Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Minister apeluje: Wróćmy do pakietowego ubezpieczenia upraw!

blog-0297567001438770366.jpg

Nieco ponad 80 osób wykupiło w Polsce ubezpieczenie od suszy – podał na wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami unijnych organizacji rolniczych COPA-COGECA i CEJA minister rolnictwa Marek Sawicki. Zdaniem ministra konieczny jest powrót do rozwiązania, w którym w obrębie jednej polisy rolnicy byli ubezpieczeni od wszystkich klęsk żywiołowych.

 

Planuję wniesienie nowelizacji, która przywróci pakietowe ubezpieczenia upraw rolnych – powiedział na wczorajszym spotkaniu minister rolnictwa Marek Sawicki, którego związkowcy poinformowali o szkodach w uprawach spowodowanych przez wysokie temperatury. Do ministerstwa docierają także sygnały krytycznie oceniające prace komisji szacujących straty. – Apeluje po raz kolejny o szybsze efekty prac komisji szacujących straty. Bez nich nie mogę uruchomić dostępnych mi środków pomocy dla rolników. Do wojewodów i wójtów zostanie ponadto wysłana instrukcja mająca ujednolicić zasady ich prac – skomentował minister. – Niezbędna jest również kolejna nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Nie może być tak, że w skali kraju tylko nieco ponad 80 osób wykupiło polisy od suszy. Dlatego musimy wrócić do pakietowego ubezpieczenia upraw od wszystkich klęsk w jednej polisie, od którego odeszliśmy w 2009 roku na wniosek organizacji rolniczych.

 

Na spotkaniu poruszono również kwestię sytuacji na rynku owoców miękkich. Przedstawiciele organizacji rolniczych wypowiedzieli się na temat zasad planowanej przez resort pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki, opowiadając się jednocześnie za wprowadzeniem pomocy de minimis dla wszystkich plantatorów czarnej porzeczki bez obowiązku ograniczenia produkcji przez 5 lat o przynajmniej 1/3. Program pomocy dla plantatorów jest obecnie opracowywany w Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Foto: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×