Ogłoszono nabór na „Modernizację gospodarstw rolnych”

blog-0947343001442564363.jpg

Od 19 października do 17 listopada 2015 roku w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje związane z hodowlą bydła mięsnego, prosiąt oraz produkcją mleka w ramach wsparcia „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Minister rolnictwa informuje, że budżet na ten cel, będący częścią poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” z PROW 2014–2020, jest nieco wyższy niż w poprzednim okresie przyznawania wsparcia.

O pomoc finansową mogą ubiegać się rolnicy, których wielkość ekonomiczna gospodarstwa wynosi od 10 do 200 tysięcy euro. Wyjątek stanowią jedynie rolnicy, którzy postanowią wspólnie złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania na inwestycje. Wówczas łączna wielkość ekonomiczna gospodarstw musi wynieść co najmniej 15 tysięcy euro. To jednak nie koniec – w roku, w którym przez gospodarzy zostanie złożony wniosek o wypłatę ostatecznej płatności, gospodarstwo każdego z nich musi osiągnąć wielkość ekonomiczną w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Dofinansowanie można uzyskać na inwestycje związane z rozwojem produkcji prosiąt, bydła mięsnego i mleka krowiego. Jednak w przypadku wszystkich 3 kategorii kwota pomocy będzie się różnić. Jeśli o wsparcie będą się ubiegać rolnicy zajmujący się hodowlą prosiąt, będą mogli liczyć maksymalnie na 900 tysięcy zł, podczas gdy pomoc dla producentów bydła mięsnego i mleka krowiego nie będzie mogła przekroczyć kwoty 500 tysięcy zł.

Pieniądze wypłacane przez ARiMR na „Modernizację gospodarstw rolnych” będą standardowo stanowić dofinansowanie w postaci 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Od tej reguły również istnieje wyjątek – pomoc finansowa będzie mogła wynosić 60% poniesionych kosztów w wypadku, gdy ubiegać się będzie o nią „młody rolnik” lub wniosek o wsparcie zostanie złożony wspólnie przez kilku rolników.

Na realizację działania przewidziano łącznie 1,3 miliarda euro. Co istotne kwota ta została podzielona na wsparcie dla województwa mazowieckiego oraz dla pozostałych regionów – uwzględniając taki podział, ARiMR przygotuje bowiem dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy. Zostaną one podane do publicznej wiadomości przez Prezesa ARiMR w ciągu 90 dni od zakończenia terminu składania wniosków.

Trzeba pamiętać, że o kolejności przyznawania pomocy będzie decydować liczba uzyskanych punktów. Punkty będą przyznawane między innymi za wzrost liczby zwierząt w gospodarstwie, za to, czy rolnik uczestniczy w unijnym systemie jakości, czy ma nie więcej niż 40 lat oraz czy inwestycja, którą będzie realizował, ma służyć ochronie środowiska naturalnego.

Wnioski należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Co ważne, można je również złożyć za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, należącego do takiego oddziału regionalnego. I tak jak w przypadku poprzednich działań z PROW 2014–2020, które ruszyły w tym roku, dokumenty można składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej. W przypadku rolników wnioskujących o pomoc wspólnie wniosek należy złożyć w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na położenie gospodarstw osób wnioskujących. Jeżeli natomiast gospodarstwa znajdują się na obszarze więcej niż jednego województwa, dokumenty składa się w tym województwie, w którym jest położona największa część tych gospodarstw.

Dokumenty aplikacyjne można pobrać ze strony internetowej Agencji.

Foto: RockAndRolnik

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj