Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Rolnictwo zrównoważone w praktyce

agrofoto

962 wyświetleń

blog-0435459001466771178.png

Praktyczne zastosowanie zasad rolnictwa zrównoważonego Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” przedstawiło na przykładzie gospodarstwa współpracującego ze Stowarzyszeniem - AGRO-RAPPOL w Przytocku.

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 350 ha gruntów własnych i dzierżawionych. Gospodarstwo uprawia rośliny w cyklu czteroletnim i są to: ziemniaki, zboża, rzepak, rośliny strączkowe
i motylkowe. Bazę w Przytocku i park maszynowy właściciele: Agata i Piotr Rapta, dzielą
z gospodarstwem rodziców oraz braci. Pozwala to na pełne wykorzystanie potencjału gospodarstw
i zoptymalizowanie kosztów.

20160623_105225.jpg

Gospodarstwo AGRO-RAPPOL powstało w 2008 roku po przekazaniu państwu Rapta przez rodziców 35ha ziemi. W kolejnych latach następował rozwój gospodarstwa poprzez systematyczne dokupowanie gruntów na drodze przetargów z ANR osiągając 350 ha w dniu dzisiejszym.

Podstawowe cele właścicieli to:

  • stworzenie rodzinnego gospodarstwa rolnego, które dzięki przemyślanemu systemowi zarzadzania na kilku poziomach (gleba, finanse i społeczność lokalna) będzie pozwalało na stabilne utrzymanie kolejnych pokoleń.
  • zdobycie pozycji trwałego lidera lokalnej społeczności, który dzięki swoim działaniom będzie wskazywał drogę innym.
  • osiągniecie wzrostu satysfakcji pracowników, współpraca i aktywizacja społeczeństwa z regionu.


Aby osiągnąć cele, rozwój gospodarstwa nastawiony jest na wykorzystywanie nowych technik
i technologii, które mogą zapewnić długoterminowy zysk, poprawę jakości wytwarzanych produktów przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów i ochronie środowiska.

Gospodarstwo w Przytocku jest laureatem nagród:

  • Tytuł „Wice Mistrza Agroligi 2009”.
  • Słupska „Bursztynowa Bulwa”, nagroda Starosty Słupskiego dla Wzorowego Producenta Ziemniaków.


AGRO – RAPPOL jest jednym z pierwszych gospodarstw na Pomorzu wdrażającym system dobrych praktyk rolniczych GLOBAL GAP.

Wiedza o rolnictwie to u gospodarzy efekt wychowania w gospodarstwie oraz merytoryczna wiedza wyniesiona ze studiów rolniczych, którą cały czas pogłębiają. „Rolnictwo jest bardzo ważnym sektorem gospodarki i jakże bardzo trudnym do prowadzenia. Posiadamy świadomość ograniczonych zasobów naturalnych Ziemi, dlatego stosujemy w swoim gospodarstwie zasady rolnictwa zrównoważonego. Dzisiaj są one dobrowolne jednak niedługo będą koniecznością. Duża grupa rolników świadomych, odpowiedzialnych i kierujących się zdrowym rozsądkiem gospodaruje w sposób zrównoważony nawet o tym nie wiedząc. Korzyści stosowania w/w zasad będą widoczne w dłuższej perspektywie” – mówi Piotr Rapta.

Istotnym krokiem w rozwoju gospodarstwa jest współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”, do którego gospodarzy zaprosiła firma BAYER – członek Stowarzyszenia.
Świadomi korzyści płynących ze zmiany gospodarowania, Państwo Rapta z wielkim zaangażowaniem i uporem realizują założenia z listy kontrolnej Stowarzyszenia.
System rolnictwa zrównoważonego ma na celu zagwarantowanie godziwego wynagrodzenia rolnika, troskę o stan środowiska oraz rozwijanie i realizację potrzeb społecznych.

20160623_105421.jpg
W gospodarstwie AGRO – RAPPOL wdrażanie zasad rolnictwa zrównoważonego przebiega na wielu płaszczyznach, najważniejsze to:
Zarzadzanie glebą: coroczne badanie gleby i dostosowanie nawożenia do wyników, odpowiednie zmianowanie: 4-5 letni cykl upraw umożliwia zachowanie i podnoszenie żyzności gleby, przez co ograniczamy stosowanie sztucznych nawozów oraz środków ochrony roślin. Zapobieganie fizycznym zmianom gleby poprzez ograniczenie ilości przejazdów i kontrolę szerokości ogumienia (im szersze ogumienie, tym mniejszy nacisk kół na glebę).
Zrównoważona przechowalnia:
- komputerowe sterowanie klimatem przechowalni – zapewnia odpowiednie warunki przechowania ziemniaka, które pozwalają na zachowanie jego parametrów jakościowych,
- zasyp do przechowalni - ziemniaki sypane na pryzmę za pomocą automatycznego zasypu, który wyposażony w czujniki wysokości na wysięgniku, precyzyjnie wykonuje swoją pracę nie uszkadzając bulw w trakcie ich przemieszczania.
Ochrona upraw:

- DSS system – pomaga dobrać odpowiedni środek ochrony roślin oraz czas wykonania zabiegu
w oparciu o komputerowy system wspomagania decyzji. System szybko i precyzyjnie reaguje na zagrożenia, które pojawiają się na polu. Działa na podstawie informacji o uprawie i danych pogodowych, które odczytywane są z własnej stacji meteorologicznej.

- Precyzja aplikacji - środki ochrony roślin aplikowane są na podstawie map cyfrowych, które dokładnie określają wielkość dawek do konkretnych miejsc na polu.

- Opryskiwacz z rękawem powietrznym i kontrolą sekcji – pozwala precyzyjnie wykonać zabieg dzięki rękawowi, który zapobiega znoszeniu cieczy, przez co dociera ona dokładnie w wyznaczone miejsca. Kontrola sekcji uniemożliwia nałożenie się ścieżek aplikacji – poszczególne sekcje opryskiwacza wyłączają się automatycznie, by zapobiec ponownemu opryskowi w tym samym miejscu.

- Jazda równoległa – system w ciągnikach eliminujący pokrywanie się ścieżek przejazdów, przez co praca maszyny na polu odbywa się z dokładnością do nawet 2,5 cm.

- Coroczna kalibracja i przegląd techniczny opryskiwacza - zapewnienie stałej precyzji działania opryskiwacza.

Bioróżnorodność: świadomość prowadzenia działalności w sąsiedztwie parku krajobrazowego
i rezerwatów przyrody. Stosowanie dobrych praktyk rolniczych, które ograniczają negatywny wpływ na okoliczną naturę:

- dokarmianie zwierzyny leśnej – jest to sposób na zatrzymanie zwierząt w ich naturalnym siedlisku i zapobieganie wędrówkom w poszukiwaniu jedzenia, które z reguły wiążą się ze szkodami na polach uprawnych. By zapobiec zniszczeniom, pola są grodzone. Stosowane są też zapachy odstraszające.

- współpraca z lokalnym pszczelarzem – dostosowanie czasu wykonania zabiegów na polu
z cyklem życia pszczół.

- selektywne środki ochrony roślin – ukierunkowane na konkretne gatunki roślin, przez co nie szkodzą innym.

Dbałość o środowisko poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych:
- nowoczesne maszyny – niższa emisja CO2,

- agregacja prac polowych – ograniczenie emisji spalin i kurzu,

- pompy ciepła – korzystanie z odnawialnych źródeł energii i eliminacja zanieczyszczeń związanych ze spalaniem paliw kopalnianych,

- kontrola emisji CO2 - dokonywanie rokrocznie po zakończeniu sezonu pomiaru objętości wyemitowanego do atmosfery CO2. W ten sposób oceniamy skuteczność naszych działań prowadzących do redukcji emisji tego gazu,

- wapno w formie granulatu – rezygnacja z pylistej formy, która jest bardzo podatna na znoszenie przez wiatr,

- suszarnia zbóż wyposażona w siatki przeciwpyłowe – ogranicza emisję pyłów, plew i innych odpadów roślinnych do powietrza.

Oprócz zrównoważonych rozwiązań w gospodarstwie, Państwo Rapta kładą duży nacisk na aspekt społeczny. Kreują pozytywny wizerunek gospodarstwa w oczach społeczności lokalnej przez udzielane wsparcie, uczestnictwo i zaangażowanie w lokalne przedsięwzięcia
o charakterze społecznym oraz kulturalnym.0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×