Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Profilaktyka gnijącej strzałki kopytowej

AF_Joanna

555 wyświetleń

blog-0058637001475671548.jpg

Jedną z częściej występujących chorób u koni, związanych zarówno z dobrostanem, jak i żywieniem są gnijące strzałki. Powody gnicia są różne. Najczęstszą jego przyczyną są niewłaściwe warunki zoohigieniczne w otoczeniu konia.


Przybywanie zwierzęcia przez dłuższy czas w wilgotnej i brudnej ściółce oraz niewystarczająca ilość ruchu, zwężenie rogu kopytowego i jego niewłaściwa pielęgnacja to najczęstsze powody występowania zakażeń bakteryjnych lub grzybicznych strzałki kopytowej.
Degradacja strzałki kopytowej odbywa się stopniowo. Pojawiają się rozwarstwienia tkanki, zmiana koloru strzałki, w tkance pojawia się maź o nieprzyjemnym zapachu. Nasilające się gnicie powoduje bolesność, niechęć konia do zabiegów pielęgnacyjnych i ruchu.
W rozwiniętej formie choroba prowadzi do okulawienia konia i w końcu wyłączenia go z użytkowania.


Należy pamiętać, iż profilaktyka jest zawsze bardziej skuteczna i tańsza niż konieczność podejmowania leczenia. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na środowisko, w jakim zwierzę spędza większość czasu. Jeżeli jest to wybieg, najlepiej zapewnić możliwość korzystania z powierzchni, na których nie zatrzymuje się woda – drobny żwir czy grys lub inne dobrze zdrenowane podłoże. Jeżeli wybieg w okresie opadów jest w całości pokryty błotem lub zatrzymuje wodę na długo, może się to stać w dłuższej perspektywie przyczyną problemów z degradacją strzałek.

Koń, który nie ma szansy na osuszenie kopyt na powierzchni niezatrzymującej wody, będzie bardziej narażony na rozwinięcie się zakażenia w strzałce kopytowej. W takim przypadku należy zadbać o to, żeby zawłaszcza w okresie długich opadów deszczu, na przykład jesienią, odprowadzać konia na kilka godzin w ciągu doby do suchego i czystego boksu, dając mu tym samym możliwość osuszenia kopyt. Jeżeli zwierzę większość czasu spędza w boksie i jest wypuszczane na kilka godzin dziennie lub jest wyprowadzane tylko na treningi, należy zadbać o odpowiednią higienę ściółki. Zdarza się, że słoma nie wykazuje się wystarczającą higroskopijnością i nie pochłania wilgoci w oczekiwanym stopniu. Nie ma również czasem możliwości wybierania odchodów i wilgotnej ściółki na bieżąco.

Należy wtedy rozważyć stosowanie osuszaczy do ściółki, które nie tylko poprawiają komfort konia, ale także podnoszą w znacznym stopniu warunki higieniczne. Na rynku dostępny jest preparat osuszający do ściółki, którego dodatkowym atutem jest zastosowanie w jego składzie kwasu salicylowego. Kawas ten działa dezynfekująco i biobójczo na powierzchnię boksu, a jego odpowiednie stężenie zasuszająco w przypadku wystapienia problemów ze strzałką. Actisan jest środkiem osuszającym, doskonale absorbującym wodę, nie tworzy „błota” lub „papki” na osuszanej powierzchni, a jego dodatkową zaletą oprócz dodatku kwasu salicylowego jest wiązanie cząsteczek amoniaku. Dzięki temu nie tylko osusza powierzchnię boksu, ale ogranicza kontakt kopyta z amoniakiem i poprawia jakość powietrza w stajni.
Kolejnym elementem profilaktyki zdrowych kopyt jest suplementacja diety konia w odpowiednie dawki cynku i miedzi. Między innymi to te dwa mikroelementy odpowiedzialne są za zdrowotność kopyt jako całości, w tym również strzałki kopytowej. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie preparatów, które zawierają chelaty cynku i miedzi. Pierwiastki w formie chelatów są lepiej przyswajalne dla organizmu w porównaniu do ich mineralnych form. Preparatem, który spełnia te wymagania jest mikrogranulat Lithamax2, który dodatkowo wzbogacony jest o wapń, magnez oraz selen organiczny. Dodatek witaminy E oraz drożdży wspomaga odporność organizmu.

Całościowe spojrzenie na dobrostan konia w kontekście profilaktyki gnijących strzałek daje bardzo dobre rezultaty. Połączenie odpowiedniej suplementacji z higieną środowiska oraz odpowiednią pielęgnacją kopyt przyczynia się do ograniczenia występowania problemów z zakażeniami strzałki.
Paulina Fornal0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×