Czym zwalczyć miotłę zbożową?

blog-0461390001489056041.jpg

INNVIGO, polski producent środków ochrony roślin i nawozów specjalistycznych, podczas ostatniej konferencji zaprezentował herbicydy, dzięki którym zwalczenie wielu chwastów w zbożach może okazać się łatwiejsze niż dotychczas. Firma rozwija się w znacznym tempie, właśnie świętuje 2 urodziny, a sprzedaż ciągle rośnie!

Na polach, gdzie stale uprawiane są zboża, pojawia się coraz więcej chwastów odpornych na działanie wyspecjalizowanych substancji chemicznych. Wieloletnie użytkowanie gruntów ornych, stosowanie tych samych grup herbicydów oraz niewprowadzanie płodozmianu, ponadto niedostosowanie zalecanej dawki herbicydu na hektar, powodują uodparnianie się chwastów na różne substancje czynne. W ostatnich latach bardzo uporczywa w zbożach stały się miotła zbożowa, owies głuchy i wyczyniec polny.

– Miotła zbożowa wytworzyła szereg genotypów uodpornionych na działanie herbicydów. Ponadto ma bardzo drobne nasiona, które są przenoszone przez wiatr na duże odległości. Jest bardzo trudna do zwalczenia – tłumaczył podczas konferencji Andrzej Brachaczek, dyrektor ds. badań i rozwoju INNVIGO. – Uprzedzam przed zaniżaniem dawek, stosowaniem herbicydów w złych fazach rozwojowych roślin oraz stosowaniem niesprawdzonych adiuwantów w kontekście tworzenia się odpornych form chwastów.

Obecnie w ofercie INNVIGO znajduje się wiele środków ochrony roślin, które charakteryzują się wysoką skutecznością. Jednym z prezentowanych herbicydów podczas konferencji był Fenoxinn 110 EC, który charakteryzuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu miotły zbożowej. Substancja aktywna (fenoksaprop-P-etylowy), według raportów DAR, które są prowadzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, charakteryzuje się skutecznością powyżej 85%. Hamowanie rozwoju chwastów zachodzi poprzez przedostanie się substancji aktywnej do stożków wzrostu: korzenia i pędów. Największą skuteczność osiąga się przy zastosowaniu herbicydu w fazie 28 liści. Fenoxinn 110 EC może być stosowany do zbóż ozimych i jarych, w połączeniu z innymi herbicydami, tworzy znakomity zestaw chwastobójczy o szerokim spektrum działania w jednym oprysku.

blogentry-153152-0-41765900-1489056029_thumb.jpg

Remedium na chwasty w burakach cukrowych!
Dodatkowo specjaliści INNVIGO zaprezentowali herbicyd, dzięki któremu można zwalczyć perz, samosiewy zbóż i inne chwasty jednoliścienne. INNVIGO wprowadziło preparat JENOT 100 EC na rynek w 2016 r., tuż przed siewem rzepaku.

– Produkt JENOT wprowadziliśmy w zeszłym roku, tuż przed siewem rzepaku. Ok. 100 tys. ha w naszym kraju spryskano tym preparatem. Substancja aktywna, zawarta w herbicydzie, jest każdemu znana: to chizalofop-P-etylu, z grupy graminicydów. Jeżeli rolnik ma problem z chwastami jednoliściennymi – typu samosiewy zbóż w rzepaku i buraku cukrowym – to INNVIGO poleca ten produkt. Działa selektywnie, jest pobierany przez liście. Pierwsze efekty są widoczne po 7 dniach – mówił Mariusz Michalski, menedżer ds. upraw INNVIGO.

Rolnicy narzekają jednak na ceny środków ochrony roślin. W związku więc z tym, że herbicydy stosowane w uprawie buraka cukrowego są bardzo drogie, firma INNVIGO szykuje rewolucję cenową dla ochrony buraka i kieszeni rolnika.

– W ochronie buraka również będziemy proponować rozwiązanie, które zapewni poszerzenie dotychczasowych zastosowań pod kątem zwalczania chwastów dwuliściennych. Do tej pory stosowane rozwiązania były stosowane na ograniczoną powierzchnię, głównie dlatego, że były drogie. Z uwagi na to, że dobre rozwiązania nie muszą być drogie, chcielibyśmy bardziej patrzeć na potencjał rynku pod względem ilości dostępnych hektarów – tłumaczył Krzysztof Golec z firmy INNVIGO.

Pracownicy firmy podkreślali także, że INNVIGO systematycznie poszerza swoją ofertę, tak aby w niedługim czasie stać się polskim liderem w produkcji środków ochrony roślin.

autor: Dorota Kolasińska
foto: byBaca

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

blogentry-153152-0-41765900-1489056029_thumb.jpg

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj