Najwyższy czas nadrobić opóźnienia

logo.gif



Uprawiając coraz lepsze odmiany roślin, coraz bardziej doskonałe genetycznie, nie wykorzystamy ich potencjału plonowania bez odpowiedniego nawożenia. Nie osiągniemy oczekiwanego wzrostu plonów popełniając błędy w nawożeniu. Konieczne jest racjonalne nawożenie mineralne, by mobilizować rośliny do szybszego wzrostu od początku jej życia. Racjonalne nawożenie w przypadku wszystkich ozimin to dobre przedsiewne zaopatrzone roślin w fosfor i potas, a umiarkowane w azot, i tylko w formie amonowej lub amidowej.

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie: to co rośliny pobiorą w czasie wzrostu wegetatywnego, w najwcześniejszych i wczesnych fazach, czyli przed kwitnieniem, decyduje najbardziej o wielkości plonu i jego jakości, a wpływ niekorzystnych warunków pogodowych w późniejszych okresach jest mniej dotkliwy. Zasada ta dotyczy nie tylko azotu, ale także fosforu i potasu.
Tempo i opóźnienia prac jesiennych uniemożliwiają czasami terminowy wysiew nawozów. Z nawożeniem czekamy więc do wiosny i jest to poważny błąd. Znacznie lepszym terminem, zwiększającym szanse na dobre działanie fosforu i potasu jest ich stosowanie pogłównie jesienią, możliwie jak najwcześniej po wysiewie ziarna zbóż, czy nasion np. rzepaku.

Powszechnie wiadomo, że fosfor najlepiej stosować „pod pług”, ponieważ jest dobrze pobierany z warstwy 10-40 cm gleby i bardzo słabo się w niej przemieszcza. Jego przyswajalność dla roślin zależy między innymi od temperatury i wilgotności gleby. Kiedy sytuacja zmusza nas do tego, że musimy fosfor zastosować pogłównie, nie mając możliwości wymieszania go z glebą, to im wcześniej go zastosujemy, tym bardziej zwiększamy efektywność jego działania.
Ta efektywność może być wysoka tylko w przypadku pogłównego stosowania fosforu łatwo przyswajalnego, czyli w 100% rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie. Takie nawozy na naszym rynku oferują przede wszystkim Zakłady Chemiczne „Police” SA i są to: POLIDAP, POLIFOSKI i POLIMAG.
Dość powszechne na naszym rynku nawozy na bazie częściowo rozłożonych fosforytów, słabo rozpuszczalne, powinny być zawsze głęboko wymieszane z glebą. Niecelowe jest ich pogłówne stosowanie na oziminy.

Łatwiej można dostarczyć pogłównie roślinom ozimym potas. Jest on stosunkowo ruchliwy w glebie, co nie znaczy jednak, że jest łatwo wymywany, jak dawniej uważało. Zastosowany jak najwcześniej jesienią pobudza rośliny do lepszego krzewienia się.
Z uwagi na to, że stosowany pogłównie fosfor, nawet w najlepiej przyswajalnej formie fosforanu amonu (POLIDAP, POLIFOSKI, POLIMAG), jest słabo pobierany przez rośliny, dlatego pogłównie zaleca się niższe dawki, jak klasycznie pod pług. Potas, jako pierwiastek bardziej ruchliwy można stosować zgodnie z potrzebami nawozowymi uprawianej rośliny. Dlatego jesienne, pogłówne nawożenie ozimin powinno być wykonane mniejszą dawką fosforu i odpowiednią do wymagań pokarmowych rośliny oraz zasobności gleby dawką potasu. W praktyce, do stosowania pogłównego późną jesienią, a także wczesną wiosną zaleca się stosować nawozy wieloskładnikowe o szerokim stosunku fosforu do potasu (P:K).

Na glebach lżejszych, uboższych w potas, gdzie nie przyorano słomy, najlepszymi nawozami są POLIFOSKA 4 NPK(MgS) [4:12:32:(2:9)], gdzie na 1 kilogram fosforu przypada 2,7 kg potasu i POLIFOSKA 5 NPK(MgS) [5:15:30:(2:7)], gdzie na 1 kilogram fosforu przypadają 2,0 kg potasu. Na glebach zasobniejszych w potas, w gospodarstwach dysponujących obornikiem oraz na stanowiskach, gdzie przyorano słomę przedplonu, polecić można nawozy kompleksowe, w których na 1 kilogram fosforu przypada 1,5 kg potasu, a więc POLIFOSKA 3 NPK(MgS) [3:12:18:(4:14)], POLIFOSKA 6 NPK(S) [6:20:30:(7)] lub POLIFOSKA M-MAKS NPK(MgS) [5:16:24:(4:7)].

Gromadzone w roślinie, w optymalnej ilości składniki pokarmowe od początku wegetacji, są później przemieszczane do młodszych, nowo powstających organów, co stanowi podstawowy czynnik wzrostu, warunkujący wysoką efektywność plonu. Od początku wytwarzania kwiatostanu, system korzeniowy podlega szybkiej redukcji i staje się mało aktywny, tak więc jego znaczenie w pobieraniu składników pokarmowych jest coraz mniejsze. By rzepak i zboża ozime wydały satysfakcjonujące plony należy je prawidłowo odżywić już jesienią, najlepiej do fazy 3-4 liści. Tej ilości składników pokarmowych roślina nie pobierze w późniejszych fazach rozwojowych.

Nie można dopuścić do tego, by niedobory składników pokarmowych ujawniły się zbyt wcześnie, bo zniweczymy trud uprawy. Dlatego na oziminy, do czasu zamarznięcia gleby można stosować Polifoski.
Adam Grześkowiak

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


4 komentarze


Rekomendowane komentarze

powinno być tak:
- Stałe ceny nawozów
- Stałe ceny zbóż
- Stałe ceny paliw
I wtedy wiem na czym stoję B)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj