Podstawą żywienia zwierząt dwóch wyżej wymienionych grup produkcyjnych jest utrzymanie odpowiedniej kondycji ciała. W skali BCS wieloródki powinny znajdować się na poziomie około 3,25-3,5 natomiast pierwiastki – ze względu na trudność wycieleń – powinny się zbliżać do wartości 3-3,25.

123.jpg



Najczęstszym błędem popełnianym przez producentów mleka jest jednak żywienie tych grup niedojadami od krów we wczesnej i pełnej laktacji. Niedojady takie charakteryzują się wysoką koncentracją energii – około 7 MJ NEL na kilogram suchej masy dawki według systemu DLG. Dostarczanie TMR-u o tak wysokiej zawartości składników pokarmowych niesie ze sobą szereg zagrożeń. Wymieńmy może kilka głównych problemów związanych z przewartościowaniem dawek dla omawianych grup. Nadmierne pobranie energii powoduje zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej, niebezpieczne jest zwłaszcza gromadzenie się tłuszczu w wątrobie i w okolicach mięśniówki macicy. Otłuszczona wątroba gorzej radzi sobie z metabolizmem kwasów tłuszczowych, detoksykacją oraz syntezą glukozy – jakże ważną w pierwszych tygodniach po wycieleniu (syndrom tłustej krowy). Mięśniówka macicy okryta płaszczem z tkanki tłuszczowej charakteryzuje się o wiele słabszą kurczliwością włókien mięśniowych, co powoduje słabszą akcję porodową (ciężkie wycielenia). Zbyt tłusta krowa po wycieleniu będzie miała słaby apetyt, a w konsekwencji spadnie produkcja mleka i pogorszy się jej kondycja ciała. Na tym jednak nie koniec problemów. Niedobory pokarmowe spowodowane słabym pobraniem suchej masy przyczyniają się do występowania chorób metabolicznych takich, jak ketoza i przemieszczenie trawieńca. Zwierzęta takie bardzo często nie wracają do pełnej produkcyjności, a przecież na tym najbardziej nam zależy. Często zdarza się, że krowa taka bardzo słabo manifestuje ruję. Niedojady z innych grup, którymi błędnie żywi się zwierzęta, bardzo często zostają zadane w momencie, kiedy są już zagrzane, co niesie ryzyko pogorszenia smakowitości TMR-u i spadku pobrania suchej masy.

Dawka dla krów powyżej dwusetnego dnia laktacji

W tym okresie na odpowiednio zbilansowaną dawkę pokarmową powinny się składać bardzo dobrej jakości pasze objętościowe i nieduża ilość pasz treściwych. Nierzadko krowy pod koniec laktacji żywi się paszami objętościowymi, które są gorszej jakości, argumentując to oszczędnością i zapominając, że głównym kosztem w dawce są pasze treściwe. Oszczędność jest więc złudna, ponieważ gorsza jakość pasz objętościowych powoduje automatycznie konieczność zwiększenia pasz treściwych, co podnosi koszt dawki. Złe kiszonki powodują ponadto obniżenie pobrania oraz pogorszenie zdrowotności stada głównie z powodu mykotoksyn znajdujących się w takich paszach. Dawka dla tej grupy krów powinna charakteryzować się dość niską koncentracją energii w kilogramie suchej masy, tj. 6,0-6,5 MJ NEL (według DLG). Białko ogólne powinno znajdować się na poziomie minimum 12,5-13% w suchej masie dawki. Paszami objętościowymi mogą być: kiszonka z kukurydzy, kiszonka z traw, GPS, dobrej jakości słoma oraz niewielka ilość wysłodków buraczanych, poprawiających znacznie pobranie suchej masy. Dawkę uzupełniamy niewielką ilością pasz treściwych. Warto podkreślić, że dawka musi być uzupełniona dodatkiem mineralno-witaminowym.

Przykładowa dawka dla krów po dwusetnym dniu laktacji w tabeli 1 i 2.

tab12.png



Dawka dla krów zasuszonych

W tej grupie praktycznie całość dawki powinny stanowić pasze objętościowe. Główną paszą powinna być kiszonka z traw, a niewielki dodatek kiszonki z kukurydzy będzie wpływał pozytywnie na wzrost brodawek żwaczowych. Dobrym komponentem będzie słoma, najlepiej jęczmienna, ale należy zwrócić uwagę, aby nie była zagrzybiona. Nie powinniśmy stosować kiszonki z lucerny, bo wnosi za dużo potasu do dawki, a jeżeli ją dodamy to należy uwzględnić zastosowanie gorzkich soli, które skutecznie obniżą pH krwi. Należy tu mocno podkreślić, że dodatek mineralno-witaminowy powinien być typowy dla krów zasuszonych, czyli stosunek Ca:P powinien wynosić 1:1. Ewentualny niedobór białka, jeśli kiszonki z traw są słabej jakości, spokojnie możemy uzupełnić poekstrakcyjną śrutą rzepakową lub makuchem rzepakowym. Białka powinno być około 8%-9% w suchej masie dawki, natomiast energia powinna się mieścić w okolicach 5 MJ NEL w kilogramie suchej masy dawki.

Przykładowa dawka dla krów w zasuszeniu w tabeli 3 i 4.


tab34.png

Blattin


13 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Przyznam, że to bardzo pomocny artykuł, przynajmniej dla młodych i niedoświadczonych hodowców. Wiem już teraz jaki karygodny błąd robiłem i dlaczego miałem taki problem z krowami.

Wychodzi z tego że mam rację kłócąc się się ze starym że zasuszone nie powinny dostawac takiego samego TMR jak krowy w laktacji. Dzięki wielkie to jest bardzo dobre uzupełnienie moich lekcji w szkole :)

Przydały by się jeszcze jakieś tabele z jakimiś tańszymi wynalazkami zastępczymi (czyli śruta słonecznikowa , DDGS , muto , wywar z cargila) oraz co kolejno zwiększać w dawkach żeby podnosić wydajność.

ładnie napisane a z praktyką mało co związane
mając 70 krów dojnych albo i więcej i zakłądjąc że posiadamy dobrze zbilansowany TMR to i tak musimy liczyć się od 5 do 10% niedojadów
niestety panowie żywieniowcy nie potrafią sobie tego uzmysłowić ile zostaje paszy i co wywalamy to !? jeszcze jeśli prowadzimy chodowle opasów to może im to skarmiać a co jeśli gopodarstwo posiada tylko krowy mleczne ?
ułożyć dawke nie jest trudno ale rozplanować jak dawać i jak wykożystywać pozostałą pasze to co innego takich artykułów jak ten jest masa nic nadzwyczjnego

Dobry blog napewno przydatny.

Kto chce mieć zdrowe wydajne krowy to proponuję zakupić stację paszową świetna sprawa tylko cena 50 000 netto ustalasz dawkę i krowa w chodzi np. rano dostaję jakąś określoną dawkę i wychodzi później o 4 inną pasze a o 10 w nocy znowu i tak codziennie byłęm na wycieczce w niemczech widziałem jak się to odbywa .

Gość leghorn

@andrzej2257 - po co wydawać tyle kasy na stacje paszową jak można podzielić stado na grupy żywieniowe (fachowo to TMR-em powinno żywić się stada powyżej 100 krów, ale ja myśle że można i mniejsze) i stosować z powodzeniem TMR. Należy tylko pamiętać o tym żeby miał odpowiednią strukturę tzn. kiszonka z traw czy słoma powinny być nie dłuższe niż 4 cm - wtedy krowy nie będą go sortować, a więc i zagrożenie kwasicą będzie mniejsze. W TMR-rze nie powinno być pasz treściwych granulowanych tylko albo ześrutowane albo zgniecione (qqrydza). Poza tym TMR nie powinien być zbyt suchy. Aby zwiększyć pobranie kilka razy w ciągu dnia powinno się podgarniać pasze na stole paszowym. Jeśli chodzi o niedojady - praktyka czyni mistrza tzn. trzeba dojść do takiej ilości zadawanego TMR żeby niedojadów pozostało nie więcej jak 3-5%. Do autora: artykuł dobry ale brakuje mi INRA, stosowania pasz typu DDGS, młóto browarniane, śr. słonecznikowa

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj