Poszkodowany rolniku złóż wniosek!

blog-0102713001441960442.jpg

Już od dziś w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o pomoc finansową. To informacja ważna zarówno dla rolników poszkodowanych przez suszę, jak i dla plantatorów czarnej porzeczki. Obie grupy mają czas na złożenie odpowiednich dokumentów do 30 września.

Na plantatorów czarnej porzeczki, którzy ponieśli straty w związku z bardzo niskimi cenami skupu owoców, czeka 600 zł/ha powierzchni owocującej w 2015 roku uprawy. Warto jednak nadmienić, że pomoc finansowa ma charakter de minimis, co oznacza, że kwota udzielonego wsparcia nie może (wraz z przyznanymi rolnikowi pomocami de minimis z pozostałych tytułów) spowodować przekroczenia równowartości 15 tysięcy euro w czasie 3 lat obrotowych, czyli w roku bieżącym i 2 lata wstecz.

Inaczej sprawa ma się w przypadku gospodarzy poszkodowanych przez suszę. Tu na pomoc finansową mogą bowiem liczyć tylko ci rolnicy, w których gospodarstwach komisje powołane przez wojewodę oszacowały straty, które spowodowały obniżenie dochodów z produkcji o ponad 30% w porównaniu do średniej produkcji z ostatnich 3 lat lub średniej z 3 lat z 5 ostatnich lat po odrzuceniu wartości najwyższej i najniższej. Również stawki przedstawiają się inaczej. Będą one zależeć od prowadzonej uprawy, ale także od tego, czy rolnik był ubezpieczony od przynajmniej jednego z zagrożeń pogodowych (huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina, susza, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne). Jeśli bowiem uprawy były nieubezpieczone, gospodarz może liczyć jedynie na 50% przewidywanej pomocy. Należy także wspomnieć, że warunek ten nie dotyczy łąk i pastwisk. W kwestii rodzaju upraw stawki ustalono następująco:
– 800 zł/ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych;
– 400 zł/ha pozostałych powierzchni upraw rolnych.
Całość udzielonej pomocy na jedno gospodarstwo nie może jednak przekroczyć 15 tysięcy euro. Na poczet wsparcia rząd przeznaczył 450 milionów złotych.

Na koniec nadmieńmy jeszcze, że wczoraj ARiMR ogłosiła, że przy ubieganiu się o pomoc w związku z suszą nie jest wymagana adnotacja wojewody na protokołach komisji szacujących straty. Do wniosku o przyznanie pomocy rolnicy muszą załączyć jedynie kopię protokołu szacowania strat, podczas gdy oryginał zostanie przekazany do podpisu wojewodzie.

Wszystkie wnioski można pobrać ze strony Agencji.

Foto: poprostumateo

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj