Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Kolejny rekord w sprzedaży ciągników

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto

513 wyświetleń

logo_agritrac.pngRolnicy nadal inwestują i poprawiają rekordowe wyniki sprzedaży ciągników rolniczych z ubiegłego roku.
Sprzedaż ciągników rolniczych mierzona liczbą rejestracji osiągnęła na koniec czerwca rekordową ilość 8155 sztuk. W stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku – do tej pory najlepszego dla producentów ciągników rolniczych - był to wzrost sprzedaży o 76 sztuk. Eksperci z Martin & Jacob są zgodni, że najbliższe miesiące przyniosą dalsze wzrosty sprzedaży.

Pierwsze półrocze tego roku okazało się najlepszym od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pod względem sprzedaży nowych ciągników rolniczych. Duże inwestycje rozpoczęły się jednak dopiero od końca marca, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła podpisywanie umów na uruchomienie środków pomocowych z unijnego programu modernizacyjnego.

W miesiącach od stycznia do marca ciągniki sprzedawały się zdecydowanie słabiej niż w ubiegłym roku i na koniec pierwszego kwartału wyniki były o blisko 11 procent gorsze. Jednak kolejne miesiące były najlepsze sprzedażowo w ostatnich 7 latach i ostatecznie półrocze zamknęło się sprzedażą o 1 procent wyższą niż w 2010 roku.

"Śmiało można powiedzieć, że powoli staje się to już dobrym obyczajem, iż wraz z początkiem drugiego półrocza od polskich rolników płyną bardzo budujące informacje. Nie zwalniają
z inwestycjami w swoje gospodarstwa. Ten rok jest kolejnym z rzędu, kiedy ilości sprzedaży ciągników rolniczych biją ubiegłoroczne rekordy. Dwa główne powody tej sytuacji to wciąż wypłacane unijne środki na modernizację gospodarstw, z drugiej strony wysokie ceny skupu produktów rolnych, a co za tym idzie więcej pieniędzy na indywidualnych kontach bankowych" - ocenia Mariusz Chrobot, dyrektor analiz sprzedaży ciągników i przyczep rolniczych AgriTrac.


Liderem sprzedaży po pierwszym półroczu jest marka New Holland, która sprzedała 1339 ciągników rolniczych. Drugą najczęściej kupowaną marką jest Belarus, który został nabyty w ilości 1276 sztuk. Marka zwiększyła sprzedaż w stosunku do ubiegłego roku o 123 proc. Na trzecim miejscu znajduje się amerykański koncern John Deere ze sprzedażą na poziomie 1130 sztuk.

Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×