Zaloguj się, aby obserwować  

Co robić ze słomą?

W strukturze upraw dominującymi roślinami stały się zboża. Taka sytuacja, chociaż najczęściej uzasadniona ekonomicznie, niesie za sobą konieczność stosowania coraz większych uproszczeń w zmianowaniu. W niektórych przypadkach dochodzi wręcz do monokultury. Z upływem czasu skutkuje to spadkiem urodzajności gleby, a w uprawie zaczynają pojawiać się różne problemy.

8 slajdów
  1. Co robić ze słomą?
  2. Co robić ze słomą?
  3. Co robić ze słomą?

Ograniczone zmianowanie i wieloletnie przyorywanie słomy powoduje nie tylko zubażanie ilości i różnorodności materii organicznej gleby, co wpływa na spadek aktywności biologicznej gleby, ale także wywołuje szereg negatywnych zmian jej właściwości fizykochemicznych. W efekcie pogorszeniu ulega struktura gleby, spada dostępność wody i składników pokarmowych oraz wzrasta występowanie chorób.

 

Od wielu lat w polskim rolnictwie na słomę stosuje się azot mineralny w celu jej łatwiejszego rozkładania, a następnie polepszenia warunków glebowych pod dalszą uprawę. Z czasem jednak pojawiły się inne rozwiązania. Jednym z nich jest UGmaxnaturalny preparat użyźniający glebę, którego stosowanie na słomę daje dodatkowe pozytywne rezultaty.

Oglądaj galerię

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


4 komentarze


Rekomendowane komentarze

 

 

Wyniki badań własnych, podobnie jak szeregu doświadczeń przeprowadzonych w kraju i za granicą, wskazują, że preparaty określane jako Efektywne Mikroorganizmy (EM) nie mają istotnego wpływu na plonowanie roślin i właściwości gleb. Użyźniacz glebowy (UGmax) w badaniach własnych i w większości badań innych autorów krajowych również nie wykazuje korzystnego oddziaływania na plony roślin i jakość gleb. Stosowanie tych produktów w praktyce rolniczej nie ma więc uzasadnienia.

 

Ocena pseudomikrobiologicznych biopreparatów stosowanych w uprawie roślin 1Stefan Martyniuk, 2 Jerzy Księżak 1Zakład Mikrobiologii Rolniczej, 2Zakład Uprawy Roślin Pastewnych Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy, Polska

Jak powszechnie wiadomo, efekty działania środka poprawiającego właściwości gleby (UGmax)  są ściśle powiązane ze stanem gleby, a konkretnie z jej parametrami takimi jak: sprawność przebiegu procesów humifikacyjnych (odbudowy materii organicznej i jej zawartości w glebie), stan fitosanitarny  gleby, pH, zawartość i przyswajalność składników pokarmowych, zwięzłość gleby, możliwość wsiąkania, podsiąkania i magazynowania wody, itp.: Mówiąc krótko, jeśli któryś z tych parametrów jest zbyt niski, to wpływa na pogorszenie warunków rozwoju roślin, a w konsekwencji na obniżenie plonowania.

            

  UGmax ukierunkowując i wzmacniając procesy rozkładu i przemiany masy organicznej służy do poprawy wielu parametrów gleby. Jest preparatem dość powszechnie znanym i przez wielu rolników bardzo cenionym. Stosowany jest na terenie całej Polski już od kilkunastu lat. Niemalże każdego roku jest poddawany wielowątkowym badaniom w wielu różnych ośrodkach. Część wyników tych badań prezentujemy na stronie internetowej www.ugmax.pl.

 

Wystarczy wejść w zakładkę „wyniki badań”. Szczególnie polecamy najnowsze wyniki, które są zamieszczone pod tytułem „Słoma – problem, czy korzyści.”

 

Firma BOGDAN

gruberować, talerzować, zaorać, sprzedać, zebrać, zastosować Rewital z Biogenu na rozkład resztek pożniwnych

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj