Kwalifikowany materiał siewny – potencjał jeszcze niewykorzystany

Dnia 20 czerwca 2011 odbyła się konferencja na temat promocji kwalifikowanego materiału siewnego zatytułowana „Kwalifikowany materiał siewny – potencjał jeszcze niewykorzystany”. Organizatorem konferencji była Polska Izba Nasienna, a honorowy patronat nad konferencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konferencję otworzył i w niej uczestniczył Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.

Debata toczyła się wokół przyczyn niskiego użytkowania nasion kwalifikowanych, istniejących ograniczeń i barier oraz oceny możliwości poprawy tej sytuacji w celu wzrostu efektywności produkcji roślinnej w Polsce. Uczestnicy konferencji szczególnie podkreślali konieczność propagowania szerszej wiedzy na temat uwarunkowań prawnych oraz korzyści wynikających ze stosowania kwalifikowanego materiału siewnego.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli organizacji rolniczych, firmy nasienne i hodowlane, reprezentantów administracji rządowej i samorządowej.

Idea powstania konferencji

Wyjątkowo w naszym kraju niski stopień wymiany materiału siewnego musi rodzić pytanie dlaczego tak się dzieje i jak temu niekorzystnemu stanowi rzeczy zaradzić. Myślę, że trzeba z dyskusją nad tym problemem wyjść szerzej poza środowisko hodowlano-nasienne i włączyć w nią przede wszystkim szeroką opinię rolniczą w Polsce. - mówi Leszek Lipski, prezes Top Farms Agro.

Czynniki determinujące jakościowy materiał siewny

Leszek Lipski, prezes Top Farms Agro wskazuje na ważne czynniki jakie warunkują najwyższej jakości materiał siewny - Od dobrze przygotowanego materiału siewnego oczekujemy wysokiej, bliskiej 100% siły kiełkowania, braku zanieczyszczeń, czystości odmianowej, wyrównanego i starannie pokrytego dobrą zaprawą nasienną ziarna. Dowodem spełnienia minimalnych norm w zakresie jakości przygotowania ziarna jest świadectwo kwalifikacji. Zaplombowane i wyposażone w etykietę opakowanie świadczy o oryginalności produktu oraz umożliwia identyfikację producenta.

Przyczyny niskiego użycia nasion kwalifikowanych

Przyczyny niskiego użycia nasion kwalifikowanych są wielorakie. Nie sprzyja duże rozdrobnienie gospodarstw, ich często socjalny a nie produkcyjny charakter. Wielu rolników ciągle jeszcze nie docenia efektów uzycia nasion kwalifikowanych. Ważną bolączką jest ciągle powszechny i bezkarny nielegalny obrót nasionami. Ponadto, zdarzaja się przypadki słabej jakości nasion oferowanych rolnikom - na szczęście coraz rzadsze. Przykładem szczególnego dbania o jakość nasion i oferowanie wyższych parametrów niż normatywne są Nasiona Premium oraz Kwalifikant Plus – uważa dr Karol Marciniak, prezes DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. – Jeśli rolnicy stwierdzą że dobre nasiona opłaca się siać wówczas ich użycie z pewnością wzrośnie z pożytkiem dla rolników, przetwórców a także konsumentów.

Opłaty licencyjne oraz opłaty od rozmnożeń własnych

Odmiana to wytwór pracy hodowcy i rolnicy muszą sobie zdawać sprawę że korzystając z nasion odmiany chronionej powinni przestrzegać zasad wynikających z prawa własności do odmiany. Rolnik ma prawo wykorzystać do produkcji nasiona które sam rozmnożył, jednakże musi uiścić stosowną opłatę dla właściciela odmiany. Brak wiedzy o prawach hodowcy i brak wiedzy jaką odmianą rolnik dysponuje nie zwalnia go z tego obowiązku – takie są konkluzje wystapienia prezesa Pawła Kochańskiego, z Agencji Nasiennej reprezentującej hodowców w zakresie prawa do odmian. Opłaty licencyjne oraz opłaty od rozmnożeń własnych są przeznaczone na hodowlę kolejnych ulepszonych odmian.

Jakie znaczenie dla przeciętnego rolnika ma jakość materiału siewnego?

Przede wszystkim genetyczny potencjał plonowania powinien być zachętą do stosowania jakościowego materiału siewnego. Jeśli przy tym materiał siewny jest starannie przygotowany: wolny od zanieczyszczeń, czysty odmianowo i dobrze zaprawiony wówczas rolnik ma większą pewność uzyskania dobrego jakościowo plonu niż wysiewając materiał z własnego rozmnożenia. Kwalifikowane nasiona dobrej odmiany to większy plon, oszczędności na dawce wysiewu, na dostosowanej do odmiany agrotechnice, lepsza jakość zbioru gwarantująca wyższą cenę sparzedży lub lepsze efekty żywienia zwierząt w gospodarstwie- zwraca uwagę Lipski, prezes Top Farms Agro.

Więcej informacji:
Leszek Lipski 606 913 456
Karol Marciniak 609 461 300
Paweł Kochański 65 529 31 62

Zdjęcia z konferencji:

1.JPG


2.JPG


3.JPG


4.JPG



Materiał prezentowany na konferncji to raport, który powstał na bazie badania przeprowadzonego na AgroFoto.pl - http://www.agrofoto.pl/images/pin/Raport_Kwalifikaty_2011.PDF

Zapraszamy do dyskusji na forum

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj