Skocz do zawartości

Nasze uprawy

Autorzy tego bloga

Żniwa 2016 na horyzoncie

yacenty

5839 wyświetleń

blog-0704301001467358758.jpg

Czerwiec nie rozpieszczał nas pogodą, było sucho i bardzo ciepło. Łącznie wg mojej pogodynki spadło 40l deszczu na metr kwadratowy, średnia temperatura powietrza to 17.9, a odnotowany max to 33.5. W poprzednich latach jednak czerwiec był znacznie bardziej obfity w opady. Co jest bardzo ciekawe w tym roku w czerwcu w okolicy było kilka oberwań chmury w bardzo bliskiej okolicy - tak 2-6km, a u nas w tym czasie spadało 0.2-0.5l deszczu - czyżby fronty się poprzesuwały czy ktoś zaciągnał parasolkę? Tyle o pogodzie, przejdzmy więc w pole.pogoda_czerwiec-16.jpgNa pierwszy front idzie jęczmień bo wielu już przebiera nogami i wyjeżdzają kombajnami. Naszemu jeszcze daleko do zbioru. Rośliny góre mają podeschniętą ale słoma jeszcze co najmniej w połowie zielona, w ścieżkach całe rośliny kompletnie zielone. Widać tutaj pokłosie 3 krotnej ochrony fungicydowej, widać wysokie nawożenie mikro, jak również kolejną nowość w naszej uprawie - 160 kg N zaaplikowane w 3 dawkach. Nie ukrywam jestem bardzo ciekaw wyników tych zmian, nie mniej patrząc na łan i przebieg pogody, nie ma szans na powtórzenie rekordu z sezonu 2014.[galleryimg=651034][galleryimg=651033]Jak już jestem przy zbożach to idziemy w pszenicę.


Ze względu na bardzo suchy maj i pierwszy tydzień czerwca podjeliśmy decyzje o zaniechaniu 4 dawki azotu. Zostało tylko na 3 z dawką na poziomie 190 kg N, podaliśmy 3 zabieg na grzyba łącznie z mikro. Po drodze jeszcze był zabieg na skrzypionki.


Na ten moment pszenica wygląda obiecująco, niestety chodząc po polu nie widać zbytnio różnic odmianowych, z kabiny ciągnika już się odróżniają, na dziś w planie mam oblot dronem to zobaczymy co w trawie piszczy.


Na dziś stoimy przed decyzją dać T4 czy nie. Niby łan jest ok, ale na kłosach już widać fusarium, a pogoda na najbliższe dwa tygodnie (której nie ufam) pokazuje co dziennie nie wielki opad.Pryskać czy nie?[galleryimg=651056][galleryimg=651055][galleryimg=651054][galleryimg=651053]Największy kłopot tego sezonu to rzepak.


Tutaj dzieje się dużo od samego początku, sucho, kiepskie wschody, problem z herbicydem, później jesienno wiosenna reanimacja. Do tej pory rzepak wyglądał całkiem nie najgorzej. Niestety ostatnio zrobił się z niego zielnik. Chwastu jest jak nigdy.


Będziemy oglądać, będziemy patrzyć ale chyba trzeba będzie go prysnąć glifo.


Następne pytanie kłąść scieżki przed pryskaniem czy lecieć od razu na raz. Jak lecieć to kiedy lecieć?Patrząc z brzegu na same rośliny to jest potencjał na przyzwoity plon. Co jest w środku to ciężko ocenić. Ciekawe bo nawet jakby dał 3 tony przy szumnie ogłaszanej cenie 1700 to już byłoby całkiem pozytywnie, jak będzie? Dowiemy się za miesiąc.[galleryimg=651036][galleryimg=651038][galleryimg=651037]Na koniec dwie uprawy, które są na marginesie naszych upraw czyli bez szału.Groch


Nawozy dostał, jedną serię mikro, herbicyd i czekamy na żniwa, lecimy bez fungi i insektycydów, będzie co ma być[galleryimg=651068][galleryimg=651069]


Ziemniaki


Lecimy z ochroną fungi / mikro i walczymy ze stonką, której w tym roku jest totalny nalot.


Mam nadzieję, że wszystkiego nie zeżre i za kilka dni rozpoczniemy wykopki.[galleryimg=651072]Na koniec odbiegając wprost od agritechniki warto wspomniec o nowym nabytku w gospodarstwie, który mam nadzieje mocno przysłuży się do lepszej uprawy i przygotowaniu frontu pod przyszły 16/17 sezon. Wyposażyliśmy się w bronę kompaktową i będizemy się starać błyskawicznie po zbiorach dać wapno i wymieszać je lekko z ziemią blokując odpływ wody.[galleryimg=649730]Dziękuję dostawcy nasion - firmie

TopFarms Nasiona i dostawcy mikroelementów - firmie Intermag


Następny wpis na blogu już w formie relacji ze zbiorów.


Oby pogoda nam dopisała.0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×