Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

2 mld za ciągniki! Kupowaliście na potęgę!

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto

339 wyświetleń

logo_agritrac.pngFirma Martin & Jacob, która sprawdza ile sprzedaje się ciągników i przyczep rolniczych poinformowała nas, że w 2010 roku zarejestrowano 14 380 sztuk ciągników. Jest to rekordowy wynik od przystąpienia do Unii Europejskiej, lepszy o pół tysiąca od rekordowego dotychczas 2009 roku.
Obecnie sprzedaje się dwa razy więcej ciągników niż pięć, sześć lat temu. W każdym kolejnym roku – poza kryzysowym 2008 – poprawiane są rekordy poprzedniego roku. Podobnie było w 2010 roku. Przez jego większą część, comiesięczne ilości sprzedawanych ciągników były na najwyższych poziomach od 2005 roku.

Jak informuje Mariusz Chrobot, odpowiedzialny za badanie AgriTrac - monitoring sprzedaży ciągników i przyczep rolniczych, rolnicy wydali na zakup nowych ciągników w 2010 roku ponad 2 miliardy złotych. Kolejny miliard wart był rynek ciągników używanych.

Ciekawe jest to, że Polska dołączyła do grupy państw o największej sprzedaży ciągników. Oczywiście nadal daleko nam do takich potęg jak Francja, Niemcy czy Włochy, gdzie ciągników sprzedaje dwa razy więcej niż w Polsce, ale jesteśmy tuż za nimi i dołączyliśmy już do grupy takich państw jak Wielka Brytania czy Hiszpania gdzie rocznie sprzedaje się około 15 tysięcy sztuk.

Rolnicy najchętniej kupowali ciągniki marki New Holland. Rolnicy zarejestrowali 2465 sztuk. To kolejny rok, kiedy New Holland przewodzi w tym zestawieniu. Poziom 2 tysięcy sztuk sprzedanych ciągników przekroczył również Zetor (2179 szt.). Bardzo blisko tej granicy była firma John Deere, która sprzedała 1992 ciągniki.

Największy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2009 roku odnotowała marka Belarus, która zwiększyła swoją sprzedaż prawie trzykrotnie. Równie dobrze w 2010 roku radził sobie John Deere, który po wprowadzeniu nowych modeli zwiększył sprzedaż o ponad 60%. Stabilna sprzedaż na przełomie całego roku pozwolił marce Deutz-Fahr uzyskać trzeci najwyższy wynik pod względem wzrostu sprzedaży (+34%).

Gratulujemy rolnikom udanych zakupów i gratulujemy firmom znakomitych wyników!

Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×