Skocz do zawartości
News

News

Autorzy tego bloga

Odnawialne źródła energii - podsumowanie

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto

856 wyświetleń

W 2 połowie kwietnia zapytaliśmy Was o korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
W ankiecie wzięło udział 720 użytkowników Portalu.

logo_agrofoto_200.jpgO ocenę wyników poprosiliśmy profesora Leszka Romańskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Opinia eksperta na gorąco

Szkoda, że liczba ankietowanych była skromna ale na to nie mamy wpływu. Jakie wnioski?

Najwięcej respondentów wykorzystuje biopaliwa, że stałe (głównie drewno) to jest zrozumiale, bo robimy to od lat, no i jest ono względnie tanie. Pewnym zaskoczeniem dla mnie jest fakt, że aż prawie co piąty rolnik (respondent) olej rzepakowy wykorzystuje do napędu ciągników, co oznacza, że polski rolnik potrafi szybko dostosować się do zaistniałej niekorzystnej sytuacji paliwowej na rynku i w stosunku do rolników z krajów zachodnich nie musimy mieć żadnych kompleksów. Jeszcze lepiej jest z wykorzystaniem energii słońca, gdyż aż 23% respondentów posiada odpowiednie instalacje, głównie do podgrzewania wody użytkowej. Jest to zrozumiałe i logiczne bo instalacje produkujące prąd elektryczny (ogniwa fotowoltaiczne są jeszcze drogie i w dodatku mało sprawne).

Czwartym pod względem popularności wśród respondentów źródłem energii odnawialnej jest energia wiatru, korzysta z niej 11,5% respondentów. Przyznam się,że rejonizacja użytkowników jest dla mnie zaskoczeniem, gdyż najlepsze warunki wiatrowe w Polce występują w pasie północnym kraju a ankieta wykazuje, że najwięcej elektrowni wiatrowych zainstalowali rolnicy z pasa środkowego Polski, gdzie warunki są nieco gorsze. Myślę, że jedynym logicznym wytłumaczeniem tego faktu są uwarunkowania historyczne zaistniałe po II wojnie światowej i, w konsekwencji dzisiaj, różnica w zamożności rolników na tych terenach. Zagadnienie nieco upraszczam, ale na ten temat można by napisać sążnisty artykuł.

Pozdrawiam Leszek Romański,
(Prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)

godlo_srgb.jpg

Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×