Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

DuPont ostrzega przed podróbkami środków ochrony roślin

agrofoto

974 wyświetleń

blog-0087077001460727250.png

Nielegalne środki ochrony roślin są coraz groźniejszym problemem w Polsce. Ich stosowanie, poza łamaniem prawa, jest dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi oraz zwierząt. DuPont Poland prowadzi szeroko zakrojone działania, których celem jest powstrzymanie obrotu podrobionymi środkami ochrony roślin oraz poinformowanie o negatywnych skutkach stosowania nielegalnych pestycydów. Firma wprowadza nowe, coraz bardziej zaawansowane zabezpieczenia przed podróbkami. W marcu 2016 roku wystartowała nowa kampania DuPont Poland „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin”, skierowana zarówno do gospodarstw rolnych, ogrodniczych i sadowniczych, sklepów rolniczych i ogrodniczych, jak i służb mundurowych w Polsce.

Komisja Europejska szacuje, że rynek nielegalnych środków ochrony roślin w Unii Europejskiej stanowi 10 proc. jego wartości. W krajach członkowskich posiadających granicę z krajami trzecimi (jak Polska) liczba ta może być jednak znacznie wyższa. Podrobione środki ochrony roślin przedostają się na rynek polski przez przemyt graniczny oraz w wyniku nadużyć związanych z handlem równoległym. Następnie są oferowane w sklepach, internecie oraz bezpośrednio do gospodarstw rolnych.

PIORiN rocznie przeprowadza 6200-8200 kontroli środków ochrony roślin znajdujących się w obrocie handlowym. Każdego roku bada się 300 próbek środków ochrony roślin. W wyniku tych działań w latach 2010 – 2015 wycofano z obrotu blisko 150 tysięcy litrów/ kg pestycydów, z czego prawie
5 tysięcy l/ kg stanowiły podróbki. Służba Celna udaremniła wiele przypadków przemytu. W 2014 roku zatrzymano transport 21 ton nielegalnych środków ochrony roślin z Chin, a w maju 2015 roku 450 kg środków ochrony roślin przemycanych w bagażu podręcznym.

„Warto, żeby do działań tych włączyli się aktywnie producenci środków ochrony roślin,”
– mówi Michał Grzbiela, Projects Management Leader DuPont Central Europe. – „Świadomość zagrożeń jest wciąż na zbyt niskim poziomie. Dlatego chcemy ułatwić identyfikację nielegalnych środków ochrony roślin oraz pokazać, że sprzedaż podróbek i korzystanie z nich to łamanie prawa,
za które grozi kara więzienia do 8 lat. To także ryzyko ogromnych strat finansowych dla rolników, sadowników i ogrodników. Działanie nieznanego składu chemicznego w podrobionych środkach ochrony roślin jest nieprzewidywalne i może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko naturalne.”

Nowa kampania edukacyjna DuPont Poland będzie prowadzona pod hasłem „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin”. W ramach akcji DuPont Poland zrealizuje szereg działań, które mają ułatwić producentom rolnym, ogrodniczym i sadowniczym identyfikację oryginalnych produktów. Firma wprowadziła nowe, trudniejsze do podrobienia zabezpieczenia, w tym wzmocniony trójwymiarowy hologram IZON®. Na oryginalnym hologramie znajduje się zielona mapa świata oraz czerwony napis DuPont. Po przechyleniu hologramu w prawo pojawia się cyfra 1 i jedna kropka, w lewo – cyfra
2 i dwie kropki, w dół – cyfra 3 i trzy kropki, w górę – cyfra 4 i cztery kropki. Ponadto, każdy hologram posiada indywidualny kod alfanumeryczny. To dodatkowe uwierzytelnienie i możliwość zaawansowanego śledzenia produktu za pomocą systemu Traceology® eVerification. Oryginalne produkty DuPont zawsze mają etykietę w języku polskim.

„Najczęściej podrabianymi produktami są Granstar, Coragen i Titus. Oryginały posiadają pojemność odpowiednio 20 g, 175 ml i 100 g. Podróbki najczęściej oferowane są w opakowaniach 1 l lub 0,5 kg”, - wyjaśnia Michał Grzbiela. – „Poza tym mają podrobiony hologram, wadliwy numer seryjny i etykietę najczęściej w języku ukraińskim.”

W ramach kampanii firma uruchomiła dedykowaną stronę WWW, gdzie będzie na bieżąco publikować informacje o zagrożeniach wynikających ze stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. Firma przedstawi fakty pokazujące negatywne skutki stosowania podrabianych środków ochrony roślin na plantacjach oraz straty w zyskach producentów rolnych, ogrodniczych i sadowniczych, wynikające z używania podróbek. Niewłaściwie dobrane substancje toksyczne w podrobionych preparatach mogą zniszczyć plon roślin uprawnych. Natomiast gdy przedostaną się do gleby potrafią zatruć całe partie produkcyjne żywności, a w ten sposób stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Kampania DuPont Poland „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin” obejmuje artykuły, poradniki, filmy instruktażowe, konferencje, akcje mailingowe, dystrybucje plakatów i ulotek, program „Sklep wolny od nielegalnych produktów”. Odrębną częścią kampanii są działania skierowane bezpośrednio do służb mundurowych w Polsce (policji, służb celnych).2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Mi niedawno oferowano podróbkę jakiegoś białoruskiego środka niby przeciw chwastom nasz częście mam swoj axial więc nie skorzystałem ale sporo osob na pewno się nabierze.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×