Lecytyna na pomoc czereśniom

IMG_7200.jpg

Czereśnie, które mają zbyt wiele spękań, tracą wartość handlową. Pomóc może im lecytyna – naturalny budulec ściany komórkowej roślin. LECITEC firmy Amagro to pierwszy w Polsce środek zawierający lecytynę.

Problem z pękaniem czereśni jest zjawiskiem niestety bardzo dobrze znanym sadownikom. Powstałe uszkodzenia powodują obniżenie jakości i wartości plonów, w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do wystąpienia chorób skutkujących gniciem owoców, a w konsekwencji do znacznych strat. Chociaż nie da całkowicie wyeliminować tego negatywnego zjawiska, można podjąć działania, aby zapewnić wyższą jakość owoców. Istotny jest wybór odmian wykazujących większą odporność na powstawanie spękań. Drugim czynnikiem, który wpływa na minimalizowanie ryzyka, jest kontrola wilgotności gleby i wilgotności w sadzie – przy czym największą efektywność w tym zakresie wykazują osłony przeciwdeszczowe. Można także pomóc czereśniom, podając im lecytynę.

LECITEC jest produktem do wszechstronnego stosowania. Zaczynamy już po zawiązaniu owoców, w celu ograniczenia poparzeń słonecznych. To ciekawy preparat, ponieważ jest używany wraz ze wzrostem czereśni. Gdy owoc wchodzi w fazę wybarwiania, LECITEC wspomaga ten proces. Istotne, że nie powoduje zatrzymania wzrostu, za to chroni przed pękaniem. Lecytyna jest taką warstewką tuż pod skórką owocu. LECITEC dostarcza tę substancję – a dzięki temu skórka jest bardziej elastyczna i lepiej pracuje. W przypadku mikropęknięć LECITEC „zalewa” je i na owocach nie ma uszkodzeń – mówi Krzysztof Komisarczuk z Amagro.

IMG_7156.jpg

W sezonie wegetacyjnym zalecane są 2-3 zabiegi, a dawkowanie to 0,3-0,5 l na 100 l wody. Z praktycznego punktu widzenia ważny jest fakt, że LECITEC może być mieszany z większością środków stosowanych w sadownictwie (po wykonaniu próby, czy ciecz robocza jest jednorodna i składniki roztworu nie wytrącają się). – Radzimy zastosować LECITEC w stężeniu 0,3-0,5% przed spodziewanym opadem. Zabieg nie działa interwencyjnie, powinien być więc wykonany przed deszczem, a później, w zależności od przebiegu pogody, co 7-10 dni aż do zbioru – wyjaśnia Waldemar Łuczak z Amagro. – Jeżeli po pierwszym deszczu czereśnie jeszcze nie popękały, można również zastosować produkt przed kolejnymi opadami. Ściana komórkowa owoców się wzmocni, wilgoć nie wchłonie się do owocu, a co za tym idzie – czereśnie nie popękają.

DJI_0010.jpgPraktycy stosują LECITEC

LECITEC jest obecny na polskim rynku od kilku sezonów, a plantatorzy, zachęceni pozytywnymi efektami, chętnie po niego sięgają. – Robiłem po trzy opryski preparatem MEGAFOL i LECITEC. Po zastosowaniu tych dwóch produktów liście były większe, owoce jędrniejsze, mniej podatne na odgniecenia. Stosowałem LECITEC przeciwko pękaniu i pęknięcia były sporadyczne. Zauważyłem, że średnica owoców była większa – mówi Jan Podos, który prowadzi gospodarstwo sadownicze w Stopnicy koło Buska-Zdroju. Sadownik oszacował, że dzięki aplikowanym zabiegom różnica plonu z hektara wynosiła ok. 1,8 t. Z jego doświadczeń wynika, że można było opóźnić zbiór czereśni zabezpieczonych przed pękaniem nawet o dwa tygodnie, dzięki czemu ich masa zwiększała się nawet o 30%. Owoce lepiej znosiły także przechowywanie w chłodni, bez straty jędrności i masy.

źródło: informacja prasowa, redm.pl

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj