Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Nowe rozwiązanie na rosnący problem kiły kapusty w hodowli rzepaku

agrofoto

578 wyświetleń

blog-0798077001464947940.jpg

Na ostatniej konferencji prasowej, zorganizowanej przez Monsanto Polska, przedstawiono ofertę rzepaku ozimego na sezon 2016/2017, specjaliści z firmy Monsanto omówili również zagadnienia związane z historią i kierunkami rozwoju hodowli rzepaku DEKALB w Europie. Przedstawione zostały także znaczenie i perspektywy rozwoju rynku rzepaku na świecie i w Europie.

Wśród zaprezentowanych na konferencji nowości, na szczególną uwagę zasługuje odmiana DEKALB Platinium. To rozwiązanie skierowane specjalnie do polskich rolników, we względu na jego specyficzne cechy. Odmiana posiada najwyższy potencjał plonowania w segmencie: 109% wzorca (5,25t/ha) w Doświadczeniach Rejestracyjnych COBORU 2015 (Rejestracja, luty 2016). Charakteryzuje się płaską rozetą co gwarantuje bardzo dobrą zimotrwałość, a także podwyższoną odpornością na pękanie łuszczyn i osypywanie nasion. To pierwsza odmiana rzepaku tolerancyjna na kiłę kapusty zarejestrowana przez Monsanto w Europie. Odmiana plonuje wysoko zarówno na polach porażonych jak i nie porażonych kila kapusty.

IMG_1210.JPG

Uprawa rzepaku jest jedną z najważniejszych na świecie, a przede wszystkim w Europie. Jest ona nadal bardzo ważna ze względów agronomicznych, a także ekonomicznych. Polska jest trzecim rynkiem w Europie ze stabilną powierzchnią uprawy rzepaku około 800 tys. ha. (konkurencję w tej dziedzinie stanowią tylko Niemcy i Francja). Kluczowymi czynnikami wyboru odmian rzepaku przez rolników jest: plon, profesjonalne doradztwo ze strony hodowców oraz dostęp do szerokiej sieci doświadczalnej. Stąd portfolio DEKALB, które jest bogate w odmiany potrafiące sprostać wyzwaniom i potrzebom producentów.

Monsanto jest liderem technologii uprawy rzepaku w Europie (24% udziału w rynku nasion rzepaku w Europie, źródło: Kleffmann). Firma przewodzi zmianom w hodowli rzepaku od wczesnych lat 90-tych od odmian jednozerowych w kierunku odmian dwuzerowych. Od 1992 roku jest w czołowym dostawcą nasion rzepaku w Europie. Od tego czasu, Monsanto rozwinęło hodowlę odmian hybrydowych – przełom w tej dziedzinie nastąpił w 2005 roku, kiedy uzyskano pierwszą odmianę odporną na Phoma – suchą zgniliznę kapustych.

Przyszłością i nowym kierunkiem w hodowli nasion rzepaku Monsanto są odmiany HOLL (HO - o wysokiej zawartości kwasu oleinowego, LL – o niskiej zawartości kwasu linolenowego). Powodów wyboru oleju pochodzącego z odmian HOLL jest wiele. Wykazuje jedną z najniższych zawartości kwasów nasyconych w tłuszczu, wysoką zawartość witaminy E, zawiera śladowe ilości kwasów trans, jest także biodegradowalny, charakteryzuje się również wydłużonym terminem przydatności do smażenia, a także korzystnym smakiem smażonych produktów.

IMG_1209.JPG

Prelegentami konferencji byli:
Helen Fomina, Menedżer ds. Rozwoju Produktów Oleistych w regionie Europa
Jean-Pierre Despeghel, Dyrektor ds. Hodowli Rzepaku w regionie Europa
Paweł Szóstak, Dyrektor Handlowy Monsanto Polska sp. Z.o.o.
Katarzyna Gallewicz, Menedżer ds. Marketingu Produktów Nasiennych0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×